Hikayeler

Yalan ve Gerçek’in Buluşması: Kuyudan Çıkan Gerçek!

Yalan ve Gerçek’in Buluşması: Kuyudan Çıkan Gerçek!

Yalan ve Gerçek günün birinde bir yerde karşılaşırlar. Yalan, Gerçek’e “Bugün hava çok harika” der. Gerçek önce Yalan’a bakar, sonra da havanın durumuna bakar. Hava o gün hakikaten de çok güzeldir. Gerçek, Yalan’ın yalan söylememesine, doğruyu söylemesine fazlasıyla şaşırmıştır.

Daha sonra Yalan ve Gerçek bir kuyunun yanına gelene dek beraber vakit geçirirler. Yalan’ın devamlı doğruları söylemesi Gerçek’i hayretler içinde bırakır. Daha sonra Yalan; “Su çok harika, istersen beraber yıkanalım!” der. Gerçek, yine kuşku içinde suyun sıcaklığına bakar, su gerçekten de çok güzeldir, Yalan yine doğruyu söylemiştir.

Gerçek, Yalan’a inanarak üstündekileri çıkartır ve beraber yüzmeye, yıkanmaya başlarlar. Daha sonra Yalan bir anda sudan çıkar ve Gerçek’in giysilerini de alarak hemen oradan kaçar. Bu duruma oldukça sinirlenen Gerçek, kuyudan çıkarak Yalan’ı aramaya koyulur ve giysilerini geri almak için Yalan’ı her köşe bucakta aramaya başlar.

Fakat çıplak gerçeği gören kişiler ona kızgınlık ile bakmakta ve onu hor görmektedirler. Aciz durumdaki Gerçek kandırılmış bir vaziyette üzülerek yıkandıkları o kuyuya geri döner ve daha sonra da ebediyen ortalıktan kaybolur…

”O günden itibaren yalan, dünyanın her yerinde gerçek gibi giyinmiş bir şekilde aramızda dolaşmaktadır ve dünya hiçbir şekilde çıplak gerçeği görmek istememektedir.”

Jean Leon Gerome
Kuyudan Çıkan Gerçek
1896

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar