Çok OkunanlarTarih & Antik Çağ

Piramitlerin Koruyucusu Sfenks: Sırlar Burada Gizli!

Piramitlerin Koruyucusu Sfenks ve Gizemleri!

4. Hanedan devrinden kalma bir levha Sfenks’ten şöyle söz eder; “Dünya var olalı en büyük sır burada gizlenmiştir. En büyük sır Sfenks’in sırrıdır.” 73 metre uzunlukta, 20 metre yükseklikte ve gövdesi uzanan aslan şeklinde olan Sfenks ”dünyanın en büyük tek taş” heykelidir.

Birçok kaynakta MÖ. 2500 yılında inşa edildiği yazmaktadır, ancak bir takım araştırmalar öyle demiyor. Araştırmacı John Anthony ve Jeolog Robert Schoch 1991 yılında heykel üzerinde bir takım incelemeler yaptı. Heykeldeki aşınmalar rüzgar ve kumdan ziyade ‘su’ kaynaklı aşınmaydı.

Ama Mısır binlerce yıl önce de çöldü ve yağmur düşmüyordu, ki böyle bir aşınma uzun zaman suyla temas edildiğinde olabilirdi. Tek bir cevap vardı; Büyük Tufan. Bu da heykelin 10000 yaşından büyük olduğunu gösterir. Peki Sfenksin yaşı için kesin bir tarih verilebilir mi? Teoride evet.

3 büyük piramit Keops, Kefren ve Mikerinos; Orion takım yıldızındaki yan yana 3 yıldız Alnilam, Alnitak ve Mintaka’ya göre inşa edilmiştir. Şimdi bu 3 yıldıza dikkatle bakın; En sağdaki küçük olan yıldız Mintaka, yıldızların hizasını birazcık bozuyor.

Şimdi piramitlerin dizilişine tekrar bakın…

Araştırmacı Robert Bauval bir bilgisayar programı (SkyGlobe 3.2) ile, Orion ve piramitlerin aynı doğrultuya yerleştiği tarihi arattı ve ortaya çıkan tarih; Milattan önce 10.500’dü. Bu tarih hafızanızda yer etsin başka bir şeyden daha bahsedeceğim…

Mısırlılar sizin de bildiğiniz üzere inşa ettikleri yapılarda astronomiye çok önem veriyordu. Robert Bauval ve Graham Hancock, Sfenks ile ilgili bir araştırma daha yaptı. Sfenks’in yapılmış olduğu varsayılan milattan önce 2500’de ilkbahar ekinoksunda takımyıldızını incelediler.

Ve o tarihte, Boğa takımyıldızının yükselişte olduğunu gördüler. Ancak Mısır simgelere çok dikkat ederdi. Bu tarihte yapılsaydı eğer Sfenks, aslan değil boğa biçiminde olmaz mıydı? Bauval ve Hancock bu sefer ilkbahar ekinoksunda aslan burcunun yükselişe geçtiği tarihe baktılar.

Karşılarına çıkan tarihi siz tahmin edin; milattan önce 10500.
Her bir sonuç Sfenks’in yaşının 12 binden fazla olduğunu ve büyük tufandan önce yapıldığını gösteriyordu. Peki Sfenks’in gizemleri bunlarla sınırlı mı? Hayır.

Yıl 1817…

Giovanni Battista Caviglia tarafından yürütülen arkeolojik kazıda yüzlerce yıl kumlar altında kalan Sfenks’in bir kısmı ortaya çıkmış, ancak Sfenks’in tamamı 1925 yılında başlayıp 1936 yılında biten Émile Baraize önderliğindeki arkeolojik kazıda gün yüzüne çıkmıştı.

15 Aralık 1925 yılında çekilen bu fotoğrafta ise Sfenks’in başının üstünde bir geçit bulunuyor, bu geçit günümüzde yok. Çünkü Émile Baraize 1936’da bu ve diğer gizli geçitleri gelecekteki kaşiflerin ve özellikle mezar ve antika hırsızlarının bu yerlere girmemeleri için kapattırmıştı.

Bu gizli odalarda neler saklı?

“Dünyadaki en büyük sır burada gizlenmiştir” yazılı levhadan yola çıkarak, Sfenks heykelinin gizli odalarında insanlığın tarihi, kayıp medeniyetler ve dünya dışı yaşam hakkında bazı bilgilerin yer aldığı tahmin ediliyor.

Peki bu gizli bölüme hiç giren oldu mu?

1800’lerin başında İngiliz Mısırbilimci ve antika koleksiyoncusu olan Henry Salt, bu boşluktan içeri girmiş olsa da orada ne bulduğu hala gizemini koruyor. Bildiğimiz tek şey kaşif arkadaşı olan Auguste Forbin ile yaşadığı ateşli bir tartışma.

1987 yılına gelindiğinde ise Tokyo’daki Waseda Üniversitesi’nden gelen bir ekibin lideri Sakuji Yoshimura, Khufu Piramidi ve Sfenks üzerinde elektromanyetik bir sondaj çalışması gerçekleştirdi ve Sfenks’in gövdesinin altına uzanan bir oluk ve gizli odalar buldular.

Sfenks’in altındaki gizli odalar ve tüneller.

Japonlar Sfenks’in güneyinde, yerin 3 metre altında olan ve 2,5 metre yükseklikte bir oluk, kuzeyinde ise güneydekine benzer bir oluk daha, Sfenks’in ayağının önünde ise yüzeyin 2 metre altında başka bir boşluk ve bu olukları birbirine bağlayan bir tünel sistemi keşfettiler.

Bu gizli geçitler, tüneller ve odalar hala tam keşfedilebilmiş değil, zira yapılara zarar vermeden bu keşifleri gerçekleştirebilmek çok zor. Bu yüzden de araştırmalar çok yavaş ilerliyor. Piramitlerin ve Sfenks’in altı ise sanılandan çok daha karmaşık bir sisteme sahip olabilir.

Sfenks hakkında bir başka önemli teori ise Gize’de 2. bir Sfenks heykelinin daha var olma ihtimali. Çünkü bu koruyucu heykeller hemen hemen her kültürde çift şekilde inşa edilmiştir. Bir Sfenks heykeli daha olma ihtimalini nereden çıkarıyoruz peki? Tabii ki Rüya Dikili Taşı’ndan.

Bu taş, Sfenks’in ön ayaklarının hemen dibinde yer alıyor. Bir üstteki görselde tam göremediyseniz eğer alttaki görselden daha yakından bakın. Taşta, 2 tane sırt sırta vermiş Sfenks kabartması bulunmakta. Gery Cannon ve birçok araştırmacı da Gize’de 2. bir Sfenks’in olduğunu düşünüyor.

Ayrıca Gerry Cannon, Gize platosunda gün yüzüne çıkmamış bir tümsek keşfettiğini ve 2. bir Sfenks’in burada olabileceğini de belirtiyor…

İlgili İçerik: Firavun Tutankamon’un Keşfi, Dönemi ve Laneti!

Bu araştırmayı yeni bilgiler edindiğimizde genişleteceğiz…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar