Tarih & Antik Çağ

Piramitler Nasıl ve Hangi Teknikler ile Yapıldı?

Piramitler Nasıl ve Hangi Teknikler ile Yapıldı?

Piramitler nasıl yapıldı? Piramitlerin nasıl yapıldığı konusuna girmeden önce birkaç ön bilgi edinelim…

İlk Piramit;

Kusursuz olarak nitelendirilen, hayranlık duyduğumuz Büyük Gize Piramitleri inşa edilene dek, öncesinde Mısır’da bir çok piramit inşa edildi. Bunlar arasında inşa edilen ilk piramit, Firavun Zoser zamanında Mimar İmhotep tarafından yapılan Sakkara Piramidi’dir.

Sakkara Piramidi

Hatalı İnşa Edilen Piramitler;

Daha sonra basamaklı piramitlerin yerini pürüzsüz piramitler almaya başladı. Dashur bölgesinde, Firavun Snefru zamanında yapılan Bent Piramidi veya diğer ismiyle Eğik Piramit, mühendislik hataları sebebiyle eğik bir şekilde inşa edildi.

Bent Piramidi

Ve Büyük Piramit;

Daha sonra Snefru’nun oğlu Firavun Keops, babasından ve geçmiş dönem mimarlardan ders alarak Keops Piramidi’ni diğer isimleriyle Khufu Piramidi veya Büyük Piramit’i inşa etti.

Keops/Khufu veya Büyük Piramit

Piramitler Uzaylılar Tarafından mı Yapıldı?

Piramitler nasıl yapıldı kısmına geçmeden hemen önce bu yapıların bir anda dikilmediğini ve uzun yıllar boyunca birçok hatadan ders çıkarılarak inşa edildiğinin bilinmesi gerek.

Çünkü piramitlerin uzaylılar tarafından inşa edildiğini düşünen bir kesim de var, herkesin düşüncesine saygılıyız ancak burada belirtmek istediğim piramitler bir anda ortaya çıkmadı, Mısır’da 100’den fazla piramit vardır ve bunlar arasında mühendislik hatalı bir çok piramit bulunur. Madem uzaylıların piramitlerde parmağı var, peki o zaman hatalı piramitler de neyin nesi oluyor?

Piramitleri Yapan İşçiler;

Çok önceki yıllarda piramitlerin yapımında kölelerin çalışıldığı düşünülüyordu ancak 1990 yılında Gize Piramitleri’ni gezen bir turistin, üstünde olduğu atın ayağı bir çukura düştü ve bu çukur incelendiğinde karşılarına bir mahzen açıldı.

İnşaatta ölen bir işçinin mezarı

Bu yer piramitlerin inşaatı sırasında çalışan paralı işçilerin ve onların ustalarının mezarıydı. Bu mezar işlemeli ve gösterişli olarak yapılmıştı, bu da işçilere verilen değeri gösteriyordu. Köle sınıfındaki çalışanlara bu şekilde mezarlar yapılmazdı. Daha sonraki kazılarda bir çok mezar daha bulunacaktı.

Piramitler Nasıl Yapıldı;

Gelelim şimdi asıl meseleye; Günümüz teknolojisiyle bile yapılması çok zor olan bu antik yapılar üzerine onlarca teori ortaya atıldı. Kimi bu yapıları uzaylıların yardımı ile yapıldığını kimileri ise devlerin yardımıyla inşa edildiğini düşünüyordu.

Gerçekten de bu teorilerin haklı bir yeri vardı, çünkü bu dev yapılarda kullanılan taşlar o zamanlarda nasıl taşındığı, nasıl üst üste koyulduğu büyük bir merak konusuydu. Ayrıca bu yapılar çok uzun zaman içinde yapılması mümkündü, oysa Gize Piramitleri’nin her biri ortalama 20 yıl içerisinde tamamlanmıştı.

Dünyanın 7 Harikası’nın ilki ve günümüze sağlam ulaşabilmiş tek yapısı olan Keops Piramidi’nin yapılışı ile ilgili bir çok teori konuşulurken, bir Mısırlının günlüğünde piramitlerin nasıl yapıldığına dair yazılar yer alıyordu.

British Museum

Merer isimli bu Mısırlının tuttuğu günlüklerde piramitlerin yapılışı hakkında birçok detay bulunuyordu. Ayrıca Merer’e ait bu papirüs şimdiye kadar piramitler hakkında elde edilmiş ilk ve tek kayıt olarak tarihe geçti.

Papirüse göre; ağırlığı 2.5 ton olan bu taşlar 800 kilometre uzaklıktaki Asuan’dan, Nil Nehri üzerinden birbirine bağlanmış ahşap tekneler ile taşındı.

Gize Bölgesi’ne doğru Nil kıyısındaki bir limandan kanal açan mühendisler, 800 km uzaklıktaki Asuan şehrinden Gize’ye, 170 bin ton ağırlığındaki taşları 4 gün süren yolculuk ile getirmeyi başardı.

Peki Taşlar Nasıl Dizildi?

En alta koyulan taşlar çok daha ağırdı, yukarıya doğru gitgide taşların ağırlığı azaldı, azaldı dediysem azalmış hali bir arabadan daha ağır taşlardı.

Ortalama 2.5 ton ağırlığındaki bu taşların yukarıya kaldırılma gibi bir ihtimali olmadığı için, mühendisler müthiş bir zeka örneği göstererek piramidin çevresindeki toprağı yükselttiler ve böylece bu taşlar, altını su ile ıslattıkları kızakların (bu sebeple daha iyi gidiyordu) yardımıyla yukarıya doğru sürüklenerek taşındı, bu her ne kadar zor gibi gözükse de çok fazla işçinin olması sebebiyle hızlıca ilerliyordu.

Milattan önce 2580-2560 yılları arasındaki 20 yılda inşa edilen Keops Piramidi’nin çevresi kireç taşından yapılmış kasa taşlarıyla kaplanmıştı ve güneş ışığının vurması ile piramitler adeta ışık saçıyordu. Tabii milattan sonra 14. yüzyılda o bölgede oluşan depremler ve aradan geçen zaman ile oluşan aşınmalar sonucunda bu ışıltısını kaybetti, ancak görkemini hiçbir zaman kaybetmeyen piramitlerin inşası böylece tamamlandı. Etrafındaki topraktan tümsekler ise yıllar içinde hızlıca temizlendi.

Sonuç olarak hala piramitlerin uzaylılar tarafından veya devler tarafından inşa edildiğini düşünen insanlar olabilir, saygı duyarız. Ancak bu düşünce o zamanın mimarlarının kullandığı fizik, geometri ve matematiğe yani kısaca zekalarına saygısızlık olur. Bu da benim düşüncem. 🙂
Siz ne düşünüyorsunuz?

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar