Suç ve Şiddet

Pazartesi Günlerini Sevmiyorum: Brenda Ann Spencer!

Pazartesi Günlerini Sevmiyorum: Brenda Ann Spencer!

Amerika’nın Kaliforniya eyaletindeki San Diego şehrinde, tarihler 29 Ocak 1979’u gösterirken Brenda Ann Spencer adında 16 yaşındaki genç bir kız kendi okulunda bir katliam gerçekleştirdi.

Brenda Ann Spencer kimdir;

3 Nisan 1962 tarihinde dünyaya gelen Brenda Ann Spencer’ın anne ve babası boşanmış, kendisi de babası ile birlikte yaşıyordu. Sabahın erken saatlerinde Brenda; “Baba, bugün kendimi iyi hissetmiyorum, okula gitmeyeceğim.” dedi. Babasının zaten pek de umurunda olmadığı gibi sen bilirsin diyerek işine gitti.

Brenda’nın yaşadığı ev Cleveland ilkokulunun hemen karşısındaydı. Saat 8.30 sularıydı ve öğrenciler okula girmek için sıra oluşturmuştu. Brenda, pencereden bir süre onları izledi ve içeriye girip babasının kendisine hediye ettiği silahı alarak yüzlerce öğrencinin bulunduğu alana ateş açmaya başladı.

2 ölü 9 yaralı;

Okul bahçesi bir anda kaosa dönmüştü, veliler ve öğretmenler çocukları içeriye sokmaya, güvenli yerlere götürmeye çalışıyordu. Ateşin nereden geldiğini ise uzun süre hiç kimse anlayamadı. Brenda Ann Spencer kalabalığa toplamda 36 mermi sıkmış, 9 kişi yaralı kurtulurken, okul müdürüyle bir veli hayatını kaybetmişti.

Brenda Ann Spencer daha sonra evindeki tüm pencereleri kapatarak babasının içkisinden yudumlamaya başladı. Bu sırada ise bir gazeteci katil hakkında bilgi alabilmek için bölgedeki evlerin kapısını çalıyordu. Sıra Brenda’nın oturduğu eve gelmişti, Brenda’ya hangi evden ateş edildiğini biliyor musun diye sorunca da gazeteci evet cevabını alıyor.

Ardından ise Brenda gazeteciye bir adres veriyor. Gazeteci; “Ama bu adres sizin evin adresi” deyince, Brenda “Peki sen ne sanıyordun?” diyor ve kapıyı kapatıyor. Bir süre sonra eve gelen polisler Brenda’yı tutukluyor. Brenda’nın yaşı 16 olmasına rağmen yetişkin olarak yargılanıyor ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılıyor.

Pazartesi günlerini sevmiyorum;

Kendisine neden böyle bir katliam yaptığı sorulduğunda polislere şu yanıtı veriyor; “Pazartesi günlerini sevmiyorum, biraz renk katmak istedim.” Brenda olay esnasında içkili olduğunu daha sonra ifadelerine eklemişti. Ancak yapılan testlerde olay esnasında sarhoş olmadığı, içkiyi daha sonradan aldığı anlaşılmıştı.

İlgili İçerik: Kendi Cinayetini Yazan Polisiye Yazarı!

Brenda’nın anne ve babası boşanmış, psikolojisi oldukça kötü olan bir kızdı. Olaydan önce ise intihara teşebbüs etmiş ama başarılı olamamıştı. Brenda Ann Spencer bu katliamından 30 yıl sonra ise şu açıklamayı yapacaktı; “Babam tarafından defalarca cinsel tacize maruz kaldım. Artık ölmek istiyordum. Evimizde tek bir koltuk vardı ve babamla birlikte yatıyorduk. Yılbaşında babamdan bir radyo almasını istedim, o ise bana bir silah hediye etti. Ben de kendimi öldürmemi istiyor diye düşündüm. Eğer okul bahçesine ateş edersem polisler hemen gelir ve beni öldürürler sandım.”

Brenda’nın 2004 yılında hapisten çıkması beklenirken cezası 2019 Haziran ayına kadar uzatıldı, ancak daha sonra cezası tekrar uzatıldı ve 2021 yılında yine duruşması olacak. 42 yıldır hapiste olan Brenda Ann Spencer şimdi tahliye olacağı günü bekliyor ve şunları söylüyor;

“Gerçekleşen her okul saldırısında sanki tüm sorumlu benmişim gibi hissediyorum, bu düşünceyi onların kafasına sokan ya bensem? Bu durum beni çok üzüyor…”

ABD’de sık sık gerçekleşen okul katliamlarının ilham kaynağı olarak Brenda Ann Spencer gösterilmektedir.

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar