İlginç Bilgiler

Yellowstone Süper Yanardağı Ne Zaman Patlayacak!

Yellowstone Süper Yanardağı Ne Zaman Patlayacak!

Sadece bir yanardağ patlaması insan ırkının sonunu getirebilir mi? Yellowstone Süper Yanardağı;

Geçenlerde paylaştığımız Tambora Yanardağı ile dünyanın ne gibi felaketlerle yüz yüze geldiğinden bahsettik. Ancak bu içerik de daha güçlü bir volkandan bahsedeceğiz; Süper Yanardağ olarak sınıflandırılan bu volkanlar, normal bir volkan patlamasına göre 10-100 kat daha güçlüdürler.

Süper yanardağlar;

Dünyada birkaç tane süper yanardağ vardır. Mesela; Kaliforniya’daki Long Valley Kalderası, Endonezya’daki Toba Yanardağı ve Şili’deki Atana Ignimbrite bunlardan bazıları. Ancak insanlığı en çok tehdit eden ve yakında patlama ihtimalinin az da olsa bulunduğu yanardağ Yellowstone’dur.

Süper volkanlar patladığında etrafına 1000 km³’ten daha fazla malzeme yayılır. Bu süper patlamalar öylesine büyük patlamalardır ki, koni şeklinde dağ yerine kaldera adı verilen bir çöküntü meydana getirirler. Yellowstone kalderası da yine böyle bir patlama sonucunda oluşmuştur.

Yellowstone kalderası nerede;

Yellowstone kalderası

Yellowstone, ABD’nin Wyoming eyaletinde Yellowstone Milli Parkı içinde bulunan bir yanardağdır. Amerika’daki bir yanardağdan bize ne diyebilirsiniz, ancak bu tam olarak öyle değil. Bize olan etkisi lavlardan ve küllerden ziyade patlamanın yan etkileri ve dünyada meydana gelecek küresel soğuma.

Olası bir patlamadan sonra binlerce km³ kül, toz, kükürt dioksit ve birçok gaz atmosferin üst tabakasına fırlatılır. Orada, dünyaya gelen güneş ışınlarını yansıtan bir tabaka oluşur ve sonucunda da dünya buzul çağına girer. Bu durum ise onlarca yıl sürebilir ve dünyadaki tüm ekosistemi çökertebilir.

Beraberinde çok büyük şiddette depremler ve tsunamiler görülür. Patlamanın olduğu bölgede ise hayat tümüyle yok olur. Kısacası süper volkanlar dünya içinde gerçekleşen (meteor çarpmalarını saymazsak) en fazla etki bırakan ve en dehşet verici doğal afet olarak kabul edilir.

İlgili İçerik: 21. yüzyılın en büyük meteor felaketi!

En son ne zaman patladı;

Yellowstone’a dönecek olursak yaklaşık son 2 milyon yıl içinde üç süper patlama yaşadı. Bunlardan ilki 2,1 milyon önce, ikincisi 1,2 milyon yıl önce, üçüncüsü ve sonuncusu da 630 bin yıl önce. Peki ortalama 600-800 bin yılda bir patlayan Yellowstone tekrar patlayacak mı?

Yellowstone kalderası

Aslında evet. Ne zaman patlayacak sorusunun cevabını ise kimse bilmiyor, çünkü volkanların patlama saatini önceden bilmek mümkün değildir. Fakat her ne kadar ortalama 700 bin yılda bir patlıyor olsa da bu zamanı geldi anlamına da gelmiyor. Çünkü volkanik patlamalar belirlenmiş aralıklarla gerçekleşmez.

Uzmanlar da Yellowstone’un yakın zamanda patlamayacağını, gerçekleşen son 3 patlamanın yanardağı yorduğunu, bir sonraki mega patlamanın çok uzun zaman sonra gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Fakat olası bir patlamaya karşı bizim ne gücümüz, ne vaktimiz, ne de bir hazırlığımız var.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

8 Yorumlar

Yorumlar