Uzay & Bilim

Uydumuz Ay Olmasaydı Dünyada Neler Olurdu?

Uydumuz Ay Olmasaydı Dünyada Neler Olurdu?

Gecelerimizin en güzel manzarası olan uydumuz Ay olmasaydı eğer, tabii ki sadece manzaradan ve ışığından mahrum kalmayacaktık. Bununla birlikte gezegenimizde birçok farklıklar yaşanacaktı, gelin hep birlikte uydumuz Ay bir anda yok olsaydı ne gibi değişiklikler yaşardık kısaca bir göz atalım;

Mevsimlerin Değişimi;

İlk olarak Ay bir anda yok olsaydı eğer onunla birlikte dünyaya uyguladığı fiziksel etkisi de yok olacağı için gezegenimizin 23 derecelik eksen eğimi daha fazla artış gösterecekti, bunun sonucunda da mevsimler daha etkili olacaktı. Yaz aylarında havalar daha sıcak, kış aylarında ise havalar daha soğuk yaşanacaktı.

Bir Takım Felaketler;

Ay’ın olmaması ile birlikte depremler ve volkanlar daha fazla yaşanacaktı. Gezegenimiz elips olduğu için Ay bize bazen daha yakın, bazen de daha uzaktır. Ay’ın hiç olmaması dünyadaki kuvvet etkisini de ortadan kaldıracağı için bir takım jeolojik felaketler de ona göre artış gösterecekti.

Yörüngesel Sapmalar;

Ay gezegenimizin çekim kuvveti ile çevresinde dönerken aynı zamanda bu iki gök cismi de aynı zamanda Güneş’in çekim etkisiyle Güneş etrafında dönerler. Ayın olmaması Dünya’yı şu an olduğu yörüngesinden daha farklı bir yörüngeye oturtacaktı.

Med Cezir (Gel-git);

Ay’ın olmaması ile birlikte oluşacak en büyük sorunlardan biri ise med cezir. Bu olay Ay’ın Dünya etrafında dönerken Dünya’ya yakın olduğu yerde çekim kuvvetiyle suların kendisine doğru çekilmesidir. Ay gelgitlerin yüzde 70’ini karşılar ve hiç olmaması bu gelgitleri ciddi oranda azaltacaktı ve özellikle denizlerde yaşayan canlılar bu olaydan en fazla etkilenen canlılar olacaktı. Ayrıca kıyılar da eskisine göre daha kirli olacaktı.

Daha Sık Meteor Düşmesi;

Uydumuz Ay Jüpiter kadar olmasa da bizi gök taşlarından koruma görevi üstlenmektedir. Ay’ın uzaklığını ve boyutunu göz önünde bulundurursak bu konuda bize çok faydası olmasa da hiç olmasaydı eğer Dünya’ya kısmen daha sık meteor düşmesi gerçekleşecekti.

Dünyanın Dönüş Hızı;

Ay’ın Dünya’ya uyguladığı çekim etkisi sebebiyle gezegenimizin dönüş hızını da yavaşlatmaktadır. Her yıl biraz daha yavaşlamasına neden olan Ay milyarlarca yılı hesaba katarsak Dünya’yı büyük bir ölçüde yavaşlatmıştır. Ay bir anda yok olsaydı eğer Dünya hızında çok fazla değişiklik olmayacaktı, fakat hiç olmasaydı eğer Dünya’da bir gün ortalama 6-7 saat daha kısa olacaktı.

Dünyanın Isısı ve Işığı;

Dünya çok az da olsa ayın bize Güneş’ten yansıttığı ışık ile ısınmaktadır. Fakat bu ısı çok az diyebileceğimiz bir farktır. Işığa gelecek olursak gündüz için hiçbir farklılık yaşanmayacak iken gecelerimiz daha karanlık olacaktı. Bu bir nebze bize daha fazla yıldız görmemize sebebiyet verecek olsa da yansıttığı ışık günümüz hayatı için daha fazla önem arz etmektedir.

Canlılara Etkisi;

Öncelikle birçok canlı türü Ay’ın evrelerini takip ederek yaşamlarını sürdürür. Ay’ın olmaması bu evrelerin yaşanmamasını sağlayacak ve bazı canlıları direkt etkileyecekti, bu bazı bitkiler için de geçerli.
İnsanlara gelecek olursak yaşamımız son bulmasa da psikolojik olarak bir takım farklılıklar yaşayacaktık.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar