Uzay & Bilim

Tunguska Olayı: İnsanlığın Şahit Olduğu En Büyük Patlama!

Tunguska Olayı: İnsanlığın Şahit Olduğu En Büyük Patlama!

30 Haziran 1908 tarihinde saat sabah 07:45’de Rusya’nın Tunguska Nehri yakınına bilinmeyen, üzerinde yalnızca tahminler yapılan bir sebepten dolayı atom bombasının yaklaşık bin katı etkisinde, dünyanın dengesini bozacak devasa bir patlama gerçekleşti.

Patlamanın şiddetti;

Öncelikle patlamada hiç kimse ölmedi çünkü o bölgede bir yerleşim yeri bulunmuyordu. Fakat çok uzakta yaşayan köylüler bile patlamayı şiddetli bir şekilde hissettiler. Önce gökyüzünde ışık, sonra kulakları sağır eden bir ses duyduklarını, evlerinin camlarının kırıldığını ve dünyanın sonu geldiğini düşündüklerini söylemişlerdir.

Kaldı ki patlama Çin ve Avrupa’dan bile hissedilmişti. Geceler çok parlaktı, hatta Çin’de geceleri ışıksız gazete okunabildiği dahi söylenir. Peki bu patlamanın nedeni neydi? O yıllarda Rusya ise rejim değişikliği sebebiyle bu olayla hiç ilgilenmedi ve birkaç yerel haberden sonra konu kapatıldı.

İlk incelemeler;

Patlamadan 19 yıl sonra 1927 yılında Leonid Kulik önderliğinde olay yerinde incelemeler ve çevre bölgelerde yaşayan insanlarla röportajlar yapılarak bir takım araştırmalar yapıldı. Önce köylüler ile konuşuldu daha sonra bölgeye gidildi. İlk izlenimlere göre gök taşı veya kuyruklu yıldızdan düşen bir parça olduğu, yere düşmeden havada patladığı bu yüzden bir meteor izi olmadığı belirlendi.

Patlamanın etkisi ve teoriler;

Patlamada İstanbul kadar bir alan yok olmuş, 100 milyona yakın ağaç telef olmuştu. Tahminlere göre yaklaşık 60 bin km bir hızla atmosfere girdiği ve etrafındaki havayı yaklaşık olarak 30 bin derece ısıttığı tespit edildi. Günümüzde Tunguska patlamasının Hiroşima’ya atılan atom bombasından neredeyse bin kat daha etkili bir patlama olduğu söylenmektedir.

Ancak ekip patlamanın kaynağına kesin olarak varamayınca patlama ile ilgili teoriler de arttı. Bu teorilerden biri kara delikti, bu teoriye şimdi rahatlıkla imkansız diyebilsek de o zamanlarda bu hipotezin üstünde bir süre durulmuştu. Bir diğer teori ise olmazsa olmaz uzaylılardı. Rus araştırmacılar bölgede UFO parçaları bulduklarını söyledikten sonra ise bu teori iyice popülerleşti.

Patlama ile ilgili son teori ve hatta en ilginci ise patlamaya Nikola Tesla’nın neden olmasıydı. Bu teorinin ortaya çıkmasının nedeni ise Nikola Tesla’nın patlamanın yaşandığı o sıralarda havadan kablosuz enerji iletimi deneyleri ile uğraşması ve patlamadan yalnızca birkaç ay önce bir röportajında ”Kuzey Kutbu’na giden yolu aydınlatma niyetinde olduğunu” söylemesi idi.

Peki gerçek neydi;

2009 yılında teknolojinin yardımı ile yapılan araştırmalarda patlamaya sebep olan şeyin yörüngeye giren bir kuyruklu yıldız olduğu varsayıldı. Yere çarpmadan parçalanması oluşacak hasarı daha genele yaymış ve atmosferi de bu yüzden bu denli etkilediği söylenmiştir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar