Kasım 14, 2018 Van Gölü Canavarı Gerçek mi? İşte Enteresan Detaylar!

Van Gölü Canavarı Gerçek mi? İşte Enteresan Detaylar!

Efsane nasıl başladı;

Ülkemizin en meşhur şehir efsanesi olarak geçen Van Gölü Canavarı’nın varlığı ilk kez 1889 yılında Saadet Gazatesi’nin yayınladığı 1323 sayılı nüshasında ortaya çıkmıştır. 3 yolcunun göl kenarında dinlendiği sırada bir yaratık tarafından saldırı sonucu, aralarından birinin ölümüyle sonuçlanan olaydır.

Haber şöyledir; üç yolcu Van Gölü’nün Ahlat sahilinde mola verip dinlendikleri esnada, aralarından biri ayaklarını yıkadığı anda bir yaratık tarafından saldırıya uğrar. Arkadaşları son çare olarak ateş ile yaratığa saldırır fakat yaratık adamı gölün içine çeker.

Binlerce ihbar;

O günden bu yana Van Gölü Canavarı hakkında şimdiye kadar 1000’den fazla kayıtlı ihbar vardır. İhbarların hemen hemen hepsi aynıdır; Canavar ortalama olarak 10-15 metre uzunluğunda, siyah renkli, sırtında çıkıntılar olan bir yaratık olarak tarif edilmiştir.

Özellikle 90’lı yıllarda ihbarlar bir hayli artmış. Hal böyle olunca gölde keşifler yapılmaya ve araştırmalar yapılmaya başlanmış.

Araştırmalar sonucunda yaratığın ne varlığı, ne de yokluğu ispat edilebilmiş. Yapılan keşiflerde ise bambaşka bir şey keşfe imza atılmış, Urartular dönemine ait tam 3 bin yıllık bir kale. En azından araştırmalar ve canavar arayışı güzel bir keşif getirmiş…

Kilisede ki enteresan kabartmalar;

Gelelim enteresan detaya… Van gölünde 4 adet ada bulunur. Bu 4 adanın en büyüğü olan Akdamar adasında da bir kilise bulunmaktadır. Bu kilise 915-921 yılları arasında Kral 1. Gakik tarafından, Mimar ve Keşiş Manuel’e inşa ettirilmiştir.

İlginç olan ise 10. yüzyılda inşa edilen bu kilisenin duvarındaki kabartmalar. Sol alttaki gemiye saldıran bir deniz canlısı ve hemen yanında bulunan diğer kabartma ise aslan kafalı, kanatlı ve balık kuyruklu bir yaratığı gösteriyor.

Böyle bir yaratığın kilise duvarlarında yer alması ve kabartmaların yer aldığı kilisenin Van Gölü’nde bulunması. Siz bu detay hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benzer İçerikler;

Yorum Yap