Hayvanlar Alemi

Sırasıyla Dünyanın En Zehirli 10 Hayvanı!

Sırası ile Dünyanın En Zehirli 10 Hayvanı Hangileridir?

Dünyada birçok zehirli hayvan vardır, bunların büyük çoğunluğu insanı öldürebilecek güçte zehirli değillerdir. Ancak bazıları var ki, zehirleri Afrika filini bile birkaç dakika içinde öldürebilir. İşte dünyanın en zehirli 10 hayvanı;

10. Aslan Balığı;

Bu balık Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’taki mercan kayalıklarında yaşar. Kıyıya yakın yaşayan aslan balıkları bu sebeple insanlar için tehlikeli yaratıklardır. Balığın üstündeki iğnelere dokunmanız halinde bile bir iki gün içinde terleme, yanma ve solunum zorluğu yaşanılır, gerekli önlemler alınmaz ise arkasından ölüm gelir.

9. Kara Mamba;

Bu yılanların erişkin boyutları ortalama 2,5 metredir. Nadiren 4 – 4,5 metre uzunluğa kadar çıkabilirler. Kara Mamba yılanları isimlerini derisinden değil, ağız içlerinin siyah renkte olmasından alır. Çok hızlı hareket edebilen bu yılan bir saniye içinde birkaç ısırık atabilir ve bu ısırıkları ile 100 insanı öldürmeye yetecek güçte bir zehir salgılarlar. Gerekli panzehir çok acil bir şekilde bulunmaz ise ölüm kesindir.

8. Brezilya Göçebe Örümceği;

Çoğunlukla Güney Amerika’da bulunurlar. Brezilyalı dolaşan, göçebe örümcek veya gezgin örümcek olarak da bilinir. Erişkin olanların boyları 13-15 cm arasında değişir. Evlerin karanlık, nemli yerlerinde saklanmayı sever. Bu hayvanın zehri insanı çok kısa sürede öldürürken, ilginç bir şekilde kurban saatlerce ereksiyon olur ve bu da kurban için oldukça rahatsız edici bir ölüm şekli demektir. Zehrin iktidarsızlık tedavilerinde kullanılması için üzerinde çalışılmaktadır.

7. Avustralya Kayabalığı;

Avustralya açıklarında bulunan bu kaya balığı türü kamufle olma konusunda tam bir ustadır. Sığ kayalıklar veya kumun altında uzun bir süre avını bekleyen bu kaya balığının zehri bir insanı ortalama iki saat içinde öldürebilecek güçtedir.

6. Kutu Denizanası;

Bu denizanası türünün zehri bir insanı sadece 90 dakika içinde öldürebilir. Dokunaçlarının boyu üç metreye kadar uzayabilir ve Hint okyanusunda yaşarlar. Denizanaları varlığını yaklaşık 500 milyon yıldır sürdürmektedir ve binlerce türün 200’den fazlası zehirlidir. Kutu denizanası ise tüm denizanaları içinde en tehlikeli olanıdır.

5. Kırmızı Hint Akrebi;

Doğu Hint Akrebi olarak da bilinir. Ağırlıklı olarak Hindistan daha sonra Pakistan, Nepal ve Sri Lanka’da görülür. Dünyadaki en zehirli akrep olarak değerlendirilmiştir. Saldırılarının yaklaşık yüzde 40’ı ölümle sonuçlanır ve kurbanlarının çoğu çocuktur. Sokmadan sonra kurbanda şok, bilinçsizlik, nefes darlığı, kusma, terleme, ereksiyon olma ve daha birçok ölümcül etki görülür.

4. Lonomia eğrisi;

4,5 ile 5,5 cm arasında değişen boylarına rağmen çok güçlü bir zehre sahiptir ve aynı zamanda zehri bir çok tıbbi çalışma için yararlı olmuştur. Ağırlıklı olarak Brezilya’nın güneyinde görülen bu tırtılın yaydığı zehir önce baş ağrısı, ateş, kusma ve halsizlik ile başlar, daha sonra damarların yırtılarak kanın dışarıya akması ve böbrek yetmezliği gibi birçok ölümcül etkiler gösterir.

3. Koni Salyangozu;

Asya Pasifiği, Endonezya ve Avustralya kıyılarında yaşarlar. Gündüzleri kumlarda kamufle olan bu hayvan geceleri avlanmaya çıkar. Bu ilginç deniz hayvanı içinde 200 farklı zehir bulundurur. Zehrine maruz kalan birinin ise kurtulma ihtimali çok zayıftır, çünkü zehri bir insanı 5-15 dakika içinde öldürür. Koni Salyangozu dünyanın en güçlü zehre sahip birkaç hayvanından biridir.

2. Mavi Halkalı Ahtapot;

Bu hayvan mavi halkaları ile güzel olduğu kadar tehlikelidir de. Yaklaşık 12-20 cm arasında değişen küçük boylarına rağmen okyanusların en zehirli hayvanı olarak bilinir. Bu hayvana temas edildiğinde zehir vücudunuzda yayılmaya başlar ve büyük ihtimalle felç kalırsınız. Bazı türleri ise insanı bir iki dakika içinde öldürebilir. Bu hayvanın zehri siyanürden 10 bin kat daha güçlüdür.

1 . Zehirli Ok Kurbağası;

Dünyanın en zehirli hayvanıdır. Şimdiye kadar keşfedilmiş 175 kadar türü vardır. Bu zehre maruz kalan insanın vücudunda 400 farklı alkali zehir yayılmaya başlar ve ortalama bir dakika içinde ölür. Kendisini takip eden mavi halkalı ahtapotun zehri bile bu kadar güçlü değildir. Batrakotoksin ismi verilen bu zehir, en etkili zehirden 250 kat daha güçlüdür. 30 bin fare ve 150 insanı tek seferde öldürebilecek güçte bir zehre sahiptir. Bu hayvana dokunduğunuz an geri sayım başlar.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar