Hayvanlar Alemi

Kasakela ve Kahamalar: Gombe Şempanze Savaşı!

Kasakela ve Kahamalar: Gombe Şempanze Savaşı!

Tam 4 yıl süren ve ortalığın kan götürdüğü dünyanın en sıra dışı olaylarından biri, Gombe Şempanze Savaşı;

Gombe Şempanze Savaşı

Savaşlar yalnızca insanlar arasında yaşanmıyor, hayvanlar aleminde de örneklerine rastlanıyor. Ancak bu anlatacağımız olay diğerlerinden çok farklı. Bu savaş, 1974 ve 1978 yılları arasında Tanzanya’daki Gombe Ulusal Parkı’nda yaşayan iki şempanze grubu arasında gerçekleşiyor.

1974 yılına kadar parkta barış hakim iken, daha sonra yavaş yavaş bölünmeler meydana geliyor ve akabinde de şempanzeler iki ayrı gruba ayrılıyor. Olayları inceleyen araştırmacılar bu grupların birine Kasakela diğerine ise Kahama adını veriyor.

Kasakelalar Gombe Ulusal Parkı’nın kuzey bölgesini ellerinde tutarken, Kahamalar güney bölgesini kontrolü altına alıyor. Kasakelalar 12 dişi, yavru ve ergen şempanzelerle birlikte 8 yetişkin erkekten oluşurken, Kahamalar 6 yetişkin erkek, 3 dişi ve bir yavru şempanzeden oluşuyordu.

Nitekim aralarında yaşanan ilk savaş 7 Ocak 1974 tarihinde gerçekleşiyor. Sayıca fazla olan Kasakelalar grubundan 6 erkek, Kahamalardan Godi isimli şempanzeyi vahşice katlediyor. Şempanzelerin başka bir şempanzeyi kasıtlı olarak öldürdüğü bu olay, ilk kez kayıt altına alınıyordu.

Godi’nin ölümü

4 yıl boyunca devam eden bu kanlı savaş sonrasında Kahama grubunun 6 erkek şempanzesi de Kasakela savaşçıları tarafından öldürülüyor. Kahama dişilerinden ise bir tanesi öldürülmüş, diğer 2 şempanze ise kaybolmuştu.

Bu 4 yıllık süreci yakından takip eden Primatolog Jane Goodall bu olayları kitabında şu sözlerle anlatmıştır;

Jane Goodall

“Gombe Şempanze Savaşı boyunca gördüklerimi hazmedebilmek için yıllarca çaba sarf etmem gerekti. Birçok gece uykumda korkuyla uyandım ve savaşın korkunç görüntülerini aklımdan çıkarmaya çabalamak zorunda kaldım. Şempanzelerden biri olan Satan’ın, Sniff’in yüzüne aldığı derin yaradan çenesine akan kanları içmek amacıyla ellerini bir bardak gibi kullanması. Normalde son derece zararsız olan yaşlı Rodolf’un 2 kiloluk bir taşı Godi’nin yere yığılmış vücuduna vuruşu. Jomeo’nun, Dé’nin baldırından bir deri parçasını koparıp atışı. Figan’ın durmaksızın, tekrar tekrar, acımasızca Goliath’ın titreyen bedenini yumruklaması… Ki Goliath, Figan’ın küçüklüğündeki kahramanlarından birisiydi!”

Savaş bitmiş ve Kasakelalar kazanmıştı. Ancak parkta güç dengeleri bozulmuş ve Kalande adında yeni bir grup doğmuştu. Kalandeler sayı ve fiziksel olarak üstün oldukları için de, çok uzun sürmeden Kasakelalar boyun eğmek zorunda kalmış ve topraklarının bir kısmını Kalande grubuna bırakmıştır.

Referans: Onedio

İlgili İçerik: Kartallar ve Leyleklerin Amansız Savaşı!

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar