Sıra Dışı Hayatlar

Uçaktan Düşüp Hayatta Kalan Hostes Vesna Vulovic!

Uçaktan Düşüp Hayatta Kalan Hostes Vesna Vulovic!

Dünyada birçok mucizevi olay gerçekleşiyor, bunlar arasında imkansız denilebilecek bir hayatta kalma hikayesi ile karşınızdayız bu sefer. Hikayemizin kahramanı 3 Ocak 1950 tarihinde dünyaya gelen Sırp kökenli Vesna Vulovic isimli hostes;

10 Bin Metreden Düşen Uçak;

Günümüzden yaklaşık 50 sene önce sivil havacılık tarihine geçen çok ilginç bir olay yaşandı. 26 Ocak 1972 tarihinde, JAT Yugoslav Havayolları’nın, Stockholm-Belgrad seferini yapmakta olan uçak 10 bin metre yükseklikteyken patlamış ve Çekoslovakya sınırları içerisindeki bir köyün yakınlarına düşmüştü.

Vesna Vulovic

10 bin metre yükseklikte meydana gelen patlamanın sebebi, daha sonra bir Hırvat terörist tarafından uçağa yerleştirilen el yapımı bomba olduğu açıklandı.
Bu olayın tarihe geçmesinin sebebi ise, uçağın hosteslerinden biri olan Vulovic’in kazadan ağır yaralı olarak kurtulmasıydı.

Tüm Kemikleri Kırıldı;

İlginç bir şekilde hayatta kalmayı başarmış hostesin vücudundaki kafatası da dahil olmak üzere neredeyse tüm kemikleri kırılmıştı. 27 gün boyunca komada kalan Vesna Vulovic’in belden aşağısı geçici olarak felç kalmıştı.
Uçakta bulunan diğer 27 kişi ise, onun kadar şanslı değildi.

Vesna Vulovic

Vesna Vulovic mucizevi bir şekilde hayatta kalmış ve böylece ”dünyada en yüksekten paraşütsüz bir biçimde düşen ama ölmeyen insanı” unvanını kazanmıştı. Vulovic, bu kazadan sonra Yugoslavya’da ünlü oldu ve ulusal bir kahraman olarak kabul edildi.

Vulovic, tam olarak iyileşip ayağa kalktıktan sonra Eylül 1972’de yine uçuş görevlisi olarak çalışmak istedi. Ancak JAT firması, buna izin vermeyerek Vesna Vulovic’in uzun yıllar boyunca idari birimlerde masa başı işlerde çalışmasına müsaade verdi.

Nasıl Hayatta Kaldı;

Vulovic böylesine yüksekten düşen bir uçaktan nasıl sağ çıktığındaki en kuvvetli teori, uçağın kuyruk bölümündeki bir yere sıkışarak, uçaktan dışarı fırlamaması ve uçağın karlı olan bölgeye düşerek düşüşün yavaşlaması olarak düşünülüyor.

Vesna Vulovic ayrıca 10 bin 160 metre yükseklikten yere düşüp ölmediği için Guninnes Rekorlar Kitabı’na da girmiştir.

Vesna Vulovic’in Ölümü;

23 Aralık 2016 tarihinde, 66 yaşında iken hayata veda eden Vesna Vulovic, arkadaşlarının telefonlarına cevap vermemesi üzerine Belgrad’taki dairesine çilingir aracılığıyla girilmiş ve evinde ölü olarak bulunmuştur. Arkadaşları Vulovic için son zamanlarında kalp rahatsızları ile mücadele ettiğini söylemiştir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar