Sıra Dışı Hayatlar

Roy Sullivan: 7 Kez Yıldırım Çarptı Hayatta Kaldı!

Roy Sullivan: 7 Kez Yıldırım Çarptı Hayatta Kaldı!

Roy Sullivan, 7 Şubat 1912 tarihinde Amerika’nın Ohio eyaletinde Greene County’de dünyaya gelmiştir. Önceki yaşamı hakkında ise pek fazla bilgi yoktur. 1936 yılına gelindiğinde ise Shenandoan Ulusal Parkı’nda bekçi olarak işe başlıyor. İşte Roy Sullivan’ın başına ne gelecekse de işe girdiği bu parkta geliyor.

1942 yılında Roy Sullivan’ın bekçilik yaptığı yerde kuvvetli bir fırtına başlamıştır ve yeni inşa edilen kulede henüz paratoner yoktur. Bölgeye düşen peş peşe yıldırımlar Sullivan’ın kaldığı kulübenin yanmasına neden olur. Yangından can havliyle kaçmak isteyen Sullivan kendisini dışarıya atar, fakat bu sefer de yağmurdan kaçarken doluya tutulur; işte tam bu sırada üstüne bir yıldırım düşer.

Ancak Sullivan bu yıldırım çarpmasından sağ bacağındaki bir iz ve ayağında meydana gelen bir yara ile kurtulmayı başarır.

Ancak yıldırımlar peşini bırakmaz;

Roy Sullivan

1942’de yaşadığı bu olayı ucuz atlatan Sullivan’ın uzun zaman başına böyle bir şey gelmese de 1969, 1970, 1972, 1973, 1976 ve son olarak 1977 yıllarında olmak üzere kendisine toplamda 7 kez yıldırım çarpar. İşin ilginç kısmı ise Roy Sullivan bu yıldırım çarpmalarının hepsinden de sağ kurtulmayı başarır.

Sonraki yıllarda ise dünyada en fazla yıldırım çarpan insan olarak Guinnes Rekorlar Kitabı’na da yerini alan Roy Sullivan hakkında yapılan şu istatistiklere kısaca bir göz atalım;

Ortalama 80 yıl yaşayan bir insana yıldırım çarpma olasılığı yaklaşık 100 binde bir ihtimaldir. 7 kez üst üste yıldırım çarpma olasılığı ise 10 üzeri 29’dur, yani fazlasıyla imkansızın ötesinde bir olasılık. Ancak Sullivan’ın çalıştığı yer çok fazla fırtına ve yıldırım alan bir bölge olduğu için bu ihtimal onun için bir nebze daha artmış görünüyor.

Peki yıldırım çarpmalarından sağ çıkan Roy Sullivan’ın ölümü sizce nasıl oluyor?

Roy Sullivan

Yedi yıldırım çarpmasından da sağ çıkmayı başarabilen Sullivan, aşka yenik düşüyor. 71 yaşındaki Roy C. Sullivan evli olmasına rağmen kendisinden 30 yaş küçük olan bir bayana aşık oluyor.

Bu platonik aşkından ise karşılık alamayan Roy Sullivan, 28 Eylül 1983 tarihinin sabahında bir tabanca ile başından vurarak intihar ediyor ve umulmadık şekilde hayata böyle veda ediyor.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar