Ülkelere Dair

Rüya Gibi Bir Kent: Fas’ın Mavi Şehri Şafşavan!

Rüya Gibi Bir Kent: Fas’ın Mavi Şehri Şafşavan!

Mavi rengi kim sevmez ki? Bir şehir düşünün evlerinden merdivenlerine, yollarından kaldırımlarına, camilerinden hükumet binalarına kadar her şey, her yer mavi renkte olsun. İşte tüm güzelliği ile Şafşavan şehri hakkında bilgiler;

Şafşavan’ın tarihi;

1471 yılında Tetouan valisi Moulay Ali Ben Rachid, Portekizlilerin istilasından korunmak amacıyla bu bölgeye bir kale inşa ettirmiş ve şehrin kurucusu olarak tanınmıştır. Bu küçük kale günümüze ulaşmayı başarabilmiştir. Tarih boyunca birçok göçmenin yaşadığı şehir, 1920 yıllarında İspanyollar tarafından işgal edilmiş, son olarak 1956 yılında Fas’ın bağımsızlığını kazanması ile de Fas yönetimine girmiştir.

Şafşavan neden mavi;

Kentin tarihi, konumu ve diğer bilgilere geçmeden önce şehrin neden mavi olduğu sanırım en çok merak ettiğiniz konu. Şimdilerde bir geleneği devam ettirmek amacı ile belli aralıklarla şehir maviye boyansa da bunun nasıl ortaya çıktığı kesin olarak bilinmiyor. Fakat şehrin mavi renk olması hakkında iki güçlü rivayet var. Bunlardan ilki; 20. yüzyılın başlarında şehirde yaşayan Yahudilerin inançları gereği evlerini mavi renge boyaması. Musevilik inancına göre mavi renk kutsal bir renktir, cennetin de mavi olduğuna inanan Yahudiler belki de evlerini bu renge boyayarak huzura kavuşmak istediler.

İkinci rivayet ise; yerel halkın sivrisinek, böcek ve haşerelerin mavi renkten uzak durduğu düşüncesi nedeniyle evlerini bu renge boyaması. Bir dönem sivrisinek veya bir böcek türünün şehri istila etmesi sonucunda bu karara varılmış olabilir, kim bilir. Sonuç olarak şehrin mavi renge bürünmesi uzun zaman önce başlamış ve daha sonra zaman içinde bu gelenek devam ettirilmiş.

Şafşavan’ın konumu;

Fas’ın kuzeybatısında Rif dağlarının eteğine kurulmuş bu şehir yaklaşık 43 bin nüfusluk küçük bir şehirdir. Akdeniz’e 60 kilometre, başkent Rabat’a yaklaşık 250 kilometre mesafededir. Bu şehre ulaşmak için; Rabat veya Fes şehrine uçakla gittikten sonra yaklaşık 5 saat süren bir otobüs yolculuğu yapılması gerekmektedir.

Şafşavan’ın özellikleri;

Para birimi ülke genelinde olduğu gibi Fas dirhemidir.

Akdeniz iklimine sahip olduğu için yazları oldukça sıcaktır, mayıs haziran veya eylül ekim aylarında gitmek daha cazip olacaktır.

Ülkenin resmi dili Arapça olsa da bu şehirde ağırlıklı olarak İspanyolca konuşulmaktadır. İspanyol Yahudilerin bu şehre gelmesi ile zamanla şehre bu dil hakim olmuş.

Şehri yıllık ortalama 100 binden fazla turist ziyaret etmektedir. Turistik bir yer olduğu için şehirde birçok hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Özellikle deri işçiliğinde oldukça gelişmiş oldukları için deri ayakkabı, deri çanta ve daha birçok ürün en çok tercih edilenler arasındadır. Fiyatları ise Avrupa’ya göre oldukça ucuzdur.

Şehirde marijuana (kenevir) satışı da, içmesi de serbest. Yasal olarak yetiştirilen bu maddeyi sokaklarda içen görürseniz buna pek şaşırmayın.

Şehir nüfusu Müslüman, Hristiyan, Yahudi olmak üzere birçok farklı inanca ait insanlardan oluşmakta, yani şehir oldukça karma bir kültüre sahip.

Şafşavan ismi boynuz anlamına gelmektedir. Şehir bu ismi de, şehrin eteklerinde bulunduğu Rif dağının kuş bakışı görüntüsü keçi boynuzuna benzetildiği için almıştır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar