Hayvanlar Alemi

Şeffaf Hayvanlar; Bu Hayvanların İçi Dışı Bir!

Şeffaf Hayvanlar: Bu İlginç Hayvanların İçi Dışı Bir!

Dünyada milyonlarca canlı vardır, bilim insanlarına göre ise henüz keşfedilmeyen on milyonlarca hayvan var. Bunlar arasında müthiş görünümlere sahip olan 10 hayvanı derledik, işte karşınızda şeffaf hayvanlar;

1. Cam kanatlı kelebek;

En çok Orta ve Güney Amerika’da görülür. Kanat açıklığı 5,5 – 6 cm arasında değişir. Ölümleri en çok kuşlar tarafından yaşanır. Bu kelebeğin kanatlarının ışığı emme özelliği vardır ve ışığı çok az yansıtırlar. Bunu sağlayan şey kanat yüzeyinde duran nanopillerden kaynaklanmaktadır.

2. Cam kedibalığı;

Güneydoğu Asya’da Tayland, Endonezya ve Malezya ülkelerinin sakin akıntılarında yaşamını sürdürür. Sürü halinde yaşamaz ise hayatta kalmaları zordur. Başı yukarıda ve kuyruğu aşağıda olmak üzere kendine has bir yüzme biçimi vardır. Akvaryumda da beslenilebilir ancak yine en az birkaç tane olması gerekir. Akvaryumda çoğalması zordur.

3. Taraklı denizanası;

Ortalama 10 cm uzunluğunda olan bu şeffaf hayvanlar ise nehir ağızları, doğal deniz ortamı ve Atlas okyanusunun kıyılarında yaşamını sürdürür. Bedenleri %97 su içerir. Çok çeşitli tuzlu sulara ve sıcaklıklara dayanıklı bir hayvandır.

4. Benekli kaplumbağa böceği;

İlkbahar ve yaz aylarında Kuzey Amerika’nın hemen hemen her yerinde görülür. Altın, siyah, yeşil, turuncu, sarı, kahverengi gibi bir çok renk çeşitliliğine sahip bu hayvanların hepsinin üstünde şeffaf bir kabuk vardır.

5. Antarktika buz balığı;

Antarktika açıklarında yaşayan bu sıra dışı pulsuz balığın şeffaf olması yanı sıra kanı dahi şeffaf bir sıvıdır. Kandaki oksijen bağlayıcı protein olan hemoglobinin olmadığı tek omurgalı hayvandır.

6. Cam ahtapot;

Tropik ve subtropikal denizlerde yaşayan bu ahtapotun boyutları 11 cm ile 45 cm arasında değişiklik gösterir. Gözleri ise dikdörtgen şeklindedir.

7. Cam kalamar;

Cranchiidae familyası olarak da bilinen 60 civarı cam kalamar türü vardır. Bu hayvanlar yavru iken yüzeylerde yaşamayı tercih ederken olgunlaştıkça derinlere iner. Bazı türleri deniz seviyesinin 2 km altında yaşar. Boyları ortalama 10 cm’dir.

8. Cam karides;

Şeffaf veye cam karides Kuzey Amerika’da sıra dağlar olan Apalaş dağlarının güney eyaletlerindeki göllerde, tatlı sularda yaşamını sürdürür. En çok kuşlar ve balıklar tarafından avlanır. Barışçıl canlılardır. Ortalama 2.5-3 cm uzunluğundadır.

9. Deniz meleği;

Oldukça küçük olan bu canlılar genelde şeffaf deniz salyangozları ile karıştırılır. Genellikle kutup bölgelerinde ve soğuk sularda yaşarlar. Değişik avlanma stratejileri vardır, pusucu hayvanlardır. Deniz melekleri boyutlarına göre oldukça hızlıdır.

10. Barreleye Balığı;

Belki de en ilginç olanını sona sakladım. Bu balık ayrıca ürkütücü balık olarak da bilinir. Atlantik, Pasifik ve Hint okyanuslarının tropikal-ılıman sularında yaşarlar. Bu balığın gözleri olarak gördüğünüz kısım aslında gözleri değil, bu hayvanın gözleri şeffaf olan bölümde yeşil renkte olan organlardır. Ayrıca ileri geri hareket ettirebildiği bu gözleri sayesinde çok iyi görme yeteneğine sahiptirler.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar