Sıra Dışı Hayatlar

Yaşlılık Hastası (Progeria) Benjamin Button Kardeşler!

Yaşlılık Hastası (Progeria) Benjamin Button Kardeşler!

Görünümleri yaşlı insanlarmış gibi dünyaya gelen ve Benjamin Button Kardeşler olarak bilinen Anjali ve Keshav isimli kardeşlerin nadir görülen sıra dışı rahatsızlıkları;

Anjali ve Keshav

Hindistan’da yaşayan 7 yaşındaki Anjali ve 18 aylık olan kardeşi Keshav, progeria formundan cutis laxa adındaki çok nadir görülen bir rahatsızlığa sahip. Bu deri hastalığı gözlerde şişlik ve derilerde oluşturduğu sarkıklar nedeniyle onları tıpkı yaşlı birer insan gibi gösteriyor.

Görünümlerinin yanı sıra sürekli eklem ağrılarıyla yaşamlarını sürdüren kardeşlerin bağışıklık sistemleri de oldukça zayıf; bu yüzden çeşitli rahatsızlıklara eğilimliler ve bir de kalp krizi riski taşıyorlar. Devamlı ilaç kullandıkları için ise aile, maddi zorluklar ile de mücadele ediyor.

Doktorlar bu hastalığı tedavi edemeyeceklerini ve çocukların yurt dışında tedavi edilmesini önerse de, ailenin ne yazık ki bu imkanı yok. Babaları Shatrughan, çaresiz bir şekilde çocuklarının kendinden daha hızlı yaşlandığını izlemek zorunda. 11 yaşında olan en büyük çocuklarının ise sağlığı yerinde.

7 yaşındaki Anjali, sokakta veya okulda çocukların alayları ve her yerde kendisine bakan insanlarla yaşamak zorunda, kendisi ile yapılan bir röportajda Anjali şunları söylemiş;

“Okuldaki çocuklar bana Büyükanne, Yaşlı Bayan, Maymun veya Hanuman (Bir Hindu Maymun Lordu) gibi isimlerle sesleniyor ve beni rahatsız ediyorlar. Yaşıtlarımdan farklı olduğumu biliyorum. Yüzüm, bedenim, her şeyim farklı. Ailem bir gün iyi olacağımı söylüyor ama bu beni içten içe üzüyor. Tek isteğim uzun ve acısız bir hayat sürmek.”

Anjali normal bir çocuk gibi yaşamayı ve kız kardeşi (ablası) kadar güzel olmak istediğini de söylüyor. Ne denilir ki, bu güzel tatlı çocuklar ve bu hastalığa sahip dünyadaki diğer tüm çocuklar umalım bir gün sağlıklarına kavuşur…

Not: Bilmeyenler için Benjamin Button, Brad Pitt’in baş rolünde olduğu ve yaşlı olarak doğup gitgide gençleşen bir film karakterinin ismidir. Filmin adı ise Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’dir. Güzel, sıra dışı bir filmdir, henüz izlemeyenlere de tavsiye edilir.

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar