Hayvanlar Alemi

Şimdiye Dek Keşfedilen Dünyadaki En Uzun Hayvanlar!

Mavi Balinadan Daha Uzun Olan Bazı Hayvanlar!

Mavi balinalar ortalama 25 metre, en fazla 33 metre uzunlukları ile dünyanın en büyük hayvanlarıdır. Ancak biz bu paylaşımda sizlerle birlikte hayvanların büyüklükleri değil de, uzunlukları açısından en uzun hayvanlar hangileriymiş onlara göz atacağız;

Argentinosaurus;

İlk olarak soyu tükenmiş olsa da mavi balinadan daha uzun olan bir dinozor ile başlayalım, dinozorun ismi Argentinosaurus! Bu otobur şu ana dek keşfedilmiş tüm dinozorlar arasında en uzun boya sahip olan dinozorlardan biri. 35 metrelik boyları ve yaklaşık 100 tonluk ağırlıkları ile bir zamanlar Titanozor ile birlikte yeryüzündeki en büyük hayvanlar onlardı. Boy uzunluğu ise şimdi ve tarih boyunca yaşamış tüm balina türlerini geride bırakıyordu.

Aslan Yelesi Denizanası;

3. sıramızda ise aslan yelesi denizanası isimli bir deniz canlısı var. Bu hayvanlar okyanuslarda yaşayan en uzun hayvanlardan birisidir, uzunlukları ise mavi balinayı büyük bir fark ile geride bırakır. Çan kısmı denilen bölge yani vücudu yaklaşık 2,5 metre iken dokunaçları 37 metreyi geçmektedir. Az önce söylediğimiz gibi ortalama olarak bir mavi balina 25 metre iken, bu denizanalarının uzunluğu 40 metreyi aşabilmektedir.

Siphonophorae;

En uzun hayvanlardan bir diğeri ise siphonophorae isimli yine bir deniz canlısı. Küçük kabuklu ve küçük balıklar ile beslenen bu hayvanın uzunluğu 30 ve 50 metre arasında değişmektedir. Bu arada 50 metrelik bir uzunluğun, hemen hemen 15 katlı bir apartman ile eşdeğer olduğunu da hatırlatmak isterim. 175 farklı türü olan bu canlılar, tüm okyanuslarda ve derin denizlerde görülmüştür. Daha uzun olanları daha kırılgan olurlar, bu yüzden güçlü akımlardan uzak kalmak için de derin sularda yaşarlar. İzleyeceğiniz bu görüntü ise oldukça nadiren ortaya çıkmaktadır.

Bağcık solucanı;

Bilimsel adı Lineus longissimus olan, ülkemizde ise bağcık solucan olarak adlandırılan bu hayvanların ortalama uzunlukları 30-35 metredir. Ancak İskoçya’da kayıt altına alınan bir bağcık solucan 55 metre olarak ölçülmüş ve bu alanda dünyanın en uzun hayvanları konumuna yükselmişlerdir. Bu hayvanın vücudunu saran yapışkan madde (mukus) zehirlidir ve bu zehri de genellikle savunma amaçlı kullanırlar.

İlgili İçerik: Dünyanın En Büyük 5 Balina Türü!

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar