Hikayeler

William Halsted ve Aşkın İcadı Plastik Eldivenler!

William Halsted ve Aşkın İcadı: Plastik Eldivenler!

1852 yılında dünyaya gelen tam adıyla William Stewart Halsted, Amerika’da modern cerrahın babası olarak tanınır. Kendisi çok önemli işler başarmış önemli bir tıp profesörüdür. Fakat bu hikayede sanılanın aksine bu cerrahın başarı hikayesinden değil, bambaşka bir hikayeden söz edeceğiz;

William Halsted girdiği ameliyatlarda alışılmış temponun aksine oldukça ağır çalışırmış. Bu yavaşlığın çok dikkatli olması gibi haklı sebepleri olsa da diğer meslektaşları William Halsted için; “Halstead ameliyatı bitirinceye kadar hasta iyileşip taburcu olur!” diyerek de tiye alırlarmış.

Aslında sebep çok farklıydı;

Bu yavaşlığın arkasında bilinmeyen başka bir sebep vardı, hatta asıl gerçek de denilebilir. Dr. William Halsted’in meşhur uzun ameliyatlarının sebebi; utangaç kişiliği yüzünden sadece ameliyatlarda konuşup vakit geçirebildiği hemşire Caroline’dı.

İlgili İçerik: Aşkın ve Kudretin Sembolü Taj Mahal!

Şimdi, bu platonik aşkın bizi ilgilendiren kısmına gelelim…

Yine uzun geçen bir ameliyattan sonra William Halsted, Hemşire Caroline’ın ellerinde kızarıklar oluştuğunu fark etmiş ve bu kızarıklıkların nedeninin; ameliyat gereçlerinde kullanılan temizlik solüsyonlarına karşı oluşan alerji yüzünden oluştuğunu kısa sürede anlamıştı.

Bu durum William Halsted için çok kötü bir haberdi, çünkü bu alerji Caroline’ı artık ameliyatlara giremeyecek duruma getirmişti bile. İçine kapanık biri olan Doktor William ise, sadece ameliyatlarda yakın olabildiği kişi ile artık hiçbir şekilde yakınlık kuramayacaktı.
Ancak William Halsted buna bir çözüm bulmaya kararlıydı, çünkü tek istediği sevdiği kadını sürekli görebilmekti.

Plastik bir eldiven;

William, bir gün şehirdeki bir lastikçiye gitti ve kendisine plastikten bir eldiven yapmasını istedi. Şunu da ayrıca belirtelim; o tarihe kadar plastik eldiven diye bir şey yoktu.
William’ın yaptırdığı bu eldivenler oldukça kaba dursa da sonuç olarak işe yaramışlardı. Caroline bu eldivenler sayesinde hem alerjiden kurtuldu hem de işine devam etti. Sonraki yıllarda ameliyatlarda eldiven kullanımının yaygınlaşması yaklaşık 7 yıl sürmüş olsa da bu romantik hikaye ameliyatlarda eldiven kullanımının da miladı oldu.

William Halsted’in yaptırdığı eldiven

Şu an sağlık çalışanlarının küçük büyük tüm cerrahi girişimlerde kullandığı o plastik eldivenler, bir zamanlar aşık bir adamın sevdiği kadını biraz daha fazla görebilme çabasının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Mutlu son;

William ve Caroline ise, 1900 yılında evlenmiş ve ikisi de 2 ay aralıkla 1922 yılında hayatlarını kaybedene dek birlikte yaşamışlardır.
Ey aşk sen nelere kadirsin…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

7 Yorumlar

 1. Belinda St Leon 21 Ocak, 2023 at 14:06 Cevapla

  Your Site Has Been Hacked

  PLEASE FORWARD THIS EMAIL TO SOMEONE IN YOUR COMPANY WHO IS ALLOWED TO MAKE IMPORTANT DECISIONS!

  We have hacked your website https://www.senbildiye.com and extracted your databases.

  How did this happen?

  Our team has found a vulnerability within your site that we were able to exploit. After finding the vulnerability we were able to get your database credentials and extract your entire database and move the information to an offshore server.

  What does this mean?

  We will systematically go through a series of steps of totally damaging your reputation. First your database will be leaked or sold to the highest bidder which they will use with whatever their intentions are. Next if there are e-mails found they will be e-mailed that their information has been sold or leaked and your https://www.senbildiye.com was at fault thusly damaging your reputation and having angry customers/associates with whatever angry customers/associates do. Lastly any links that you have indexed in the search engines will be de-indexed based off of blackhat techniques that we used in the past to de-index our targets.

  How do I stop this?

  We are willing to refrain from destroying your site’s reputation for a small fee. The current fee is $3000 in bitcoins (0.14 BTC).

  The amount(approximately): $3000 (0.14 BTC)
  The Address Part 1: bc1qc7ujzextq352sygfk
  The Address Part 2: qcs4tsg7e88m0ktmc9jng

  So, you have to manually copy + paste Part1 and Part2 in one string made of 42 characters with no space between the parts that start with “b” and end with “g” is the actually address where you should send the money to.

  Once you have paid we will automatically get informed that it was your payment. Please note that you have to make payment within 72 hours after receiving this message or the database leak, e-mails dispatched, and de-index of your site WILL start!

  How do I get Bitcoins?

  You can easily buy bitcoins via several websites or even offline from a Bitcoin-ATM.

  What if I don’t pay?

  If you decide not to pay, we will start the attack at the indicated date and uphold it until you do, there’s no counter measure to this, you will only end up wasting more money trying to find a solution. We will completely destroy your reputation amongst google and your customers.

  This is not a hoax, do not reply to this email, don’t try to reason or negotiate, we will not read any replies. Once you have paid we will stop what we were doing and you will never hear from us again!

  Please note that Bitcoin is anonymous and no one will find out that you have complied.

 2. Virgilio Nord 10 Mart, 2023 at 13:38 Cevapla

  We are a group of highly qualified ethical hackers who scan tens of thousands of sites every day for critical vulnerabilities and patch them for a small fee.

  On your site senbildiye.com – we have discovered 5 critical vulnerabilities, each of which can give attackers full access to your site, databases and the server as a whole.

  Pay $3000 (0.15 BTC) by visiting this site where you will be able to copy our bitcoin (btc) address or scan the QR code with your device https://www.blockchain.com/explorer/addresses/btc/37pda5b4QVcox762oAnMu4NQbycQV7zdv3
  And after payment within 12 hours we will fix all the vulnerabilities on your site and you can sleep peacefully without worrying about the safety of your site and server.

  If we are hired by well-known corporations, then we charge from $50000 for our services, so you are lucky that we offer you the same service for $3000 (0.15 BTC)

 3. William Deeter 21 Mart, 2023 at 13:04 Cevapla

  We have hacked your website senbildiye.com and extracted your databases. This was due to the security holes you had in your your site/server which have gained us remote control of pretty much everything that was on the server.

  Our team is mostly interested in customer, administrative, and employee information which we have extracted through your databases once we got remote control over the server. It still needs to be sorted out but it will be well-organized once finished. First, we will be going through the emails/sms information and contacting the recipient how you held in disregard about their information being exposed to a hacking group when you could have stopped it. This would be detrimental to your personal image with these relationships with these people. Lastly, now that we have information not only will we be monetizing off it with our methods but made public or sold to other people that will do whatever they wish with the information also after we are done.

  Now you can put a stop to this by paying a $3000 fee (0.11 BTC) in bitcoin to the address 3PmYSqtG5x5bGNrsYUy5DGtu93qNtsaPRH We will be notified of payment which we will then delete the information we have obtained, patch the hole in the site/server which we got in and remove you from any future targeting in the future. You have 72 hours in doing so after viewing this message or the series of steps will commence. You can obtain bitcoin through such services such as paxful.com or do a search on bing.com

Yorumlar