İlginç Bilgiler

Tarihi Kişiliklerden Akıl Dolu Birkaç Hazır Cevap!

Tarihi Kişiliklerden Akıl Dolu Birkaç Hazır Cevap!

Tarihteki bazı önemli isimlerin kayıt altına geçmiş birçok diyaloğu var. Bunlardan bazıları ise lafı gediğine koymak dediğimiz türden cevaplar. İşte tarihteki bazı kişilerin hazır cevap olma hususunda ne kadar iyi olduklarının birkaç örneği;

Mehmet Akif Ersoy;

Ülkemizin en büyük şairlerinden İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy aynı zamanda veterinerdir. Bunu bilen ve Mehmet Akif Ersoy’u küçük düşürmek isteyen birisi, topluluk içerisinde Mehmet Akif’e: “Afedersiniz, siz baytar sınız değil mi?” diye sorar. Mehmet Akif ise hiç istifini bozmadan cevap verir: “Evet bir yeriniz mi ağrıyor?”

Sultan Alparslan;

Malazgirt Fatihi Sultan Alparslan Bizans topraklarında 27.000 askeri ile ilerlerken keşfe gönderdiği askerlerinden biri nefes nefese huzuruna gelip telaşla “Hünkarım Bizans ordusu 300.000 askeriyle bize yaklaşıyor!” der. Sultan Alparslan hiç istifini bozmadan kendinden emin bir şekilde cevaplar; “Biz de onlara yaklaşıyoruz.”

Mark Twain;

Amerikalı yazar Mark Twain bir toplantıda güzel bir bayana “Çok güzelsiniz hanımefendi” diye iltifat eder.
Kadın: “Maalesef ben sizin hakkınızda aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.” deyince Mark Twain bu söz üzerine “Öyleyse siz de benim gibi yapın, yalan söyleyin” der.

Galileo;

Galileo Galilei’ye düşmanlığı ile tanınan ünlü birisi Galileo Galilei’nin fiziksel özellikleriyle dalga geçmek adına “Kulağınız bir insana göre fazla büyük.” der.
Galilei’de “Sizin kulağınız da bir eşeğinkine göre fazla küçük değil mi?” der.

Yavuz Sultan Selim;

İran Şahı ile Yavuz Sultan Selim’in güç savaşları bir döneme damga vurmuştur.
İran Şahı bir gün Yavuz’a mücevher dolu bir sandık gönderir en üstüne de insan dışkısı koyar.
Yavuz’da karşılık olarak mücevher dolu bir sandık hazırlatır ve üstüne de gül lokumu koyup, İran Şahı’na gönderir ve bir de not ekler.
“Herkes yediğinden ikram eder.”

Muhammed Ali;

11 Eylül saldırılarından sonra İkiz Kuleler’i ziyaret eden Muhammed Ali’ye CNN muhabiri sorar; Binlerce insanı öldüren teröristler ile aynı dini paylaşmaktan dolayı neler hissediyorsunuz?
Muhammed Ali bu soruya; “Milyonlarca insanı öldüren Hitler’le aynı dini paylaşan siz ne hissediyorsanız ben de onu.” diye cevap verir.

Metin Tekin;

1980’li yıllarda Boluspor ile karşılaşan Beşiktaş maçta 2 gol atar. Fakat bu goller, net goller olmasına rağmen hakem golleri vermez. Akabinde hakem Bolu’ya bir de penaltı verir ve o da gol olur. Maçı tekrar başlatmak için santraya gelen Metin Tekin “Hocam sahanıza geçin de başlayalım.” der.

Mustafa Kemal Atatürk;

13 Kasım 1918 tarihinde İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan gemilerinden oluşan itilaf filosu İstanbul’a demir atıp, karaya asker çıkarır.
Mustafa Kemal gemileri görünce yaveri Cevat Abbas’a “Geldikleri gibi giderler” der.
Bu sözü üstteki fotoğrafta yer alan istimbotta (küçük vapur) söylemiştir.

Necip Fazıl Kısakürek;

Hakim, Necip Fazıl’ı saç sakal birbirine girmiş halde görünce; “Bu ne hal üstadım, maymuna dönmüşsün!” der.
Hazır cevap olma hususunda iyi bilinen Necip Fazıl ise hiç düşünmeden hemen yan tarafına döner ve “Şimdi de duvara döndüm.” der.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar