Tarih & Antik Çağ

Vikingler: İskandinav Korsanlar Hakkında 10 Bilgi!

Vikingler: İskandinav Korsanlar Hakkında 10 Bilgi!

Vikingler veya diğer adıyla Norslar! İskandinav korsan ve tüccar bu kavim Danimarka, Norveç, İsveç, İzlanda ve Faroe Adaları’nda hüküm sürmüştür. Ayrıca 10. yüzyılda halkın bir kısmı Grönland’a yerleşmiş ve 15. yüzyıla kadar burada yaşamışlardır. Yılın büyük kısmını denizlerde geçirmiş olan bu savaşçı halk 8. ve 11. yüzyıllar arasında kuzeybatı Avrupa’da birçok yeri fethetmiştir. Viking akınları ile birlikte birçok manastır yok olmuştur.
İşte Vikingler hakkında 10 kısa bilgi;

1. Viking kadınlar;

Vikinglerde kadınlar ve erkekler doğduklarında aynı eşitliğe sahipti. Özellikle kralların eşleri şehri kralla birlikte yönetirdi. Ayrıca bir Viking kadın isterse ordu yönetebilir, isterse savaşçı olabilirdi, tercihleri sadece kendilerine aitti. Kısaca kadınlar, erkekler ne yaparsa o hakka sahiptiler.

2. Vikingler’in Amerika Keşfi;

Şu an Oxford Üniversitesi’nin kütüphanesinde yer alan ve tesadüf eseri bulunan bir belgeye göre Vikinglerin Amerika kıtasına Kristof Kolomb’dan yaklaşık 500 yıl önce ayak bastığı belirlenmiştir. Ayrıca yakın zamanda Kanada’nın Newfoundland bölgesinde yapılan arkeolojik bir kazıda Vikinglere ait önemli kanıtlar bulunmuştur.

3. Viking miğferleri;

Vikingler ile özleşen boynuzlu miğferlerin savaşlarda kullanıldığı hiçbir kaynakta yazmamaktadır. Vikingler bu miğferleri yalnızca dini törenlerde takarlardı. 19. yüzyılda Gustav Malmstörm ve Richard Wagner isimli opera sanatçıları tiyatro oyunlarında bu kaskları takması günümüze bu algı ile gelmesine neden olmuştur. Vikingleri bu şekilde tanıtmanın bir amacı daha vardı. Avrupalılar tarafından sevilmeyen halklar ve işgalci halklar bu miğferler ile gösterilirdi. Avrupalılara göre boynuzlu miğfer takan kişiler barbardı.

4. İstanbul kuşatması;

Vikingler Tuna Nehri’ni kullanarak Karadeniz’e inmiş ve İstanbul’u kuşatmaya çalışmıştır. Kuşatma başarısız olunca İstanbul’a barış yolu ile girmişlerdir. Ayasofya’da bulunan 9. yüzyıla ait Viking yazıları bu olayı doğrulamaktadır.

5. Paris’e yıllarca saldırdılar;

Vikingler Sen Nehri üzerinden yıllarca Paris’i kuşatmışlardır. Defalarca kuşatılan Paris bu durumdan en sonunda usanarak Vikingler ile anlaşma yapmış ve Fransa’nın kuzeyinde bir bölgeyi tarım yapmaları için Vikinglere vermiştir.

6. Valhala;

Vikinglerin ölüm yaşı ortalama olarak 25-30’du. Bunun başlıca sebebi sık sık savaşmaları ve ölümden korkmamaları. Çünkü Vikinglerin inanışına göre eğer bir Viking savaşta ölürse Valhala’ya yani inanışlarına göre cennete gidiyorlardı.

7. Fiziksel özellikleri;

Vikingler çok uzun boylu ve yapılı kişilerdi. Ortalama boyları 1.80’den uzun olan Vikingler gittikleri her bölgeye korku salıyordu. Birçok kaynakta Vikingler uzun ve korkusuz adamlar olarak geçer. Vikingler yine Avrupalılar tarafından pislik içinde olan insanlar olarak tanıtılmıştır. Fakat keşifler sonucunda Vikinglere ait kulak temizlemek için kullanılan çubuklardan tırnak makaslarına kadar birçok alet bulunmuştur. Avrupalılara göre daha temiz ve daha sık yıkanıyorlardı.

8. Cenaze Törenleri;

Vikingler savaşta ölen askerlerin adına törenler düzenlerdi. Bu törende ölen askerler teknelere konulur, gemi yakılarak azgın sulara bırakılırdı. Bu bir Viking için büyük bir onurdu çünkü tekne onu öteki dünyaya götüreceğine inanırdı.

9. İzlanda’nın Keşfi;

İzlanda dünyanın en son yerleşim yerlerinden biridir. Bu adayı ilk olarak milattan sonra 9. yüzyılda Floki Vilgerðarson isimli bir Viking denizcisi keşfetmiştir. Ülke, keşfedildiği tarihten beri birçok ülkenin egemenliği altında kalmış ve en son 17 Haziran 1944 tarihinde bağımsızlığını kazanarak özerk bir yapıya kavuşmuştur.

10. Kan Kartalı;

Kan Kartalı (Blood Eagle) veya Eski Nordik dilindeki şiirlerde karşımıza çıkan ismiyle Blóðugr örn, uygulaması oldukça kan ve dehşet içeren bir idam yöntemidir.

Genel olarak babasını öldüren kişilere uygulanan bu idam şeklinin gerçekleşmesi için kurban tahtadan bir platforma yüz üstü yaslanır. Sonra keskin bir aletle sırtına bir kartal figürü oyulur. Kartal figürü kurbanın sırtına oyulurken olabildiğince derin olmasına özen gösteriliyor.
Bu işlemden sonra kurbanın omurgası görülebilecek bir hal alır. Ritüeli uygulayan kişi ellerini kurbanın sırtından geçirip kaburga kemiklerini teker teker ters çevirir ve böylece kanatlarını açmış kanlı bir kartal görüntüsü oluşur.
En son işlem olarak da kurbanın ciğerleri sırtın açılmış kısmından sökülerek omuzlarına konur.

Kimi kaynaklar bu işkencenin Odin’e sunulan insan kurbanlara uygulandığını söylerken kimileri bu argümanı reddediyor. Kimi kaynaklara göreyse uygulanma şekli biraz daha farklı, mesela kurbanın açık yaralarına tuz serpilmesi gibi.

Ragnar Lothbrok;

Vikings dizisini henüz izlememiş ve izlemeyi düşünüyorsanız bu bölüm spoiler içerir arkadaşlar, bilginize…

Spoiler – Ragnar Lothbrok, Viking kahramanı ve kralıdır. Başarılı bir komutan olan Ragnar, Fransa ve İngiltere’ye başarılı seferler düzenlemiştir. En büyük olabilmek adına mücadele etmiş, bu mücadeleler sonucu Danimarka ve İsveç’in kralı olmuştur. Lagertha ve Aslaug ile evlenmiş, bu evliliklerinden kendisi gibi şöhrete kavuşacak Björn ve İvar adında çocukları olmuştur. Ragnar Lothbrok Fransa nehirlerini kullanarak büyük çaplı yağmalamalar gerçekleştirmiştir. Özellikle Hristiyanların kilisede ayin yaptıkları pazar günleri saldırmayı tercih etmiştir. Savaş zekası ve stratejileri ile birçok başarı elde etmiş Ragnar Lothbrok 865 yılında esir düştüğü İngiltere’de, Kral Ella tarafından yılan çukuruna atılarak öldürülmüştür. – Spoiler

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar