İlginç Bilgiler

Shavarsh Karapetyan Kariyerini Kahramanlıkla Sonlandırdı!

Shavarsh Karapetyan Kariyerini Kahramanlıkla Sonlandırdı!

19 Mayıs 1953 doğumlu Shavarsh Karapetyan 15 yaşında iken kavga ettiği bir grup tarafından boynuna ip bağlanarak suya atılmış, fakat Karapetyan bir şekilde sudan çıkmayı başarmış ve sonraki yıllarda o an için şunları söylemişti; “Taş az daha ağır olsaydı muhtemelen ölmüştüm.”

Dünya rekortmeni;

Yaşadığı bu olay onu yüzme derslerine teşvik etmiş ve bu sayede de büyük yeteneği ortaya çıkmıştı. Karapetyan üstelik antrenörsüz şekilde kendini eğitmesine rağmen birçok başarıya imza attı. Aradan yıllar geçtikten sonra arkasında 7 Sovyet, 13 Avrupa, 17 Dünya şampiyonluğu ve 11 Dünya rekoru bırakmıştı.

1970’li yılların başında genç yaşına rağmen dünya tarihinin en efsanevi sporcuları arasına girmeyi başarmıştı bile. Kiev’deki bir yarışma sırasında rakiplerinden biri Karapetyan’ın oksijen tankını boşaltarak yarışı kaybetmesi için hile dahi yaptı. Buna rağmen Karapetyan yine de yüzmeye devam etti, 75 metre boyunca nefesini tuttu. Ancak daha sonra bilincini kaybetti ve hastaneye kaldırıldı. Hastanede kendine gelen Karapetyan’a yarışmayı kazandığını söylediler. Fakat bunca başarıdan sonra, kariyerinin zirvesinde iken, 1976 yılında yaşadığı bir olay onun bütün hayatını değiştirdi.

Yanı başında bir kaza yaşanıyor;

Rutin koşusunu yaptığı soğuk bir günün sabahında, 92 yolcu taşıyan büyük bir troleybüs kontrolünü kaybederek barajın serin sularına düşüyor. Bu kazaya şahit olan Karapetyan tereddüt etmeden suya dalıyor ve 10 metre derine batan otobüsün arka camını kırarak insanları bir bir çıkarmaya başlıyor.

Karapetyan ortalama 40-50 saniyede bir kişi olmak üzere yaklaşık 20 dakika boyunca 30 kişiyi sudan çıkarmıştı. O gün Karapetyan’ın yanında yine kendisi gibi yüzücü olan kardeşi Kamo’da vardı ve Karapetyan insanları sudan çıkarırken Kamo’da bilinci kapalı insanlarla ilgileniyordu.

Nitekim 92 kişiden tek başına 30 kişiyi çıkarabilmiş ve bu kişilerin 20’si hayatta kalmıştı. Ancak bu olayın ardından Karapetyan’ın bilinci kapanmış, camlar vücudunda kesikler oluşturduğu için kirli sudan enfeksiyon kapmış ve iki taraflı zatürre olmuştu.

Tam 45 gün komada kaldı;

Bir kahraman olarak ün salsa da hastanede bilinci kapalı şekilde yattığında herkes onun bir daha uyanmayacağını düşünüyordu, ama o bunu da yendi ve 46. günde gözlerini açtı. Fakat artık mesleki hayatı sona ermişti, akciğer komplikasyonları spor kariyerine devam etmesini engelledi.

Shavarsh Karapetyan’ın insanları yüzeye çıkarmasını izleyen insanlar, onun ayakları ve sırtının cam kırıklarıyla dolu olduğunu söylediler. Daha sonra olayın en korkunç kısmının ne olduğu sorulduğunda, Karapetyan şöyle yanıt vermişti: “Birçok hayatı kurtarabileceğimi biliyordum, korkum hata yapmaktı. Çünkü orası o kadar karanlıktı ki hiçbir şey göremiyordum. Hatta dalışların birinde yanlışlıkla koltuk çıkardım. Onun yerine bir hayat daha kurtarabilirdim. O koltuk hala kabuslarıma giriyor.” Karapetyan Moskova’da 1993’ten beri ayakkabı dükkanı işletiyor.

İlk kahramanlığı değildi;

Bu olaydan iki yıl önce 1974 yılında yüzme havuzuna giderken yolculuk sırasında sürücü, dağlık geçitte otobüsün kontrolünü kaybetti ve uçurumdan düşmek üzereydi. Karapetyan hızla olaya müdahale etti ve kontrolü ele aldı, uçurumun kenarından sadece yarım metre uzaklıkta, otobüsü yaklaşmakta olan dalma noktasından uzağa yönlendirmeyi başardı. O gün kendisi dahil 30 kişiyi daha kurtarmıştı.

1985 yılında ise içeride insanların hapsolduğu yanan bir binanın yakınındaydı. Acele etti ve hiç düşünmeden insanları yangından kurtarmaya başladı. Bir kez daha ağır yaralandı. Zehirli dumanları solumuş ve bu yüzden bilincini kaybetmişti. Uzun süre hastanede yattı, ağır yanıklarına rağmen hayatta kalmayı başardı.

Shavarsh Karapetyan hayatı boyunca birçok ödüle layık görüldü. Ayrıca kahramanlıkları nedeniyle “UNESCO Fair Play” ödülü aldı. Nikolai Chernykh tarafından keşfedilen bir asteroide onun adı verildi.

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar