Sıra Dışı Hayatlar

Steven Callahan: Pi’nin Yaşamı Filmine İlham Olan Adam!

Steven Callahan: Pi’nin Yaşamı Filmine İlham Olan Adam!

Pi’nin Yaşamı filmini izlediyseniz okyanus ortasında kalmanın ne dereceli zor ve çaresiz olduğunu daha iyi biliyorsunuzdur. Ya yardım alacaksınız ya da kötü bir ölüm sizi bekliyor olacaktır. Steven Callahan ise tam 76 gün boyunca okyanusun ortasında yaşam mücadelesi verdi, işte Steven’ın filmlere konu alan yaşam mücadelesi;

Steven Callahan kimdir;

Steven Callahan 6 Şubat 1952 tarihinde dünyaya gelen bir Amerikalıdır. Felsefe alanında ve tekne yapımı konusunda eğitim almış yetenekli bir denizcidir.

1981 yılının sonlarında kendi inşa ettiği teknesi ile Bermuda’ya doğru yelken açtı ve bir arkadaşı ile birlikte İngiltere’de düzenlenecek bir yarışma için yola koyuldular. Ancak kötü hava şartları nedeniyle yarışmadan çekilmek zorunda kaldılar. Steven arkadaşıyla ayrıldıktan sonra İspanya kıyılarından Kanarya Adaları’na gitmek için 29 Ocak 1921’de tek başına yola çıktı.

Teknesi battı;

Yolculuğunun yedinci gününde teknesi bilinmeyen bir sebepten dolayı feci bir şekilde delindi. Steven Callahan muhtemelen tekneye bir balinanın çarptığı ve hasarın böyle oluştuğunu belirtmiştir.

Steven gürültü ile uyandığında teknenin su aldığını ve hızlıca batıyor olduğunu fark etmiş ve acele ile küçük şişme can salını alarak okyanusa atlamış. Gemiden hala bir şeyler almak için vakti olduğunu fark eden Steven, batmak üzere olan gemiye geri dönmüş ve saniyeler içinde biraz yiyecek, harita, zıpkın, meşale ve Dougal Robertson tarafından yazılmış hayatta kalmak için ipuçları isimli bir el kitabını alabilmeyi başarmış.

Steven yaklaşık 2 metre çapındaki salı ile okyanusun ortasında kala kalmıştı. En yakın karaya bin kilometreden daha uzaktaydı ve okyanusun akıntısı ile sürükleniyordu.

Kitabında artık düşünmek için çok vakti olduğunu söyleyen Steven, ilk önce güneşin yardımı ile deniz suyundan tatlı su elde edebilmek için acayip bir alet yaptığını ve yağmur sularını toplayarak içme suyu elde ettiğini söylüyor. Yiyeceklerini tükettikten sonra zıpkınla uçan balıkları ve kuşları yaralamayı başarmış ve besin ihtiyacını bir nebze böylece karşılayabilmişti.

Steven Callahan okyanusun ortasında kaldığı süre boyunca tam 9 gemi gördüğünü, her seferinde heyecan ve umut ile işaret fişeklerini fırlatsa da hiçbir geminin kendisini fark etmediğini söylüyor. Steven Callahan yaşadığı bu yaşam mücadelesinin iyi yanları da olduğunu, özellikle geceleri müthiş manzaralara tanık olduğu söylüyor ve kitabında bu olayı şöyle tanımlıyor; ”Cehennemdeki bir koltuktan cennetin manzarası.”

Tam da umutları tükenmişken;

Steven Callahan

Steven Callahan artık ümidini yitirmiş, vücut ağırlığının 3’de 2’sini kaybetmişken 20 Nisan 1982 tarihinde okyanusun ortasında yaşam mücadelesi verdiği 76. günün sonunda Guadeloupe’nin güneyindeki balıkçılar tarafından kurtarıldı. Balıkçılar salın üstünde gezinen kuşlar sayesinde salı görmüş ve yakınlarına gittiğinde içinde birinin olduğunu fark etmişlerdi.

Balıkçılar Steven’ı kurtardıklarında vücudunun tuzlu su yaraları ile kaplı olduğunu görmüş ve uzun zamandır okyanusta sürüklendiğini anlamışlardı. Hemen yerel bir hastaneye kaldırılan Steven artık tüm ümitlerini yitirdiği anda hayatı kurtulmuştu.

Steven Callahan

Steven Callahan, 76 günlük hayatta kalma mücadelesini, 1986 yılında, ”Başıboş; Denizde Kayıp 76 Gün” adı ile kitaplaştırdı.

2012 yılında ”Pi’nin Yaşamı” filminin yönetmeni Ang Lee Steven’a denizde hayatta kalabilme sahneleri için danışmanlık yapmasını istedi.
Steven şu an hayattadır ve ABD’de yaşamaktadır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar