Sıra Dışı Hayatlar

Yarık Bir Yüze Sahip William Bill Durks!

Yarık Bir Yüze Sahip William Bill Durks Kimdir?

19. ve 20. yüzyılda insan sirkleri tüm dünyada ama özellikle Amerika’da çok meşhurdu, insanlar bu sirklere büyük ilgi duyuyor, farklı insanlar göreceğiz diye salonları tıklım tıklım dolduruyordu. O zamanlar tıp ve bilim çok gelişmemiş olduğu için bu kişilerin sıra dışı rahatsızlıklarına pek çözüm bulunamıyor ve kaderlerine terk ediliyordu. Bu insanlar eğer maddi açıdan zorluk içindeyse ister istemez insan sirklerinde çalışmak zorunda kalıyorlardı. Çünkü diğer insanlar bu rahatsızlıklara sahip kişilerden korkuyor ve onları sosyal yaşamdan dışlıyorlardı, bu sebepten işverenler yanlarında bu kişileri istemiyor ve onlara bir tek insan sirkleri kapılarını açıyordu. Bugün Ucube Sirkleri’nde geçen bir ömürden bahsedeceğiz, yarık bir yüze sahip William Bill Durks!

Erken Dönem;

William 13 Nisan 1913 tarihinde Amerika’nın Alabama Eyaleti’nin Jasper isimli kentinde, bir çiftçi ailenin çocukları olarak dünyaya geldi. Nadir görülen kraniyal malformasyon isimli bir rahatsızlıktan dolayı yarık damak, yarık dudak ve yarık bir burunla dünyaya gelen William’ın, doğduğunda göz kapakları kapalıydı ve doktorlar göz kapaklarını ameliyatla açmak zorunda kaldı, bu sebepten William’ın bir gözü kör oldu.

William Bill Durks

William okuma çağına geldiğinde maalesef onun için hayatın acı gerçekleri boy göstermeye başladı. Görünüşünden dolayı William’ı kimse okula almak istemedi ve eğitim hayatı başlamadan bitti. Ailenin maddi durumu pek iyi olmadığı için William’a özel ders de aldıramadı ve bu yüzden William okuma yazmayı hiç bir zaman öğrenemedi.

İnsanların William’dan uzak durmaları ve tuhaf bakışları yüzünden utangaç ve içine dönük biri olarak büyüdü. Hayatı boyunca sosyalleşmekten korktu ve insanlarla pek konuşmadı. Az konuşması ve rahatsızlığından dolayı da konuşma problemleri yaşadı. William’ın hayatı uzun bir süre ailesinin yanında çiftlik işlerine yardım etmekle geçti.

Ucube Sirkleri;

William bir gün tanıştığı birinden teklif aldı ve bu kişi William’a günde 100 dolar kazanabileceğini söyledi. Para kazanmaya ihtiyacı olan William bu teklifi olabilecek tüm sonuçlara rağmen kabul etti. William’ın götürüldüğü yer bir ucube sirki idi ve kendi gibi sıra dışı rahatsızlıklara sahip insanlarla tanıştı. Burada kimse ona farklı gözle bakmadı, bu William’ın alışık olduğu bir durum değildi.

Ucube Sirkleri (Freak Show)

Belki de hayatı boyunca ihtiyacı olduğu yakınlığı bu sirklerde buldu. Ancak bunun bir de sahne yüzü vardı. Sirk yöneticileri ekibe yeni katılan kişiyi halka tanıtmaya başladı, afişler hazırlandı, duyurular yapıldı ve insanlar William’ı görmek için salonları doldurdu. William ”İki Yüzlü Adam” veya ”Üç Gözlü Adam” olarak sahnelere çıktı. William üç göze sahip değildi ancak yarık iki burnunun arasına makyajla bir göz çizildi ve William’ın daha korkunç bir hal alması sağlandı.

Hayat Eşini Buldu;

William, Amerika’nın neredeyse her yerinde sahne aldı ve kimsenin istemeyeceği bir popülerliğe erişti. Ancak William için bu kötü durumda iyi bir şey de yaşandı. Çünkü William, bu sirkler sayesinde hayatının aşkını buldu. ”Timsah Derili Kız” lakaplı kendisinden 10 yaş büyük Mildred ile hayatını birleştirdi ve çift ölene kadar birlikte yaşadı.

William ve Mildred

William ve eşi Mildred uzun yıllar boyunca bu sirklerde insanları eğlendirmeye devam etti. Çift evlendikten kısa bir süre sonra bu sirklerden emekli oldu ve Florida Eyaleti’nde yaşamaya başladı. Mutlu bir evliliği olsa da hayatı boyunca insanlardan uzak yaşamaya devam etti ve William 7 Mayıs 1975 tarihinde 62 yaşında iken hayatını kaybetti.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar