Uzay & Bilim

Solucan Delikleri Nedir ve Kullanmak Mümkün mü?

Solucan Delikleri Nedir ve Kullanmak Mümkün mü?

Yüzyıllar önce insanlık için dünya çok büyük bir yerdi. Atlar veya develer ile uzak bir yere gitmek aylar sürüyordu. Ama geçen yüzyıldan itibaren teknolojinin gelişmesiyle insanlık bu hususta bir çağ atladı. Şimdi bir zamanlar aylar süren mesafelere saatler içinde ulaşabiliyoruz.
1950’li yıllardan sonra uzaya gidilmeye başlanınca insanlık bu sefer gözünü daha yükseklere dikti, çünkü insan ırkına dünya artık küçük gelmeye başlamıştı. Fakat şimdi daha da büyük bir sorun vardı, çünkü evrenin büyüklüğü karşısında teknolojimiz bir hayli yetersiz kalıyordu.

En yakın ötegezegenler;

Uzayda dünya benzeri, yaşam olduğu düşünülen birçok gezegen var. Fakat mesafeler sorun olduğu için biraz yakınlara göz atmamız lazım. Diyelim, yaklaşık 4 ışık yılı uzaklıkta yer alan ve bize en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri’de dünya benzeri yaşanılır bir gezegen var.

Işık hızıyla 4 yıl çok değil gibi…
Ancak bugün ki teknoloji ile ışık hızının %0.01’ine dahi ulaşamadık. Varsayalım ışık hızının %1’ine ulaştık ve saatte 11 milyon km hızla giden bir araç icat ettik. Yine de bize en yakın yıldız sistemi Alpha Centauri’e ulaşmamız yaklaşık 400 yıl sürüyor.

İlgili İçerik: Şimdiye Dek Keşfedilmiş En İlginç 9 Gezegen!

Solucan delikleri;

Peki başka bir yol var mı, teori de evet; solucan delikleri. Bunlar evrende çok uzak mesafelere kısa zamanda ulaşabilmeyi sağlayan teorik tünellerdir. İsmi de şuradan gelir, bir solucan elmanın çevresinde dolaşmak yerine içinden geçerse daha kısa sürede diğer tarafa varmış olur.

1935 yılında Albert Einstein ve Nathan Rosen, Genel Görelilik kuramı üzerinden uzay-zaman içerisinde bu deliklerin olabileceği öngörüsünde bulundular. Einstein’ın Genel Görelilik kuramına göre matematiksel olarak bu köprüler var, fakat şimdiye dek böyle bir geçit keşfedilemedi.

Albert Einstein ve Nathan Rosen

Yapı itibari ile iki ağzında bir delik ve bu delikleri birbirine bağlayan bir boğazdan meydana geldiği varsayılan solucan deliği keşfedildi diyelim. Fakat bu demek değil ki hemen kullanılabiliriz. Çünkü böyle bir geçidin kullanılması doğrultusunda tehlikeleri de bir hayli fazla.

Solucan deliğine girilirse ne olur;

Örneğin bir solucan deliğine girildiğini varsayarsak diğer tarafa geçmek için boğazdan geçileceği sırada büyük sorunlar çıkacaktır. Çünkü içinden geçen bir uzay aracının kütlesi bu geçidin dengesini bozarak, aracı yok edebilir ve daha da kötüsü bir patlama meydana getirebilir.

İlgili İçerik: Bir Kara Deliğin İçine Girersek Ne Olur?

Bu yüzden geçidi biraz genişletmek gerek. Bu da negatif kütleli egzotik madde adı verilen parçacıklar ile mümkün olabileceği varsayılıyor. Fakat yine yeterli değil, çünkü bu tünelin içinde çok yüksek radyasyon ve daha bilinmeyen birçok engelin daha olması yine büyük bir ihtimal.

Solucan delikleri evrendeki iki ayrı bölgeden ziyade, iki farklı evreni de birbirine bağlıyor olabilir. Bazı bilim insanları ise zaman yolculuğunu da mümkün kılabileceğini tahmin ediyor. Ancak bugün varlıkları hakkında ne kesin bilgimiz, ne de onları kullanabilecek bir teknolojimiz var.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar