Ocak 17, 2020 Pulitzer Ödüllü Birbirinden Etkileyici 9 Fotoğraf!

Pulitzer Ödüllü Birbirinden Etkileyici 9 Fotoğraf!

19. yüzyılda Macar asıllı Joseph Pulitzer isimli bir gazeteci tarafından kurulan Pulitzer ödülleri, her yıl New York şehrinde Columbia üniversitesi tarafından gazetecilik, edebiyat ve müzik alanlarında sahiplerini bulmaktadır. İşte tarih boyunca bu ödüle layık görülmüş birbirinden etkileyici ve dramatik 9 fotoğraf;

1 – Kıtlık Çeken Anne-Kız

Fotoğraf: Stan Grossfeld – 1984

1983-1985 yılları arasında gerçekleşen Etiyopya’daki kıtlık, bir milyondan fazla insanın ölümüne neden olmuştur. Fotoğrafta ise kızının karnını doyuramayan anne, kızını şefkatiyle sarmış.

2 – Savaşın Sembolü;

Fotoğraf: Nick Ut – 1972

Vietnam savaşı sırasında Vietnamlı çocukların sığındığı tapınağa atılan napalm bombası sonucunda korku ve acı ile etrafa kaçışan çocuklar. Ortadaki çıplak kızın ismi ise Kim Phuc. Ayrıca bu küçük kızın hikayesini okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

3 – Neden?

Fotoğraf: Horst Faas – 1965

Yine Vietnam’da çekilen ve adına “Neden” ismi verilen bir başka ödüllü fotoğraf. Çatışmalar sırasında ölen ufacık çocuğunu askerlere göstererek, gözleriyle “Neden, niçin?” diyen bir baba.

4 – Denizde Trajedi;

Fotoğraf: John L. Gaunt – 1955

Denizde Trajedi olarak isimlendirilen bu fotoğraftaki genç çift, küçük erkek çocuklarını fotoğraf çekilmeden sadece birkaç dakika önce denizin öfkeli dalgalarında kaybettiler.

5 – Hayat Öpücüğü;

Fotoğraf: Rocco Morabito – 1967

İki elektrik işçisi Randall Champion ve J. D. Thompson, rutin bakımlarını gerçekleştirdikleri esnada, Randall isimli elektrik işçisine 4 bin volt akım geçmesi akabinde Thompson’ın arkadaşına kalp masajı yapıp hayat öpücüğü verme anı.

6 – Hayatla Mücadele;

Fotoğraf: Jean Marc Bouju – 1994

Ruanda’da çekilen bu fotoğrafta Ruandalı isyancılar ile devlet güçleri arasındaki çatışma sonucunda hastalık ve kıtlık ile mücadele eden halkın dramı gözler önüne serilmiş.

7 – Anne Olmak;

Fotoğraf: Kyoichi Swada – 1965

Vietnam Savaşı sırasında çekilen bir başka fotoğraf; Vietnamlı bir anne 4 çocuğunu ABD’nin bombardıman yaptığı bölgeden kaçırmaya çalışırken.

8 – Savaşın Gerçek Yüzü;

Fotoğraf: Rodrigo Abd – 2012

2012 yılında çekilen bu fotoğrafta, babası Suriyeli bir keskin nişancı tarafından vurularak öldürülen çocuğun cenazedeki yürek burkan hali insanın yüreğini parçalıyor.

9 – Başına Çuval Geçirilen Baba;

Fotoğraf: Jean-Marc Bouju – 2003

Associated Press ajansının Fransız foto muhabiri Bouju tarafından çekilmiş bu fotoğrafta; kafasına çuval geçirilmiş Iraklı bir mahkum, 4 yaşındaki oğluna sarılmış, başını tutuyor.

Benzer İçerikler;