Biyografi

Stephen Hawking: Hastalığı, Hayatı ve Başarıları!

Stephen Hawking: Hastalığı, Hayatı ve Başarıları!

Stephen Hawking 8 Ocak 1942 tarihinde İngiltere’nin Oxford şehrinde Isobel ve Frank Hawking’in dört çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Oxford Üniversitesi’ni birincilikle bitirip evren ve bilim (kozmoloji) adına çalışmalar yapmak için Cambridge Üniversitesi’ne gitti. 1963 yılında ise kendisine iyileşmesi mümkün olmayacak amyotrofik lateral skleroz (ALS) teşhisi konuldu.

Doktorlar, Hawking’e iki yıllık bir ömrü kaldığını söyledi. Sinir sistemini felç eden fakat beynin zihin hareketlerine dokunmayan bu rahatsızlık Hawking’i tekerlekli sandalyeye mahkum bıraktı. 1965 yılında Jane adında bir kadınla evlendi ve bu evliliğinden üç çocuğu oldu.

Stephen Hawking’in kariyeri;

Stephen Hawking bu ağır rahatsızlığına karşın çalışmalarına sürekli devam etti. Dünya genelinde milyonlarca satan ”Zamanın Kısa Tarihi” isimli kitabı ile şöhreti yakalayan Hawking, daha sonra devam niteliğinde olan ”Zamanın Daha Kısa Tarihi” isimli kitabı ile teorilerine aralıksız devam etti.
Stephen Hawking kitaplarında süper simetriden süper kütle çekimine, zaman yolculuğundan kuantum teorisine, görelilikten süper cisim kuramına kadar evrenin birçok cevap arayan sorularına değindi. Hawking, kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili teorileri ile günümüz dünyasındaki bilim adamları arasında dünya çapında en fazla tanınan isim oldu. kitapları 40 farklı dilde yayımlandı.

Stephen Hawking’in başarıları;

Kainatın temel prensipleri üstünde çalışmalar yapan Hawking, Einstein’ın izafiyet teorisinin büyük patlama ile başladığını ve kara delikler ile son bulduğunu gösterdi. Ayrıca Hawking, Albert Enistein’dan sonra dünyaya gelen en büyük fizikçi olarak kabul edilmektedir.
1979 senesinde Royal Society’nin en küçük organlarından biri oldu. 1979 yılında Lucas kürsüsüne getirildi. 1982 yılında Britanya İmparatorluk Nişanı (CBE) ile ödüllendirildi. 1988 yılında Wolf Fizik Ödülü 2006 yılında Copley madalyası ile birlikte toplamda 12 onur ödülüne layık görüldü.

Sesini kaybedişi ve özel hayatı;

Stephen Hawking tekerlekli sandalye ile geçirdiği yaklaşık 20 yılın ardından 1985 senesinde geçirdiği zatürre hastalığı nedeniyle nefes borusu delinmiş ve ardından sesini de kaybetmiştir. Aradan bir yıl geçtikten sonra 1986 yılında tekerlekli sandalyesine yerleştirilen ve yazıları sese çeviren bilgisayarı ile insanlarla tekrar iletişim kurmaya başladı.

Stephen Hawking 1995 yılında üç çocuğunun annesi olan Jane Hawking’den ayrılmış, aynı yıl Elaine Mason ile evlenmiştir. Hawking’in bu ikinci evliliğinden çocuğu olmamış ve 2005 yılında Elaine Mason’dan da ayrılmıştır.

Uyarıları ve ölümü;

Stephen Hawking, dünya hakkında bir takım kıyamet teorileri de öne sürmüştür. İnsanlığın en geç 100 yıl içerisinde başka gezegende koloniler kurmaya mecbur olduğunu, aksi takdirde insan yaşamının sona ereceğini söylemiştir.

Stephen Hawking; Tıp Bayramı‘nın ve Pi Sayısı‘nın kutlandığı aynı zamanda Albert Einstein‘ın doğum tarihi olan 14 Mart’ta (2018) 76 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur. Ailesi ölüm nedenini açıklamayı reddetmiş ve huzur içinde öldüğünü açıklamıştır.

Her Şeyin Teorisi;

Hawking’in hayatı 2014 yılında ”Her Şeyin Teorisi” (The Theory of Everything) isimli film ile beyaz perdeye taşınmıştır. Bu filmin baş rolünde ise ”Fantastik Canavarlar” ve ”The Danis Girl” filmlerinin baş rolü olan, başarılı oyuncu Eddie Redmayne rol almıştır.

“Bu durum; zamanın, her şeyin başlangıcı olduğu anlamına gelir. Her şeyin nasıl başladığını anlayabilmek için evrenin dışında başka bir güç aramaya başlamalıyız.”
Stephen Hawking

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

2 Yorumlar

Yorumlar