Sıra Dışı HayatlarUzay & Bilim

Üzerine Gök Taşı Düşen Kadın Ann Hodges!

Üzerine Gök Taşı Düşen Kadın Ann Hodges!

Üzerine bir meteorit düşmesi sonucu yaralandığı belgelenen ilk insan olarak bilinen Ann Hodges ve akabinde başına gelen sıra dışı olaylar;

Ann Hodges

30 Kasım 1954 tarihinde, gece yarısı saat 00:45 civarında Ann Hodges isimli kadının yaşadığı eve yaklaşık 5 kg ağırlığında olan bir meteorit, evinin çatısını delerek salona düştü. Meteorit ilk önce radyoya çarptı ve oradan da Ann Hodges’ın belinin sol kısmına çarparak kadını yaraladı.

Asteoroidler uzayda belli bir yörüngede hareket eden taşlara verilen isimdir, yörüngeden çıkıp bağımsız olarak hareket eden gök taşlarına ise meteoroid adı verilir. Meteorit ise farklı bir şey değil, yalnızca yeryüzüne düştüğünde aldığı yeni ismidir, meteor ise dünyaya gelen ancak yeryüzüne düşmeden atmosferde yanarak yok olan gök taşlarına denir. Yani hepsi gök taşı, yalnızca aldıkları isimleri farklı.

Yeryüzüne ulaşmayı başarmış olan Sylacauga isimli bu gök taşı (meteorit) ise, dünyaya yaklaştığında çok büyük olsa da atmosfere girdiğinde yanmaya başlıyor, küçülüyor ve 3 parçaya ayrılıyor. Bu 3 parçanın biri Hodges’ın evine, diğeri komşunun bahçesine ve diğeri de uzak bir yere düşüyor.

Ancak bunun iyi de bir tarafı var. O dönemde gökten gelen bu taşları satın almak isteyen birçok kişi ortaya çıkıyor. Hatta öyle ki Hodges’ın komşusu sattığı göktaşı ile bir ev ve araba satın alıyor. Hodges’ın durumu da pek iyi olmadığı için o da taşı satıp durumunu düzeltmek istiyor.

Ann Hodges, üzerine bir gök taşı düşmesi ile dünyanın en bahtsız insanı olarak görülse de, sağlıklı olması ve taşın satılacak olması işleri bir anda değiştiriyor. Ancak taşı tam satacak iken, oturduğu evin sahibi çıkagelerek; ev benim haliyle taş da benim diyerek taşa ortak oluyor.

Ardından ise Ann Hodges ve ev sahibi mahkemelik oluyor ve dava yıllar boyunca sürüyor. Nitekim Ann Hodges, ev sahibine 500 dolar ücret ödeyerek taşın tüm haklarını satın alılmayı başarıyor.

Ancak aradan yıllar geçmiş olması nedeniyle taşın popülerliği kayboluyor ve artık taşı satın almak isteyen kimse de kalmıyor. Böylelikle Ann Hodges isimli şanssız kadın, üzerine düşmüş olan ve neredeyse ölümüne neden olacak bu gök taşına bir de 500 dolar para ödemesiyle kalıyor. Gök taşını hatıra olarak saklayan Ann Hodges en azından sağlığı için dua ediyor…

Üzerine meteorit düşen ilk insan değilmiş;

Ann Hodges, yaklaşık 65 yıl boyunca gök taşı tarafından yaralanan ilk insan olarak biliniyordu, ancak bu durum yakın bir zamanda değişti. Osmanlı arşivlerinde belgelenen bir kayda göre 22 Ağustos 1888 tarihinde Musul’da bir meteorit çarpması sonucu bir kişi hayatını kaybetmiş.

İlgili İçerik: 21. Yüzyılın En Büyük Meteor Olayı!

Arkeolog Altay Bayatlı ve Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Ozan Ünsalan konuyu bilimsel makale haline getirerek NASA’ya sunmuş, daha sonra Dr. Ünsalan makalenin büyük ses getirdiğini ifade etmişti.

Velhasıl arkadaşlar çok küçük bir ihtimal dahi olsa, üzerimize meteorit düşerek ölme ihtimalimiz de var.

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar