İlginç Bilgiler

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa Şarkısının Hikayesi!

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa Şarkısının Hikayesi!

Yaz Dostum ile bütünleşmiş büyük usta Barış Manço’nun en büyük ve en sevilen eserlerinden biri olan Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısının hikayesi de bir hayli şarkı kadar güzel ve anlamlı.

1800’lü yıllar…

Mehmet Ağa köyün ağasıdır, diğer bir anlamda da köyün babasıdır. Bizler genel olarak köy ağalarını eski Türk filmlerinden olacak ki kötü, acımasız insanlar olarak anımsarız, ancak bunların aksine Mehmet Ağa çok hayırsever ve iyi kalpli bir insandır.

Mehmet Ağa şehirdeki tüm esnaf tarafından tanınırmış. İhtiyaç sahipleri ise yaptıkları alışverişlerde hesabı Mehmet Ağa’ya yazdırırmış.
Ayın belli günlerinde ise şehre inen Mehmet Ağa tüm esnaflara uğrar, borçlarını ödermiş. Hatta yeni evlenen gençlere hediye olarak toprak, yer verirmiş. Köy halkını korur kollar, herkese el uzatırmış.
Mehmet Ağa hayatı boyunca bu hayır işleriyle meşgul olmuş, yardımlar yapmış ve zengin bir toprak ağası iken neredeyse beş parasız bir şekilde vefat etmiş…

Barış Manço 1971 yılında gittiği Kıbrıs’ta bu hikayeyi duyar ve araştırmaya koyulur. Daha sonra da kalemi eline alır ve unutulmaz eseri ortaya çıkarır.
Ayrıca Barış Manço 1982 yılında Mehmet Ağa’nın mezarını bulur ve ona bir mezar taşı yaptırır.

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa

İki güzel insan, iki güzel kalp, ders niteliğinde dev bir eser.
İşte bu unutulmaz eserin hikayesi de böyleydi.
ALLAH ikisinin de mekanını cennet eylesin…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar