İlginç Bilgiler

Şebnem Ferah’ın Bazı Şarkılarının Hikayeleri!

Şebnem Ferah’ın Bazı Şarkılarının Hikayeleri!

Şebnem Ferah şarkılarının bu kadar güzel ve dokunaklı olmasının nedenini, şarkılarının hikayeleri hakkında bilgiler edindiğiniz zaman çok daha iyi anlayacaksınız. İşte Şebnem Ferah’ın kısaca hayatı, yaşadığı acılar ve bazı şarkılarının hikayeleri;

Şebnem Ferah Kimdir;

Şebnem Ferah 12 Nisan 1972 tarihinde Yalova’da dünyaya gelmiştir. 5-6 yaşlarına geldiğinde müzik ile tanışan Şebnem Ferah’ın bu konuda ailesinin etkisi Oldukça büyüktür. Çünkü ailesindeki hemen hemen herkes müzik kültürüne hakim kişilerdi. İlkokul yıllarında enstrüman dersleri almaya başlayan Şebnem Ferah okul orkestrasında da solistlik yapmıştır.

İlk Kadın Grup Volvox;

Lise yıllarında ”Pegasus” isimli amatör bir grup kuran Şebnem Ferah ileride çok büyük bir şarkıcı olmanın hayallerini kuruyordu. Daha sonra üniversiteye başlamış fakat bu hayalinin peşinden gitmek ve müziğe daha fazla yoğunlaşabilmek için ODTÜ Ekonomi Bölümü’nü bırakarak İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne geçiş yapmıştır. O yıllarında ise Türkiye’nin kadınlardan oluşan ilk müzik grubu olan ”Volvox” grubunda yer aldı. Fakat daha sonra bu grup dağılmış ve Şebnem Ferah çalışmalarına tek başına devam etmiştir.

Daha sonra Onno Tunç ve Sezen Aksu gibi önemli isimlerle tanışan Şebnem Ferah müzik hayatı için yeni bir sayfa açmış ve 1996 yılında bu kişilerin destekleriyle ‘‘Kadın” isimli ilk albümünü çıkarmıştır. Bu albümden sonra büyük konserlerde yer almış ve hızla tanınmaya başlamıştır. Ancak yavaş yavaş üne kavuştuğu bu dönemlerde, Şebnem Ferah’ın hayatındaki acı kayıpları da ardı ardına gelir.

En Yakınlarını Kaybetti;

Uzun zamandır hastalıkla mücadelen eden ablası Aycan Ferah, hastanede tedavi görürken Şebnem Ferah ablasına kısa bir süre içinde ”Deli Kızım Uyan” şarkısını yazmıştır. Bu şarkıyı çıkardığı 1996 tarihinden iki yıl sonra ise 1998 yılında maalesef ablasını kaybeder. Deli Kızım Uyan şarkısı o zor dönemden kalmıştır ve aynı zamanda ”Bugün” isimli şarkısı da yine vefat eden ablasına ithafen yazılmıştır.

Yaşadığı bu acı olaydan sonra Şebnem Ferah 30 Haziran 1999 tarihinde ”Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” isimli albümünü çıkarır. Fakat Şebnem Ferah ablasını yitirdikten bir yıl, yeni albümünün çıkışından 1,5 ay sonra ülkemizin en acı olaylarından biri olan 17 Ağustos depreminde babası Ali Ferah’ı kaybeder. Şebnem Ferah’ın ”Ateşe Yakın” isimli şarkısı da babasına yazdığı bir şarkıdır.

İhanet;

Şebnem Ferah’ın muhteşem sesiyle dinlediğimiz bu şarkıların sözleri elbette yaşadığı acılardan gelmektedir. Fakat Şebnem Ferah’ın yaşayacakları sadece bunlarla sınırlı değildir İhanetin nasıl bir şey olduğunu da yaşayacaktır Şebnem Ferah…

2001 yılında ”Perdeler” albümünü çıkardığı sırada yine müzik camiasından biri olan Süha Yavuz ile birliktedir, hatta ”Günaydın Sevgilim” şarkısını da Süha Yavuz için yazmıştır.

Şebnem Ferah, Ebru Gündeş ile yakın arkadaş olmasalar da aynı camia içinde oldukları için tanışmışlıkları vardı. Bir süre sonra ise Universal Müzik’in patronu ve Şebnem Ferah’ın sevgilisi Süha Yavuz’un, Ebru Gündeş ile birlikte olduğu ortaya çıkar. Şebnem Ferah yaşadığı bu ihanetten sonra ”Mayın Tarlası” adlı şarkısını yazmıştır.

3 oktavlık bir ses aralığına sahip olan Şebnem Ferah dünyanın en büyük şarkıcılarından Adele, Beyonce ile aynı ses düzeyine sahiptir. Ses kalitesi ve bestelediği muazzam şarkılar ile milyonlarca insanın sevgisini kazanmıştır.

Ülkemizin en önemli şarkıcılarından biri olan Şebnem Ferah’ın şarkılarının hikayeleri ve kısaca hayatı bu şekildeydi. Son olarak Şebnem Ferah’ın 2018 yılında çıkardığı ”Parmak İzi” adlı albümünün ”Sözde Namus” isimli şarkısı nedeniyle Şebnem Ferah’ın üvey babası tarafından tecavüze uğradığı hakkında bir takım söylentiler vardır, fakat bunlar söylentiden ibaret olup gerçeği yansıtmamaktadır.

Şebnem Ferah, bu şarkısında tecavüze uğrayan sessiz kadınların sesi olmuştur, farklı yerlere çekilmesini şiddetle kınıyor ve kendisine geri kalan ömründe başarılar ve mutluluklar diliyoruz. Umarım her zaman şarkılar söylemeye devam edersin Şebnem Ferah!

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar