Ülkelere Dair

Sentinel Adası: Dış Dünyayı Reddeden Vahşi Kabile!

Sentinel Adası: Dış Dünyayı Reddeden Vahşi Kabile!

21. yüzyılda bir topluluk düşünün, teknolojiden bir haber olsun, hala mızrak ve oklarla avlansın, dış dünyayı tümüyle reddetsin, gelen insanlara ise vahşice saldırsın. Vahşiliği ile bilinen ilkel bir toplum, Sentinel Adası;

Adanın konumu;

Bengal Körfezi’ndeki Andaman Adaları’ndan biri olan Sentinel Adası, Hindistan’a bağlı bir adadır. Bu ilkel toplumların 60 bin sence önce Afrika’dan, Asya’ya göç eden insanlar ile birlikte gelindikleri ve bu adalarda izole kaldıkları düşünülmektedir. Andaman Adaları’ndan biri olan Sentinel Adası, diğer adalardan oldukça farklı. Çünkü bu ada, tamamı ile dış dünya ile bağlantıyı reddetmiş. Diğer adalardan uzak olmamasına ve ulaşımın mümkün olmasına rağmen giriş oldukça tehlikeli ve artık yasak.

Ada yeni keşfedilmedi;

Ayrıca bu ada Amazon ormanlarında saklanan ve gizli saklı yaşayan ilkel kabileler gibi değil. Sentinel Adası çok uzun zamandır biliniyor, buna rağmen bir bağlantı kurulamadı. Ne zaman araştırma ve farklı sebeplerden gidilse, Sentinel Adası’ndaki insanlar hiçbir dostça tavır göstermeden direkt olarak saldırmaya başlıyor, yani bu halk ile iletişim kurmak imkansız.

Adaya sadece 1980 yılında bir kez girilebilmiş, o zamanlar 6 Sentinel yerlisini alıp araştırma amaçlı götürmüşler, fakat bu yolculukta yaşlı olan 2 kişi ölünce kalan 4 kişiyi hediyeler ile adaya tekrar geri bırakmışlar. Belki de yerlilerin düşmanlığı ve dışarıdan insan kabul etmemesinin nedeni de bu ölümler, kim bilir.
1981 yılında ise Panamalı bir yük gemisi Primrose, Sentinel Adası kıyısındaki resiflere çakıldı. Mürettebat, buradaki yerlilerin kendilerine yardım etmesini beklerken Sentinelliler silahsız mürettebatın üstüne oklar yağdırmıştır. Batık gemi ise bugün hala orada durmaktadır.

Hükumet girişi yasakladı;

2004 yılında Hint Okyanusu’nda gerçekleşen deprem ve tsunamilerden sonra Hindistan Donanması bu adaya yardım etmek üzere helikopterler ile desteğe gelmiş, fakat bu yardıma karşılık olarak Sentinelliler helikoptere oklarla saldırmıştır. Ayrıca tsunami felaketinden adanın yüksek yerlerine çıkarak kurtulmayı başarmışlar.
Nitekim 2005 yılında Sentinellilerin dış dünyadan gelen herkesi düşman olarak görmesi ve saldırması nedeniyle, adanın doğasını bozmamak üzere Hindistan Hükumeti adaya girişi yasaklamıştır.
2006 yılında yasak olmasına rağmen (belki de yasak olduğundan veya adadan habersizdiler) adanın yakınlarına avlanmak için gelen iki balıkçı, Sentinelliler tarafından öldürüldü. Ayrıca Sentinelliler, balıkçıların cesedini almaya gelen helikoptere de yine saldırmışlardı.

Tahminlere göre bu adada 200-250 kadar yerli yaşamakta. Çok fazla saldırgan olmaları konusunda kendilerine göre belki de haklılar. Empati yapmak gerekirse bizler de çok daha fazla ileri teknoloji ile gelen uzaylı varlıklar tarafından araştırılmak istemeyiz, öyle değil mi? 🙂

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar