İlginç Bilgiler

Yaşadıkları Tüm Zorluklara Rağmen Başarıya Ulaşanlar!

Yaşadıkları Tüm Zorluklara Rağmen Başarıya Ulaşanlar!

Tüm dünyanın yakından tanıdığı bazı kişilerin hayatları hiç de sanıldığı gibi değildi. İşte büyük acılara, zorluklara rağmen başarıya ulaşanlar;

1. Beethoven;

Kendinden büyük 7 kardeşi var, bu kardeşlerin ikisi görme engelli, üçü sağır, biri de zeka engelli. Ve kardeşlerinden sonra o dünyaya geliyor; Ludwig Van Beethoven.

2. Tesla;

Babası papaz olması için ısrar ediyor ancak annesi destek çıkıyor. Ölümcül bir hastalık atlatıyor, abisi attan düşüp hayatını kaybediyor ve bu yüzden hep kendini sorumlu tutuyor. Çeşitli psikolojik rahatsızlıkları var, defalarca haksızlığa uğruyor ama o vazgeçmiyor; Nikola Tesla.

3. Newton;

Babası o doğmadan 3 ay önce vefat ediyor. 3 yaşındayken annesi evden kaçıyor. Sürekli dışlanmış bir çocuk, aspenger sendromuna sahip olduğu düşünülüyor. Çalışmaktan ve düşünmekten hiç vazgeçmiyor, o kişi; Isaac Newton.

4. Dostoyevski;

Sarhoş ama disiplinli bir baba ve ölene kadar hasta bir anne. Yatılı okullar, ömrü boyunca mücadele ettiği sara hastalığı. Hapse giriyor idam olacağı gün af çıkıyor, yılları hapishanelerde geçiyor, bu hapis yıllarının bir kısmı kürek cezası yani Sibirya soğuğunda ağır şartlar altında çalıştırılmak; Fyodor Dostoyevski.

5. Bukowski;

Babası sert bir adam sürekli ondan kayışla dayaklar yiyor, evden kovuluyor. Çoğu gecelerini sokaklarda yatarak geçiriyor. Cilt, karaciğer ve çeşitli rahatsızlıklara sahip büyüyor; Charles Bukowski.

6. Dickens;

Babasının borçları yüzünden hayatı boyunca çalışarak borç ödemek zorunda kalıyor. Sırf bu yüzden okula bile gidemiyor. Hayatı ailesine bakmak ile geçen bu çocuk okula dahi gitmemesine rağmen dünyanın en büyük yazarlarından biri oluyor;
Charles Dickens.

7. Kafka;

Altı çocuğun en büyüğü. İki erkek kardeşi henüz bebekken ölüyor. Üç kız kardeşi ise Nazi toplama kamplarında öldüğü bilinmektedir. Babasıyla hiçbir zaman iyi olmayan ilişkileri ve onu merhametsiz bir zorba olarak tanımlıyor. Onun lakabı Yalnız Adam; Franz Kafka.

8. Perec;

Georges Perec

Ailesini 2. Dünya Savaşı sırasında henüz bir çocuk iken kaybediyor ve büyüdüğünde Fransız edebiyatının en önemli yazarlarından biri oluyor. “Kayboluş” adında bir roman yazıyor. Bu romanın ilginç yanı içinde hiç “e” harfi bulunmaması. Üstelik Fransızcada en çok kullanılan harf “e” harfidir.

Yazar, içinde hiç “e” harfi bulunmadan yazdığı bu eserinde şunu anlatmak istemiştir; Bir roman en çok ihtiyaç duyduğu harf olmadan nasıl yazılır?
İşte ben bu romanım ve ailem de o “e” harfi; Georges Perec.

Not: Bu kitabın orijinal adı La Disparition’dır ve kitabın Türkçeye çevirilen Kayboluş isimli çevirisinde de hiç ”e” harfi bulunmamaktadır. Kitabı Türkçeleştiren kişi ise Cemal Yardımcı’dır. Cemal Yardımcı’nın bu çevirisi de takdire şayandır, kendisini de tebrik ediyoruz…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar