Gizemli Bilgiler

Uyuyan Güzel Lakaplı 100 Yıllık Mumya: Rosalia Lombardo!

Uyuyan Güzel Lakaplı 100 Yıllık Mumya: Rosalia Lombardo!

1920 yılında hayatını kaybeden ama 100 yıl geçmesine rağmen hala canlıymış gibi görünen Uyuyan Güzel lakaplı Rosalia Lombardo ve onun hüzünlü hikayesi.

Mumya denildiği zaman ilk akla Antik Mısır gelir. Ancak mumyalama işlemi binlerce yıldır dünyanın birçok yerinde uygulanan eski bir yöntemdir. Örneğin Şili’deki Atacama çölünde milattan önce 5000’li yıllara, yani Mısır’da bulunan en eski mumyadan 2000 yıl öncesine ait mumyalar bulunmuştur.

Üstelik bu mumyalarda dövmeler dahi gözlemlenmiştir. Bu da dövmenin tarihinin çok daha eskiye dayandığını gösterir. Bu mumyalara Chinchorro mumyaları ismi verilmiştir, merak edip araştıranlar olur diye isimlerini yazıyorum ve girişimizi de yaptığımıza göre asıl konuya geçiyorum.

İlgili İçerik: Peru’nun Gizemli Motifleri Nazca Çizgileri!

Uyuyan Güzel Rosalia Lombardo;

Rosalia Lombardo, İtalyan General Mario Lombardo’nun küçük kızıdır. Rosalia 1918 yılında doğmuş ve o zamanlarda dünyanın en büyük belası olan İspanyol Gribi nedeniyle 6 Aralık 1920 tarihinde 2 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

Küçük kızın babası Mario, bu kaybına hali ile çok fazla üzüldüğünden acısını bir nebze olsun hafifletmek istemiş ve kızını mumyalayarak ölümsüzleştirmek istemiştir. O dönemde İtalya’nın Palermo şehrindeki Capuchin Manastırı’nda ise mumyalama işlemleri yüzyıllardır yapılmaktaydı.

İlgili İçerik: Capuchin Katakombu ve Paris Yer Altı Mezarlığı!

Alfredo Salafi ve Özel Tekniği;

General Mario Lombardo, mumya ustası olan Alfredo Salafi’ye ulaşmış ve kızını mumyalamasını istemiştir. Alfredo Salafi’nin uyguladığı yöntemler uzun seneler boyunca araştırılmıştı. Çünkü kullandığı bu teknikler ile mumyalar çok uzun süre boyunca hiç bozulmadan kalabiliyordu.

Alfredo’nun uyguladığı yöntemler ise 2007 yılında kendi el yazması ile kayıt altına aldığı notlar ile ortaya çıktı. Bir kimyager olan Alfredo, bedendeki bakterileri öldürmek için formalinden yapılmış bir sıvı, vücudu kurutmak için alkol, aşırı kurumasını önlemek için gliserin, mantarları öldürmek için salisilik asit ve vücudunun sertliğini korumak için çinko tuzları kullanmıştır.

Hemen altta gördüğünüz bir başka mumyalanmış beden ise 1911 yılında hayatını kaybetmiş Giovanni Paterniti’ye ait, Alfredo tarafından mumyalanan bir başka bedendir.

Giovanni Paterniti

Küçük kız Rosalia Lombardo ise bu işlemlerden geçtikten sonra camdan bir mezarın içine konuldu ve 100 yıldır bu manastırda duruyor. Dünyanın dört bir yanından gelen meraklı turistler Rosalia Lombardo’nun küçük bedenini ziyaret ediyor ve kendisini “Uyuyan Güzel” lakabını verdiler.

Birkaç sene önce bu küçük kızın sol gözü 5 mm açıldı, bu da “Uyuyan güzel uyandı” gibisinden haberlerin çıkmasına neden oldu. Oysa bu, odanın sıcaklığı ile gerçekleşebilecek normal bir durumdu. Fakat bu sayede uyuyan güzel Rosalia’nın göz rengini de görmüş olduk, gök mavisiymiş…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar