Hikayeler

Papaz, Hakim ve Bir Fizikçinin Giyotin ile İdamı!

Papaz, Hakim ve Bir Fizikçinin Giyotin ile İdamı!

Üç adam idama mahkum olur, infaz giyotin ile gerçekleştirilecektir. Bu adamlardan birisi papaz, birisi hakim, birisi de fizikçidir… İdam sehpasına ilk önce papaz getirilir. Başını giyotinin altına koyarak, sorarlar; ”Son sözün nedir?”
Papaz der ki; ”Ben Tanrı’ya inanırım, O beni bu durumdan kurtaracaktır. Tanrı… Tanrı… Tanrı…”
Giyotini tam indirirler papazın boynuna birkaç santim kala giyotin durur. Halk ne olduğuna şaşırır ve bağırmaya başlarlar; ”Onu serbest bırakın! Tanrı sözünü söylemiş ve onu korumuştur.” Böylece papaz idam edilmekten kurtulur.

Sıra hakime gelir, ona da son sözün nedir diye sorarlar.
Hakim; ”Ben az önceki papaz gibi Tanrı’ya inanmam. Ama adalete inancım tam! Adalet… Adalet… Adalet…”
Giyotin bir anda iner ancak giyotin tıpkı az önceki papaz da olduğu gibi boynuna birkaç santim kala durur. Bunun üzerine halk yine şaşırır ve bağırmaya başlarlar; ”Adalet sözünü söyledi, onu serbest bırakın!” Böylece hakim de infaz edilmekten kıl payı kurtulur.

Sıra şimdi fizikçiye gelir. Ona da aynı şekilde son sözünü söyle derler. Fizikçi der ki; ”Ben ne Tanrıya ne de adalete inanan bir adamım. Bildiğim bir tek şey var, o da giyotinin ipinde bir düğüm olduğu ve o düğüm giyotinin tam inmesine mani olduğudur…”
Görevliler hemen giyotini kontrol eder ve gerçekten de bir düğüm olduğunu fark ederler. Görevliler düğümü açtıktan sonra giyotini fizikçinin boynuna doğru bırakırlar ve böylece fizikçinin başı bedeninden kopar.

Kıssadan Hisse; “Toplumdaki bazı sorunları fark edip gerçekleri söylemek acı sonuçlar doğurabilir!”

Arthur Schopenhauer

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar