Gizemli Bilgiler

Paranormal Olayların Yaşandığı Hastane: Waverly Hills!

Paranormal Olayların Yaşandığı Hastane: Waverly Hills!

Hastane ortamını seven var mı aramızda? Sanırım hemen hemen herkesin cevabı aynı olacaktır. Hastaneler bazen mutluluklara ev sahipliği yapsa da bilinç altımızda ürpertici bir yeri vardır, bir de terk edilmiş bir hastane ise fazlasıyla malzeme çıkacaktır. Bu içerikte sizlere gizemli bir hastane ve orada yaşanan paranormal olaylardan bahsedeceğiz…

Waverly Hills Sanatoryumu;

1910 yılında ABD’nin Kentucky Eyaleti’nde yer alan bu bina ilk olarak tüberküloz yani verem hastalarının tedavi edilmesi için açılmıştır.

Hastane ilk açıldığında sadece 40-50 hasta ile sınırlıydı. O zamanların en yaygın hastalığı olan verem hastalığına sahip insanların sayısı gitgide artmış, hastalara olan ilgi de ona nazaran azalmaya başlamıştı. Hastaneye çok sayıda insanın gelmeye başlaması nedeniyle hastanenin kat sayısı arttırılmış ve 1924 yılında 400-500 arası hasta kabul eden büyük bir hastane olmuştu.

Fakat bu sayı bile yetersiz kalıyordu çünkü verem hastalığına yakalanan çok fazla sayıda insan vardı ve bu ince hastalığın ilacı keşfedilene kadar bu hastanede 60 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Ölüm Tüneli;

Ölüm Tüneli

Bu hastalığın tedavisinde kullanılan streptomisin ilacı keşfedilmeden önce binlerce ölünün bu hastaneden çıkarılması için ”Ölüm Tüneli” adını alacak bir yer kullanılmaya başlandı. Ölüler bu tünelden taşınarak çıkarılıyordu. Bunun nedeni ise hastaların her gün onlarca ölen kişiyi görmemesi ve morallerinin bozulmasına engel olmaktı.

Bir Takım Gizemli Olaylar;

1928 yılında hastanenin 5. katındaki 502 nolu odasında ilk olarak hamile bir hemşire pencereden kendini aşağı atarak intihar etti. Aradan 4 yıl geçtikten sonra 1932 yılında yine 502 nolu odanın camından bir başka hemşire aşağıya atladı. Bu ölümlerin intihar mı yoksa bir cinayet mi olduğu hiçbir zaman anlaşılamadı. Çevrede yaşayan insanlar birçok kez 5. katta gölgeler gördüğünü iddia etmiştir.

502 Numaralı Oda

Biyokimyacı Selman Abraham Waksman tarafından bulunan bu ilaç sayesinde hastalar bir bir iyileşmeye başladı. Waksman ayrıca bu başarısı sayesinde 1952 yılında Nobel ile ödüllendirildi. Bu ilaçtan sonra insanların iyileşmesi ile birlikte hastanede hastalar azaldı ve bir süre sonra hastaneye gerek kalmaması nedeniyle sanatoryum 1961 yılında kapatıldı.

Zihinsel Engelli Hastanesi Olarak Yeniden;

Aradan bir yıl geçtikten sonra bina 1962 yılında Woofhaven Geriatric Center adıyla tekrar açıldı. Fakat bu sefer verem hastaları için değil, ileri derecedeki zihinsel engelli insanların tedavi edilmesi için açılmıştı. Birçok ölümün yaşandığı bu hastane bir de zihinsel engelli insanlara ev sahipliği yapınca hastane daha da ürpertici bir hal aldı.

Çünkü o zamanlarda zihinsel engelli insanların tedavi yöntemleri oldukça acı vericiydi. Hatta öyle ki bu hastaların tedavisinden sonra bazılarının tanınmaz hale geldikleri söylenmiştir. Hastanın çok olması ve bakım ihmalleri nedeniyle hastane rapor edilmiş ve 1982 yılında kapatılmıştı. Bu yaklaşık 19 senelik zaman içinde binlerce insan daha burada hayatını kaybetti.

1996 yılında Robert Aberhasky isimli bir iş adamı bu hastaneyi ve çevresini satın aldı. Robert’ın amacı burada büyük bir kilise, etrafında tiyatro ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu bir yere çevirmekti. Fakat Robert ülke genelinde beklediği kadar bağış alamayınca maddi sıkıntılardan dolayı 1997 yılında projeyi iptal etti.

Paranormal Olaylar;

Bölge yönetimi buraya girişin yasak olduğunu bildirse de meraklısı olanlar hastaneye gizlice girmiş ve bu yer hakkında birçok paranormal olaylar yaşadıklarını söylemiştir. Ölüm tünelinde bir takım seslerin duyulduğu, koridorda sanki top oynayan çocuk seslerinin geldiği, yemek kokuları ve ani siluetlerin belirdigi bu olaylardan bazılarıdır. Hastanede binlerce çocuğun hayatını kaybetmesini ve zihinsel engelli insanların acı çığlıklarını düşününce hastanenin ürpertici olmaması zaten olanaksız.

İlham Alınan Oyun ve Filmler;

Dünyanın en meşhur korku oyunlarından biri olan ve oyunda aniden çıkan yaratıklar yüzünden onlarca insanın öldüğü Outlast oyunu da bu hastaneden ilham alınarak yapılmıştır.

Ayrıca film sevenler için Mezarlık Buluşmaları 1 ve Spooked: The Ghosts of Waverly Hills Sanatorium’u da tavsiye edebiliriz. Şimdiden iyi seyirler.

Not: Günümüzde bu hastaneyi merak edenler, korku meraklıları için hastane içinde özel gezi ve turlar düzenlenmektedir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar