Gizemli BilgilerTarih & Antik Çağ

Peru’nun Gizemli Motifleri: Nazca Çizgileri!

Nazca Çizgileri: Bu Semboller Neden ve Nasıl Yapıldı?

Nazca çizgileri Peru’nun Güney kıyılarındaki Nazca Çölü ve And Dağları’nın kıyıya bakan eteklerinde yere kazınmış olan çizimlere verilmiş isimdir. Bu geniş alanda birçok sembol, hayvan motifi ve farklı nesneler yer almakta olup çizimlerin bazıları yüzlerce metre uzunluğundadır;

Nazca çizgileri ne zaman yapıldı;

Bu çizimlerin M.Ö. 200 ile M.S 700 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor, ancak neden yapıldığına dair şimdiye kadar kesin bir bilgi yok. Bazıları 2000 yaşından daha büyük olan Nazca çizgileri bölgenin aşırı kurak iklimi sayesinde günümüze bozulmadan ulaşabilmeyi başarmış.

Çizimler çok uzun zamandır bu dünyada olsa da, uzun bir süre boyunca dünya tarafından pek fazla bilinmiyordu. Çünkü çizimler o kadar büyük ki, ancak çok yüksekten bakıldığında bir şekil oldukları belli olabiliyor. Bu yüzden çizimler fotoğraflanabilmek, gözlemlenebilmek ve araştırılması için uçağın icadını beklemek zorundaydı.

Çizimlerin keşfi;

Nitekim 1939 yılında Arkeolog Paul Kosok, Nazca Çölü üzerinden yaptığı bir keşif uçuşunda çizgilerin fotoğraflarını çekti ve hemen ardından da bölgede araştırmalar yapılmaya başlandı. Araştırmalar çizimlerin İnkalardan daha önce yapıldığını ve çizimlerin aynı dönemde yapılmadığını ortaya çıkarmıştı.

İlgili İçerik: İnkaların en önemli yapısı: Machu Picchu!

Karbon-14 testleri çizimlerin bazılarının 2 bin yaşından büyük olduğunu, bazılarının ise 1500’lü yaşlarda olduğunu söylüyordu. Aynı dönemde yapılmayan bu çizimler nesilden nesile farklı dönemlerde yapılmıştı, fakat bu devasa büyüklükteki çizimlerin yapılma amacı tam olarak neydi?

Nazca çizgileri teoriler;

Çizimler hakkında ortaya birçok farklı teori atıldı. Bir kesim bunların uzaylılar tarafından çizilen bir takım sembollerin olduğuna inanıyordu. Bazı teorilere göre ise çizimler güneş, ay ve bazı yıldızların konumunu gösteriyor ve bir tür gök takvimi olarak kullanılıyordu.

Uzmanların bazılarına göre motifler bereketli olduklarına inandıkları hayvanlara aitti, kimi uzmanlara göre ise çizimler dini ritüellerin bir parçasıydı. Gizemi çözülemeyen bir başka şey ise yüzlerce metre uzunluğundaki şekillerin düzgün olmasına rağmen yerden nasıl çizildiğiydi.

Diğer keşifler;

Bölgede yapılan kazılarda ise bir piramit, tapınaklar, koridorları birbirine bağlanan bir şehir planı ve bazıları mumyalanmış olan 30 bin kadar insan cesedi ortaya çıktı. Üstelik kazılardan çıkan eşyalar ve giysilerin üzerinde de Nazca çizgilerinde yer alan semboller bulunuyordu.

Her ne kadar buraya birkaç görsel eklemiş olsam da, bu geniş alanda 1500’e yakın çizim yer alıyor. Bazı çizgiler kilometrelerce uzunlukta iken, motifler 50 ve 350 metre arasında değişiyor. Peki sırlarla dolu Nazca çizgilerinin yapılma amacı sizce ne olabilirdi?

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar