Ocak 14, 2019

Uzay Hakkında Bir Kaç Bilgi;

1 – Gök taşı ve meteor arasındaki fark nedir?

Meteor uzaydaki taş parçalarına verilen isimdir.
Gök taşı ise atmosferimize girerek yeryüzüne ulaşan meteorlara verilen isimdir.

2 – Işık yılı nedir?

Bir ışık yılı, ışığın boşlukta bir yılda aldığı uzaklıktır. Işık yılı bir zaman birimi değil, uzaklık ölçüsü birimidir. Bir ışık yılı, yaklaşık 9.5 trilyon km’dir.

3 – Yıldız nedir?

Yıldızlar; uzaydaki bulutsu adı verilen gök cisminde, gaz ve toz yığınlarının bir araya gelip sıkışmasıyla oluşan yapılardır. Güneş bir yıldızdır ve gökyüzünde gördüğümüz parlak cisimlerin çoğu yıldızdır, çevrelerinde dünyamız gibi gezegenler vardır ama ışık yaymadıkları ve yıldızlara göre çok küçük oldukları için çıplak gözle göremeyiz.

4 – Yıldızlar sıcaklıklarına göre nasıl renk alırlar?

En sıcak olan yıldızlar mavi ve beyaz, orta sıcaklıktaki yıldızlar sarı, soğuk yıldızlar ise kırmızı renkte olurlar. Güneşimiz ise beyaz renktedir fakat atmosfer nedeniyle biz konumuna göre sarı, turuncu ve beyaza yakın bir renkte görürüz.

5 – Kuyruklu yıldız nedir?

Kuyruklu yıldızlar, isimlerinin aksine yıldız değildir. Bu gök cisimlerinin yapısında donmuş halde buzlar, gazlar ve tozlar bulunur. Halley kuyruklu yıldızı 75-76 yılda bir dünyanın yakınından geçer. En son 1986 yılında dünyanın yakınından geçmiştir. Bir sonraki öngörülen tarih ise 2061 yılıdır.

6 – Güneş sistemi nedir?

Güneşin etrafında belirli yörüngelerde hareket eden gezegenlerin, uyduların, kuyruklu yıldızların, meteorların bulunduğu gök cisimleri topluluğudur. İçinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisinde güneş sistemi gibi milyarlarca sistem bulunmaktadır.

7 – Güneş sistemi hakkında ise;

En büyük gezegen Jüpiter, en küçük gezegen Merkür’dür. En büyük uydu ise Jüpiter’in uydusu Ganymede’dir. Ganymede çap olarak Merkür’den daha büyüktür.

8 – Gök ada nedir?

Gök ada, galaksinin diğer adıdır. İçinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisi gibi, uzayda bir çok gök ada bulunmaktadır. Bize en yakın gök ada Andromeda’dır. Az önce bahsettiğimiz Güneş Sistemimiz, üstteki görselde yuvarlak içine alınmış yerde bulunmaktadır.

9 – Evren ve Uzay arasındaki fark nedir?

Uzay; Dünya’nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen boşluğa verilen isimdir.
Evren; Sonsuz uzay ve uzay içindeki gök varlıklarının tümüne verilen isimdir.

10 – Son olarak Güneş sistemimizdeki gezegenler, güneş etrafındaki turunu ne kadar sürede tamamlarlar?

1 Merkür yılı = 88 dünya günü
1 Venüs yılı = 224 dünya günü
1 Dünya yılı = 365 gün
1 Mars yılı = 686 dünya günü
1 Jüpiter yılı = 12 dünya yılı
1 Satürn yılı = 30 dünya yılı
1 Uranüs yılı = 85 dünya yılı
1 Neptün yılı = 165 dünya yılı
Bütün gezegenlerin aynı doğru üzerine gelme süresi:
5 milyon yılda 1.

Benzer İçerikler;