Hikayeler

Sylvester Stallone: Rocky Filmi ile Değişen Hayat Hikayesi!

Sylvester Stallone: Rocky Filmi ile Değişen Hayat Hikayesi!

Sylvester Stallone’ın kendine has ifadesi olarak akıllarda kalan ağız/yüz yapısını bilirsiniz. Bu durum, konuşmasına da yansımıştır. Ağız yapısının ve konuşmasının böyle olmasının nedeni de Sylvester Stallone çocukluğunda kısmi yüz felci geçirmiş olmasından kaynaklanır…

1970-75 yılları arasında küçük rollerde yer alabilen, bir kaç senaryo denemesinde bulunmuş tecrübesiz bir aktör ve senarist olarak hayatına devam eder. Meşhur olmak ve para kazanabilmek için New York’a gider ancak burada da rol şansı bulamaz.

Köpeğini satmak zorunda kalır;

Hatta durumu öyle kötüye gider ki, köpeği Butkus ile birlikte haftalarca New Jersey otobüs terminalinde uyumak zorunda kalır. Bir süre sonra çok sevdiği köpeğini besleyecek parası olmadığı için tanımadığı bir yabancıya 25 dolara satmak zorunda kalır.

Sylvester Stallone dibi gördükten sonra bir gün şans eseri Muhammed Ali’nin bir maçını izleme imkanı bulur. Muhammed Ali ve Chuck Wepner karşı karşıyadır. Bu maçta Wepner’in hiç şansı yoktur ancak Muhammed Ali karşısında ne kadar sert darbe alırsa alsın düşmüyor, dövüşmeye devam ediyordu.

O maç Sylvester’ın hayatını değiştirir;

Wepner maçı kaybetse de Muhammed Ali’ye 15 round dayanabilmişti. Bu maçtan çok etkilenen Stallone uykusuz kalarak 3 günde ortaya bir senaryo çıkardı. İsmi Rocky’di. Senaryoyu Irwin Winkler ve Robert Chartoff adında iki yapımcıya gösterdi.

Yapımcılar senaryoyu beğenince Stollone’e tüm hakları için 125 bin dolar teklif ettiler. Ama yapımcıların bir şartı vardı: Filmde başkası oynayacaktı. Sylvester Stallone bunu kabul etmeyince yapımcılar bu sefer 325 bin dolar teklif ettiler ancak Stallone yine “Hayır.” dedi.

Hiçlikten, Oscar’a uzanan yolculuk;

Yapımcılar artık mecburen kabul etmek zorunda kalır ve Rocky filmi vizyona girdiği 1976 senesinde en çok gişe yapan film olur. Üstelik aynı sene Taxi Driver gibi bir filmi geride bırakıp En İyi Film Oscarı’nı alır.

Sylvester Stallone ve yapımcıları İrwin Winkler, Robert Chartoff.

Sylvester Stallone film çekimleri başlamadan önce avans aldığında ilk işi sattığı köpeğini bulup geri almak olur, hatta filmdeki köpek Slyvester’ın gerçek köpeğidir.

1976 senesinde Oscar töreninde Stallone konuşmasını yaparken sahneye bir anda Muhammed Ali giriş yapar ve Stallone’e “Gerçek Apollo Creed benim, senaryomu çaldın” diye şaka yaparak bir sürpriz yapar.

Bu da videosu;

Son olarak Rocky filminden bir replik;

“Dünya her zaman toz pembe değildir. Acımasız ve oldukça kötü bir yerdir. Senin ne kadar güçlü olduğun da önemli değildir. Ona izin verirsen seni dizlerinin üzerine çökertir, sonsuza dek orada kalmana neden olur. Sen, ben veya bir başkası hayat kadar sert bir darbe vuramayız. Fakat önemli olan senin ne kadar güçlü vurabildiğin değil, önemli olan o darbeyi aldıktan sonra ileriye doğru gitmeye devam edip edebilmektir. Hayattan darbe alıp yoluna devam edebiliyorsun? İşte kazanmak böyle bir şeydir! Kendine inanmaya başlayana dek, kendine ait bir hayatın olmayacak!”

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar