Antik Çağlar

Teotihuacan Antik Kenti: Gizem Dolu Bir Şehir!

Teotihuacan Antik Kenti: Gizem Dolu Bir Şehir!

Kolomb öncesi Amerika kıtasının en önemli antik şehirlerinden biri Teotihuacan hakkında bilgiler ve gizemleri;

Teotihuacan, günümüzde Meksika’nın başkenti Mexico City’nin yaklaşık olarak 50 km kuzeydoğusunda bulunan antik bir kenttir. Yazımızın en başında şunu söyleyelim, bu kadim şehri kimin inşa ettiği hiçbir şekilde bilinmiyor, bu da haliyle burayı oldukça gizemli bir yerleşim yeri haline getiriyor.

Gizemli uygarlık;

Şehrin kuruluşu milattan önce 4. yüzyıla kadar uzanıyor, burada yaşayan halk milattan sonra 100 ile 400 yılları arasında altın dönemlerini yaşamış, ancak milattan sonra 600’lü yıllarda hızlı bir şekilde şehri terk etmişler. Neden terk edildiği hakkında uzmanların birçok tahminleri olsa da kesin olarak bilinmemektedir.

Yani şehri kimin inşa ettiği, kökenleri, nereden geldikleri, hangi dili konuştukları ve neden gittikleri tam bir sır. Çünkü kentten ve halktan söz eden ne bir metin ne de bir belge var. Yüzlerce yıl boyunca sırra kadem basan bu antik kenti daha sonra yeni bir uygarlık sahipleniyor, Aztekler!

Tanrıların yaşadığı şehir;

Şehre gelen Aztekler bu şehrin büyüsüne öyle kapılıyorlar ki, adeta şehri benimseyerek kutsal yerleri ilan ediyorlar. Hatta yapının eski adı da bilinmediği için Teotihuacan Azteklerin verdiği bir isimdir. Aztek dilinde ise Teotihuacan Tanrıların doğduğu şehir anlamına gelir.

Bu antik kentte yüzlerce yapı yer almaktadır ama en önemli yapıları; dünyanın en büyük 4. piramidi olan Güneş Piramidi, ondan biraz daha küçük olan Ay Piramidi ve Tüylü Yılan Tapınağı‘dır. Şimdi gelelim bu sıra dışı yapıların özelliklerine ve gizemlerine.

Güneş Piramidi;

Milattan sonra 200 yılında inşa edildiği tahmin edilen Güneş Piramidi 71 metre yüksekliğindedir. Piramidin genişliği 224 metre iken uzunluğu 220 metredir, yani piramidin tabanı neredeyse karedir. Cholula Piramidi, Keops Piramidi ve Kefren Piramidi‘nden sonra dünyanın 4. en büyük piramididir. Piramidin yüksek bölgeleri kara mika adı verilen bir taşla kaplanmıştır, bu mineralinin elde edilebileceği en yakın yer ise Brezilya’dır. Taşların 6 bin km uzaklıktan buraya nasıl getirildiği ise bilinmemektedir.

Ay Piramidi;

Kentin en büyük 2. piramididir. Piramit, şehrin ana caddesi denilen Ölüler Bulvarı‘nın sonunda yer alır ve piramidin tepesi şehri en iyi gören konumdur. İnşaatına 100 yılında başlandığı tahmin edilen ve 7 katlı olarak inşa edilen piramidin uzunluğu 130 metre, genişliği 147 metre ve yüksekliği de 43 metredir. Ay Piramidi kutsal mekanlardan biriydi ve piramidin en üst tepesindeki platform törenler için kullanılmıştı. 1998 yılında yapılan kazılar neticesinde piramidin altında tünellerin olduğu keşfedildi. Ayrıca piramidin içinde Tanrıçaya adanmış bir mezar, birçok eser ve insanların yanı sıra kutsal kabul edilen jaguar, kuş ve yılan iskeletleri de bulunmuştur. Ay Piramidi’nin birçok dini işlevi vardı, insanların Tanrılara kurban edilmesi de bunlardan biriydi.

Tüylü Yılan Tapınağı;

Teotiuhacan kentinde yer alan 3. büyük piramit ve kutsal mekandır, yapının inşaatı 150 ve 200 yılları arasına tarihlendirilmektedir. Tapınağın altında bulunan kurban edilmiş yüzlerce insan kalıntısı ise oldukça dikkat çekmiştir. Tüylü Yılan Tapınağı adını, oldukça sıra dışı mimarisinden almıştır ve yılan betimlemeleri ile kaplı bu tapınak Aztek tanrısı Quetzalcoalt ile özdeşleştirilmiştir. 2003 ve 2015 yılları arasında tapınakta yapılan yoğun çalışmalar sonucunda tapınağın altında tüneller, odalar ve on binlerce eser bulunmuştur.

Yapıların dizilişi;

Bu üç yapının dizilişi, Orion takımyıldızındaki Alnilam, Alnitak ve Mintaka yıldızlarına göre inşa edilmiştir. Alttaki görselde dikkat ederseniz bu yıldızlar tam bir hizada değiller, aynı şekilde Teotiuhacan’ın en önemli 3 yapısının dizilişi de aynı hizada değildir.

İlgili İçerik: Gize Piramitleri nasıl yapıldı ve gizemleri!

Bu diziliş aynı zamanda Gize Piramitleri‘nde de görülmektedir. Keops Piramidi, Kefren Piramidi ve Mikerinos Piramidi de Orion takımyıldızındaki 3 yıldıza göre inşa edilmiştir.
Peki bu gizemin arkasındaki sır neydi? Farklı zamanlarda inşa edilmiş olan ve birbirlerinden haberleri olmayan binlerce kilometre uzaklıkta varlığını sürdürmüş bu iki uygarlığın, yapılarını aynı şekilde inşa etmelerinin arkasındaki gizem neydi ve aralarında nasıl bir bağlantı olabilirdi?

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar