Suç ve ŞiddetTarih & Antik Çağ

Vasili Zaytsev: Kapıdaki Düşman Filminin Gerçek Kahramanı!

Vasili Zaytsev: Kapıdaki Düşman Filminin Gerçek Kahramanı!

2. Dünya Savaşı sırasında birçok keskin nişancı kayıtlara geçti. Bunlar arasında en fazla düşman askeri öldüren ve ülkelerinde gerçek kahraman ilan edilen birkaç keskin nişancı var, bunlardan birisi de Vasili Zaytsev;

Vasili Zaytsev kimdir?

23 Mart 1915 tarihinde Ural Dağları’nda Rusya’nın Çelyabinsk bölgesinin Elino adlı köyünde bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Gençliğinde yaz aylarında çobanlık yapmış ve bu sırada avcılıkta yaparak usta bir nişancı olmuştur. Vasili, 1936’da Sovyet Pasifik Filosu’na katılmış, ilk savaş deneyimini 1942 yılında 1047. Piyade Alayı mensubu olarak Stalingrad’da yaşamıştır.

Vasili Zaytsev

Normal bir piyade olarak 30 asker öldürünce üstleri onun atıcılık ile ilgili yeteneğini göz önüne almış ve Vasili’ye bir sniper tüfeği vermişler. Kendisine verilen bu keskin nişancı tüfeği ile 3 aylık bir zamanda çok sayıda asker öldürmüştür. Ruslar, Vasili’nin bu askeri başarılarını halkın moralini yüksek tutmak için devamlı basına yansıtmışlardır.

Kapıdaki Düşman filmini izleyenler hatırlayacaktır ki, filmde bir Alman keskin nişancı ile yaşadığı düello konu alınmıştır. Ancak bu sadece film icabı diyebileceğimiz bir senaryodur. Böyle bir düello gerçekte yaşanmamıştır.

Filmde neler olmuştu?

Filmde Almanya’daki keskin nişancı okulunun komutanı SS Albayı Heinz Thorwald veya Binbaşı Erwin Konig, Vasili Zaytsev’i öldürmesi için cepheye çağrılır. Hikayenin sonunda Vasili, Alman keskin nişancıyı öldürür. Bu olay hakkında derin araştırmalar yapılmasına rağmen böyle bir rakibin varlığına rastlanılmamıştır.

Şu var ki, bir keskin nişancı bir bölgede uzun zaman boyunca ölmez ve karşı taraf için sorun çıkarırsa (Vasili Zaytsev gibi) karşı taraftan keskin nişancılar o kişiyi öldürmesi için görevlendirilir. Gerçekte de Vasili Zaytsev ile düello yaşayan farklı birçok keskin nişancı olmuştur.

Asteğmen Vasili Zaytsev 10 Ekim 1942 ile 17 Aralık 1942 tarihleri arasında Stalingrad’da 225 asker öldürmüştür. Öldürdükleri askerler arasında ise 11 Alman keskin nişancısı vardır.

Yaralanır ve cepheye dönmez;

Ocak 1943’te, nişan aldığı gözünden ciddi bir şekilde yaralanır. Yetenekli bir cerrah tarafından gözü kurtarılsa da bir daha göreve dönmesine izin verilmez. Daha sonra kendisi keskin nişancı eğitmeni olarak görevlendirilir ve 28 keskin nişancı yetiştirir. Ayrıca Vasili Zaytsev, keskin nişancılık üzerine 2 adet eğitim kitabı yazmıştır. Bu kitaplar halen Rusya askeri okullarında okutulmaktadır. Zaytsev, 22 şubat 1943’te ”Sovyetler Birliği Kahramanı Nişanı” ile ödüllendirilir.

Savaş bittikten sonra yüzbaşı Zaytsev terhis olmuş, Kiev’de bir tekstil fabrikasında çalışmaya başlamıştır. 15 Aralık 1991 tarihinde ise hayatını kaybetmiş ve Kiev’deki Lukyanivski Askeri Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Vasili Zaytsev

31 Ocak 2006 tarihinde naaşı Volgagrad’daki Mamayev Kurgan Anıt Mezarlığı’na taşınmıştır.

2. Dünya Savaşı’nda Rusların en önemli keskin nişancılarından biri olan Vasili Zaytsev, 2001 yılında vizyona giren ve baş rolünde Jude Law’ın oynadığı ”Kapıdaki Düşman” filmi sayesinde dünya çapında tanınan bir isim olmuştur.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar