Biyografi

Pepe Lakaplı Mütevazi Devlet Başkanı José Mujica!

Pepe Lakaplı Mütevazi Devlet Başkanı José Mujica!

20 Mayıs 1935 tarihinde Uruguay’ın başkenti Montevideo şehrinde dünyaya gelen José Mujica tam adıyla José Alberto Mujica Cordano, 1960’ların ortalarında Küba Devrimi‘nden esinlenen silahlı bir siyasi grup olan MLN-Tupamaros hareketine katıldı, pek çok kez yaralanan José ölümlerden döndü, daha sonra da cezaevine girdi.

Bu siyasi örgütün üyeleri Eylül 1971’de tünel kazarak hapisten kaçtı. Bu kaçan 100 kişiden biri de José Mujica idi. José kaçtıktan sonra yeniden ele geçirildi, Nisan 1972’de ise hapisten tekrar kaçtı ve daha sonra tekrar yakalandı. 12 yıldan fazla esaret altında kalan José 1985 yılında özgürlüğüne kavuştu.

Cumhurbaşkanlığına uzanan yol;

José birkaç yıl sonra demokrasinin yeniden tesis edilmesi ile siyasete girdi. 1994 yılında milletvekili, 1999 yılında da senatör olarak seçildi. 1 Mart 2005 tarihinde hayvancılık, tarım ve balıkçılık bakanı olarak görev yapmaya başlayan José, 2009 yılındaki seçimlerde ülkenin cumhurbaşkanı oldu.

2005 yılında şu anki devlet başkanının yardımcısı olarak görev yapan Lucía Topolansky ile evlilik yapan José, başkanlık dönemi boyunca başkanlık sarayında oturmayı reddederek Lucía’nın sahip olduğu oldukça küçük, mütevazi bir çiftlik evinde köpekleri ile birlikte yaşamaya karar verdi.

Aldığı şaşırtıcı kararlar;

José Mujica bu yerde yaşamaya karar verdikten sonra boşta kalan devlet başkanlığı sarayını evsizler için tahsis etti. Birçok koruma yerine ise sadece 2 polis tarafından korunmak istedi. Kazandığı maaşın yaklaşık yüzde 90’ını hayır kurumlarına bağışlapan José, sadecd maaşından geriye kalan para ile geçindi.

Mütevazi hayatı;

Zorunlu kişisel servet beyannamesindeki tek serveti; aynı zamanda makam aracı olarak kullandığı 1987 model Vosvos aracıydı. Bahçesinde sebze yetiştirerek ve kümes hayvanları besleyerek mutfağına katkı sağladı. Sadece eski kıyafetlerini giydi ve lüksten kaçınarak sade bir yaşam sürdü.

İlgili İçerik: Var Yemez Amca Olarak Bilinen IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad!

José Mujica tüm devlet başkanlarının aksine işlerini normal bir vatandaş gibi halletti. Hastane gibi birçok kurumda işi olduğu zaman herkes gibi o da sıraya girdi. Tüm dünyada en fakir başkan olarak tanınan José, görev yaptığı süre boyunca Uruguay’ı birçok açıdan büyüttü ve geliştirdi.

José, hükumette olduğu süre boyunca sosyal harcamaların toplam kamu harcamaları içindeki payı 2004-2013 yılları arasında %60’dan %75,5’e yükselmiştir. Bu dönemde işsizlik oranı %13’ten %7’ye, ulusal yoksulluk oranı %40’tan %11’e inmiş ve asgari ücret yaklaşık olarak %250 artmıştır.

2 belgesel, bir film ve birçok ödül;

1 Mart 2015 tarihinde görevi sonra eren José Mujica bu başarıları nedeniyle 4 farklı ülkeden (Paraguay, Peru, Ekvador, Meksika) en yüksek dereceli ödüller ile ödüllendirilmiştir. José Mujica hakkında 2 adet belgesel ve hapis hayatını konu alan 12 Yıllık Gece adında bir de film çekilmiştir.

En fakir başkan, en mütevazi başkan, örnek başkan gibi birçok lakap ile anılan José Mujica, görevini sonlandırdıktan sonra sade yaşamına devam etmiştir.

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar