İlginç Bilgiler

Tarihte Bu da mı Yaşanmış Diyeceğiniz 15 İlginç Olay!

Tarihte Bu da mı Yaşanmış Diyeceğiniz 15 İlginç Olay!

Dünya tarihi tuhaflıklarla dolu. Belki o zamanlar, bir de kendi dönemlerini hesaba katarsak normal karşılanmış olabilir, ama şimdi duyunca şaşıracağınıza emin olduğumuz 15 ilginç olay.

1. Firavun ile Gömülme;

Antik Mısır’da bir dönem firavun öldüğü zaman diğer dünyada ona hizmet etmesi için hizmetçileri de onunla birlikte gömülürdü. Bu yöntem çok eski dönemlerde Çin ve diğer bazı uygarlıklarda da görülmüştür.

2. Deli İmparator;

Roma imparatoru Commodus, imparatorluktaki tüm zihinsel ve bedensel engelli insanları Roma’ya toplamış ve bu kişiler Kolezyum’da ölümüne dövüşmüştür.

3. Şifa Niyetine;

Diğer bir ilginç olay ise, beşinci yüzyılda Avrupalılar hastalıklarından kurtulmak ve iyi olacaklarına inandıkları için ceset yemeleri.

4. Ah şu kölelik;

Antik Mısır zamanında sinekler firavunu rahatsız etmesin diye yanında gezen kölelerin üzerine bal sürülürdü.

5. Kesik Başlar;

Deli Petro lakabı ile de bilinen 1. Petro, karısını sevgilisi ile yakaladıktan sonra bu ikisini idam ettirmiş ve kesik başlarını karısının odasında cam kavanozların içinde saklamıştır.

6. Sayısız Kurban;

Sadece 1487 yılında Aztek tapınağında gerçekleştirilen ayinlerde 20 binden fazla insan kurban edilmiştir. Kolomb öncesi özellikle Orta Amerika halkları devamlı kuraklıkla mücadele eden toplumlardı, bu yüzden kurban verme ritüelleri tarihleri boyunca yaşanmıştır.

7. Son Süvariler;

Dünyada en son süvari birliği 2. Dünya Savaşı esnasında kullanılmıştır. Alman piyade birliğine karşı saldırıya geçen 2 bin kişilik Moğol süvarilerinin haliyle tümü ölmüş, buna karşın hiçbir Alman askeri ölmemiştir.

8. Sigara Reklamları;

Eskiden sigaralar hakkında bu tarz reklamlar yapılıyor ve hatta daha ilginç olarak sigaralar reklamlarda doktorlar tarafından öneriliyordu. E tabi yakın zamana kadar hastanelerde ve uzun yolculuklar dahil toplu taşıma araçlarında sigara içmenin serbest olduğunu da birçoğunuz biliyorsunuzdur.

9. En Kısa görevli ABD Başkanı;

William Henry Harrison en kısa süre görev yapmış Amerikan başkanıdır. Harrison’ın başkanlığı yalnızca 31 gün sürmüştür. Başkanlığa seçilişinin ardından çok soğuk bir havada yaptığı göreve başlama konuşmasında palto giymeyi reddettiği için zatürre olmuş ve çok kısa bir süre sonra da hayatını kaybetmiştir.

10. Sen Japonsun Akıllı Adamsın Dedik;

1971 yılında toprak kaymalarını araştırmak için Japon bilim adamları tarafından bir yağmur efekti yapılmıştır. Büyük hortumlar ile sulanan tepe heyelana neden olmuş ve bu araştırma kazası sonucunda 4 Japon bilim adamı hayatını kaybetmiştir.

11. Avukat Dediğin;

Clement Vallandigham adlı Amerikalı bir avukat 1871 yılında müvekkilinin savunmasını yaptığı sırada jüriye silahın pozisyonunu gösterirken yanlışlıkla kendini vurdu. Avukat hayatını kaybetti fakat müvekkilinin suçsuz olduğunu ispatlamayı başardı.

12. Eyfel’in Tepesinden;

1911 yılında Fransız terzi Franz Reichelt kendi icadını denemek için Eyfel Kulesi’ne çıktı. İcadı bir nevi paraşüttü fakat paraşütlü elbisesi açılmayınca hayatını kaybetti.

13. Çişini Tuttuğu İçin;

Danimarkalı Simyacı ve Astronom Tycho Brahe 1601 yılında katıldığı bir ziyafette kraldan önce sofrayı terk etmenin saygısızlık kabul edilmesi nedeniyle tuvalete gidememiş ve ardından böbrek iltihabı sonucu 11 gün sonra hayatını kaybetmiştir.

14 . Böyle Olacağı Belliydi;

Avusturyalı Hakim Hans Steininger yaklaşık bir buçuk metrelik sakalı ve uzun bıyığı ile oldukça popülerdi. Bir gün yaşadığı evin yakınlarında yangın çıkmış ve yardım etmek için koşarken sakalına basarak düşmüştür. Bu düşmeden dolayı boynu kırılan Hans orada yaşamını yitirmiştir.

15. Mumyaya Pasaport;

Antik Mısır’ın en önemli firavunlarından biri olan 2. Ramses’in mumyası ölümünden yaklaşık 3 bin yıl sonra bulunmuştur. Mumyada bir mantar büyümesi tespit edilmiş ve çürümeyi engellemek amacı ile restorasyon için Fransa’ya götürülmüştür. Ancak Fransa’da ölü ya da diri pasaport haricinde hiç kimsenin giremeyeceği gibi bir kanun olduğu için 2. Ramses’e pasaport çıkartılmıştır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar