Suç ve Şiddet

Thomas Edison’ın İdam Ettiği Fil Topsy!

Thomas Edison’ın İdam Ettiği Fil Topsy!

Topsy, 1875 yılında Forepaugh sirki tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilmiş bir gösteri filidir. Topsy, Amerika’nın neredeyse her bölgesinde yaptığı mükemmel şovlar ile binlerce insanı eğlendirmiş, sirke ciddi miktarda paralar kazandırmıştır.

Fakat bakıcıları ile arası pek iyi olmayan Topsy yaklaşık üç tonluk bünyesi ile 1900 yıllarından sonra 3 yıl içinde 3 bakıcının hayatına mal oldu. Sirk hayvanı olmasına rağmen iyi şekilde bakılmayan Topsy’nin son kurbanı ise yanan sigarayı ona yedirmeye çalışan sarhoş bakıcısıydı.

Topsy’e yapılan bu eziyet ve zulümlere karşı Topsy’nin tepkisi gayet normaldi. Fakat Forepaugh Sirki bu ölümlerden sonra Topsy’i ,Coney Adası’nda bulunan bir hayvanat bahçesine sevk etti ve fil mahkemeye verildi. Mahkeme ise gülünç ancak trajik bir durum ie Topsy’e ölüm cezası verdi.

Edison tabii ki bu fırsatı kaçırmak istemedi ve filin elektrik verilerek öldürülmesini teklif etti. Edison’un bu teklifteki amacı; Nikola Tesla’nın doğru akıma karşı yaptığı alternatif akım projesini karalamaktı. Edison fili alternatif akımla öldürüp bu projenin ne kadar yıkıcı olduğunu gösterip, Nikola Tesla’yı küçük duruma düşürecekti.

Zavallı fil Topsy 4 Ocak 1903 tarihinde, Edison’un gözetiminde alternatif akımın tehlikelerini halka göstermek adına vücuduna bir AC kaynağından 6000 volt elektrik verilerek tam 1500 kişinin önünde infaz edildi.

Edison, filin infazını baştan sona filme bile aldı ve sonrasında sürdürdüğü Anti-Alternatif Akım kampanyalarında kullandı. Edison bunun yanı sıra birçok hayvanı da elektrik ile idam ettiği bilinmektedir. İşte ünlü sözde bilim insanı ve iş adamı Edison, bu kadar zalim bir insandı.

Filin idam videosu;
”Dikkat, bazı kişiler için video sakıncalı olabilir!”

”Şüphesiz ki, eğer hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi.”

William Ralph Inge

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar