Ocak 10, 2019

Tarihe Geçmiş En Korkulan 8 Ordu!

1 – Zande Savaşçıları;

Afrika kıtasındaki yerel savaşçılardan oluşan bu topluluk mızrak, ok ve hatta sivrileştirdiği dişleriyle, Avrupa’dan gelen sömürgecilere karşı vatanını savunmuştur.
Zande Savaşçıları bugün hala Demokratik Kongo, Sudan ve Orta Afrika’da varlığını sürdürmektedir.

2 – Pers Ölümsüzleri;

Pers İmparatorluğu döneminde savaşlar sırasında önden gönderilmiş birliklerdir. Ölümsüz denilmesinin sebebi, tabii ki ölmemeleri değil, her ölenin yerine bir başka asker getirilerek sayılarının hiç düşmemesidir. Bu birlikteki askerler özel seçilmiş, savaşlarda kendini ispatlamış en iyi savaşçılardan oluşuyordu.

3 – Vikingler;

Vikingler, Norslar veya İskandinavyalı Korsanlar. Özellikle denizlerde faaliyet gösteren bu savaşçılar yaptıkları meşhur gemilerle bir çok ülkeye baskınlar düzenlemiştir. Genellikle uzun boylu ve iri yapılı olan Vikingler ölümden korkmazlardı, çünkü savaşta öldüklerinde Valhala’ya yani inanışlarına göre cennete gidiyorlardı, ölüm onlar için bir onur olarak kabul ediliyordu. Vikingler, bir dönem boyunca birçok şehir fethetmiş gittikleri her ülkede adeta terör estirmiştir.

4 – Samuraylar;

Samuraylar eski Japonya’da soylu asker sınıfı için kullanılan bir terimdi, anlamı ise hizmet etmektir. Kılıç kullanmakta çok iyi olan Samuraylar tüm dövüş sanatlarında da uzmanlaşmış kişilerden oluşurdu. Ninjalara göre daha üst kabul edilen savaşçılardır. Samuraylar, Japon kültüründe önemli bir yer teşkil ederler.

5 – Spartalılar;

Antik Yunan’da kurulmuş bu devletin ordusu diğer Yunan devletlerine göre en iyi askerlere sahipti. Savaşçı ve sert kişilikleri ile bilinen Spartalılar küçük yaşlardan itibaren savaş eğitimi alarak büyümüştür. Sparta’da engelli bir çocuk doğduğunda uçurumdan atılırdı, fiziksel bir hasarı olmayan çocuklar ise küçük yaşta kılıç eğitimine başlatılırdı. Spartalılar özellikle Pers İmparatorluğu ile yapılan Termopylae Savaşı ile bilinir. Bu savaşta Persler yenilmese de ağır bir hezimete uğramıştır.

6 – Moğollar;

Cengiz Han’ın Orta Asya’daki tüm göçebe topluluklarını bir araya toplaması ile kurulmuş dev bir imparatorluktur. Moğollar gittikleri her yere kan ve vahşet götürmüştür. O zamanlar dünya nüfusunun %11’ini yok eden Cengiz Han, ayrıca psikolojik savaş ve kimyasal savaşı dünyada kullanmış ilk kişidir. O zamanlarda tüm insanlar bu ordudan tir tir titremiştir. Cengiz Han’dan sonra imparatorluğun başına geçen oğlu Ogeday’da babası gibi kanlı tarih yazmaya devam etmiştir.

7 – Haşhaşiler;

Haşhaşiler veya Sabbahiler, Hasan Sabbah tarafından kurulmuş bir kardeşliktir. Alamut Kalesine yerleşen Haşhaşiler, Hasan Sabbah’ın tehdit olarak belirlediği kişileri yolladığı suikastçiler ile öldürüyordu. Hasan Sabbah suikastçilerine cenneti vaat ederek her istediğini yaptırabiliyordu. Hasan Sabbah ve emri altındaki suikastçiler bir dönem boyunca üst isimlerin korkulu rüyası olmuştur.

8 – Yeniçeriler;

Yeniçeriler Osmanlı Devleti’nde askeri bir sınıftı. 1. Murad zamanında kurulan Yeniçeriler yaklaşık 450 sene boyunca döneme damga vurmuş ve zaferlerde önemli roller oynamıştır. Yeniçeriler’e ait bir grup olan Deliler savaşlarda en önden giden birliklerdi. Deliler, özel olarak çalıştığı Osmanlı tokadı ile düşmana psikolojik bir etki bırakırdı. Ayrıca Yeniçeriler ok atmakta ve kılıç kullanmakta oldukça marifetli askerlerdi.

Benzer İçerikler;