Mart 10, 2019

Piramitlerin Koruyucusu Sfenks Hakkında Bilgiler!

4. Hanedan devrinden kalma bir levha Sfenks’ten şöyle söz eder; “Dünya var olalı en büyük sır burada gizlenmiştir. En büyük sır Sfenks’in sırrıdır.” 73 metre uzunlukta, 20 metre yükseklikte ve gövdesi uzanan aslan şeklinde olan Sfenks ”dünyanın en büyük tek taş” heykelidir.

Bir çok kaynakta MÖ. 2500 yıllında inşa edildiği yazmaktadır, ancak bir takım araştırmalar öyle demiyor. Araştırmacı John Anthony ve jeolog Robert Schoch 1991 yılında heykel üzerinde bir takım incelemeler yaptı. Heykeldeki aşınmalar rüzgar ve kumdan ziyade ‘su’ kaynaklı aşınma idi.

Ama Mısır binlerce yıl önce de çöldü ve yağmur düşmüyordu, ki böyle bir aşınma uzun zaman suyla temas edildiğinde olabilirdi. Tek bir cevap vardı; Büyük Tufan. Bu da heykelin 10000 yaşından büyük olduğunu gösterir. Peki Sfenksin yaşı için kesin tarih verilebilir mi? Teoride evet.

(Burayı dikkatle okuyunuz…)

3 büyük piramit Keops, Kefren ve Mikerinos; Orion takım yıldızındaki yan yana 3 yıldız Alnilam, Alnitak ve Mintaka’ya göre inşa edilmiştir. Şimdi bu 3 yıldıza dikkatle bakın; En sağdaki küçük olan yıldız Mintaka, yıldızların hizasını birazcık bozuyor.


Şimdi piramitlerin dizilişine tekrar bakın…

Araştırmacı Robert Bauval bir bilgisayar programı (SkyGlobe 3.2) ile, Orion ve Piramitlerin aynı doğrultuya yerleştiği tarihi arattı ve ortaya çıkan tarih; Milattan önce 10.500’dü. Bu tarih hafızanızda yer etsin başka bir şeyden bahsedeceğim…

Mısırlılar sizinde bildiğiniz üzere inşa ettikleri yapılarda astronomiye çok önem veriyordu. Robert Bauval ve Graham Hancock, Sfenks ile ilgili bir araştırma daha yaptı. Sfenks’in yapılmış olduğu varsayılan milattan önce 2500’de ilkbahar ekinoksunda takımyıldızını incelediler…

Ve o tarihte, Boğa takımyıldızının yükselişte olduğunu gördüler. Ancak Mısır simgelere çok dikkat ederdi. Bu tarihte yapılsaydı eğer Sfenks, aslan değil boğa biçiminde olmaz mıydı? Bauval ve Hancock bu sefer ilkbahar ekinoksunda aslan burcunun yükselişe geçtiği tarihe baktılar…

Karşılarına çıkan tarihi siz tahmin edin; milattan önce 10.500.

Her bir sonuç Sfenks’in yaşının 12 binden fazla olduğunu ve büyük tufandan önce yapıldığını gösteriyor. Peki Sfenks’in gizemleri bunlarla sınırlı mı? Hayır.

Yıl 1817…

Giovanni Battista Caviglia tarafından yürütülen arkeolojik kazıda Sfenks’in bir kısmı ortaya çıktı, ancak Sfenks’in tamamı 1925 yılında başlayıp 1936 yılında biten Émile Baraize önderliğindeki arkeolojik kazıda gün yüzüne çıktı.

15 Aralık 1925

1925 yılında çekilen bu fotoğrafta Sfenks’in başının üstünde bir geçit bulunuyor, bu geçit günümüzde yok. Çünkü Émile Baraize 1936 yılında bu ve diğer gizli geçitleri gelecekteki kaşiflerin, araştırmacıların ve antika hırsızlarının bu yerlere girmemeleri için kapattırmıştır.

Bu gizli odalarda neler saklı?

Daha sonra kapatılan Sfenks’in gizli geçitleri.

Sfenks’i inşa edenlerin zeki varlıklar olduğuna şüphe yok, milattan önce 10.500 yıllarında inşa edilen bu yapı, teorilere göre Atlantis ve Mu felaketinden kurtulan ırka ve hatta dünya dışı yaşam hakkında bilgiler içerdiği iddia edilmektedir.

Peki bu gizli bölüme hiç giren oldu mu?

1800’lerin başında İngiliz mısır bilimci Henry Salt bu boşluktan içeri girmiştir, orada ne bulduğu ise gizemini koruyor. Bildiğimiz tek şey kaşif arkadaşı olan Auguste Forbin ile yaptığı ateşli bir tartışma ve acele ile tüneli kapatmasıdır…

1987 yılında Waseda Üniversitesi’nden (Tokyo) gelen bir ekibin lideri Sakuji Yoshimura, Khufu Piramidi ve Sfenks üzerinde elektromanyetik bir sondaj çalışması gerçekleştirdi ve Sfenks’in gövdesinde altına uzanan bir oluk ve gizli odalar buldular.

Sfenks’in altındaki gizli odalar ve tüneller.

Japonlar Sfenks’in güneyinde, yerin 3 metre altında 2.5 metre yükseklikte bir oluk, kuzeyinde ise güneydekine benzeyen bir oluk daha ve bu olukları birbirine bağlayan bir tünel buldular.  Sfenks’in ayağının önünde ise yüzeyin 2 metre altında 1 metrelik bir boşluk daha keşfedildi.

Sfenks’in ön iki ayağının arasında ”Rüya Dikili Taş” isimli bir taşta, 2 tane sırt sırta verilmiş Sfenks kabartması bulunmakta.

Rüya Dikili Taşı

Bu da 2. bir Sfenks’in olma ihtimalini oldukça arttırıyor. Araştırmacı Gerry Cannon, Gize platosunda gün yüzüne çıkmamış bir tümsek keşfettiğini ve 2. bir Sfenks’in burada olabileceğini belirtiyor…

Bu araştırmayı yeni bilgiler edindiğimizde genişleteceğiz…

Sitemizde bulunan içerikler www.senbildiye.com adresine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden herhangi bir bölümü veya tamamı başka bir platformda kullanılamaz.

Benzer İçerikler;