İlginç Bilgiler

Phoolan Devi Namı Diğer Haydutlar Kraliçesi Kimdir?

Phoolan Devi Namı Diğer Haydutlar Kraliçesi Kimdir?

Çocuk yaşta zorla evlendirilen, fakat hakkını aramaktan vazgeçmeyen Phoolan Devi namı-diğer Haydutlar Kraliçesi’nin mücadele dolu hayat hikayesi;

Phoolan Devi;

Hindistan’ın az gelişmiş bölgelerinden biri olan Bundelkhand bölgesinde 10 Ağustos 1963 tarihinde dünyaya gelen Phoolan Devi, 11 yaşına geldiğinde 30 küsur yaşında bir adam ile evlendiriliyor. Tabii evlendirildiği kocası da her gün dövüyor ve bu böyle Phoolan’ın 16 yaşına gelmesine kadar devam ediyor.

Gelişmemiş bir bölge olduğu için burada iş güç bulamayan gençler ise dağlardaki haydut çetelerine katılıyor. Phoolan’ın yediği dayaklar ve yaşadığı zulüm artık canına tak ediyor. Ne eşten ne de aileden bir hayır var diyerek bu haydut çetelerinden birine katılmaya karar veriyor.

Fakat maalesef burada tek kadın olduğu için taciz ve her türlü pislik ile karşı karşıya kalıyor. Bir zaman geçtikten sonra da çetenin lideri Vikram ile birliktelik yaşamaya başlıyor. Bu çeteler ise zengin insanlardan çalıyor, tren soygunları düzenliyor ve köylere baskın yapıyor. Phoolan Devi, eski yaşadıklarını unutmuyor ve Vikram’ı ikna ederek zorla evlendirildiği kocasının köyüne baskın yaptırıyor.

Eski kocasını bulup bıçaklıyor Phoolan ve üstüne bir not yazıp bırakıyor; “Yaşlı adamlara küçük kızlarla evlenmemeleri için bir uyarıdır.” Bu olaydan kısa bir süre sonra çete lideri Vikram öldürülüyor. Yeni çete lideri ise Phoolan’ı bir odaya kapatarak yaklaşık 1 ay boyunca tecavüz ve işkence ediyor.

Haydutlar Kraliçesi;

Fakat o tecavüz ve işkence odasından kaçmayı başaran Phoolan bir şekilde kendi çetesini kuruyor. Daha sonra kendisine işkence eden çete liderinin mekanını basarak 22 erkeği liderleri ile birlikte öldürüyor. O günden sonra ise Phoolan Devi, Haydutlar Kraliçesi lakabı ile anılmaya başlıyor.

Bu büyük katliamdan sonra sürekli aranıyor Phoolan, ama nafile. O dönem çok fazla sayıda insan Haydutlar Kraliçesi’nin katılmak için dağlara çıkıyor. Oldukça güç kazanmaya başlayan Phoolan karşısında polis, bu durumu engellemek adına en sonunda pazarlık yapmak zorunda kalıyor. 8 yıl hapis cezası ve 10’dan fazla şart ile teslim olmayı kabul ediyor Phoolan Devi.

Phoolan’ın bu 10 şartından biri de silahını, sivil itaatsizliğin sembolü ünlü düşünür Mamatha Gandhi ve Hindu tanrıçası Durga‘nın resimleri önünde indirmek. Haydutlar Kraliçesi’nin bu unutulmaz teslim oluşuna herkes tanık oluyor ve daha sonra bir törenle teslim oluyor. Akabinde de Phoolan Devi namı diğer Haydutlar Kraliçesi söz verdiği gibi hapse giriyor.

Ölümü;

Çocukken sahipsiz bırakılan, haksızlığa uğrayan, mirasına el konulan, kendi yaşının 3 katı biri ile zorla evlendirilen ve 20 yaşında hapse giren Phoolan Devi, 31 yaşında hapisten çıkıyor. Halkı da arkasına alarak okuma yazması olmadığı halde bir ilk olarak milletvekili seçiliyor.

Ancak 6 yıl sonra 25 Temmuz 2001 tarihinde 37 yaşında iken, yaptığı büyük baskının öcünü aldığını söyleyen kişilerce suikasta uğruyor. Hayatı taciz, işkence ve hapisle geçmiş; zenginden çalarak fakirlere vermiş ve çocuk evliliklerine karşı savaşmış Phoolan Devi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybediyor.

İlgili İçerik: 13 Yaşında Suikasta Uğrayan Devrimci Çocuk İkbal Mesih Kimdir!

Ancak verdiği mücadelesi, yaptıkları ve güçlü kadın kimliği ile Haydutlar Kraliçesi, Hindistan’ın en çok tanınan isimlerinden biri haline gelmeyi başarıyor. Phoolan Devi, içinde kendi otobiyografisinin de yer aldığı toplam 5 kitap yazmıştır.

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar