Suç ve Şiddet

Yeni Alcatraz: En Korunaklı Hapishane ADX Florence!

Yeni Alcatraz: En Korunaklı Hapishane ADX Florence!

ABD’nin Colorado Eyaleti’nde yer alan ADX Florence güvenlik seviyesi süper maksimum seviyesindedir ve dünyanın en korunaklı hapishanesi olarak kabul edilmektedir. Yeni Alcatraz da denilen bu hapishane 1994 yılında açılmıştır.

ADX Florence hapishanesinin kapasitesi sadece 490 kişidir ve şu an içinde 384 mahkum vardır. Bu tesisin içinde yer alan mahkumlar genellikle uluslararası güvenlik riski taşıyan kişilerden oluşur ve günün 23 saati hücrede tutulurlar. Günde sadece bir saat eller ve ayaklardan kelepçeli olarak izinleri vardır.
ADX Florence hapishanesinde yer alan mahkumlar birbiri ile yemek yiyemez, konuşamaz ve bir araya gelmeleri her koşulda yasaktır. Hatta iletişime geçilmesin diye hücreler dahi ses geçirmez olarak dizayn edilmiş, hücrelerin tümü çelik ve kalın betonlar ile özel olarak inşa edilmiştir.

ADX Florence hücresi

Özel eğitilmiş köpekler, 8 metrelik tel çitler, uzaktan kumandalı çelik kapı, basınç yastıkları, kameralar, hareket sensörlü lazerler ve daha birçok güvenlik sistemi ile birlikte güvenlik görevlilerini dahi atlatsalar bile, önlerine aşmaları gereken 22 tonluk dev bir kapı daha çıkıyor.

Burada yer alan mahkumların çoğu Usame Bin Ladin’in danışmanı, yardımcısı, üvey oğlu ve Usame Bin Ladin’le bağlantısı olan kişiler. Bunların dışında ABD’nin Boston şehrinde 2013 yılında bir maraton koşusunda gerçekleşen terör olayını düzenleyen kişiler de ADX Florence hapishanesinde yatmaktadır.
Genel olarak terör olayları ile bağlantısı olanlar, katliam yapanlar, yüzlerce insan öldürmüş seri katiller, hackerlar, özel silahlar icat edenler, CIA veya FBI’da görev yapmış ancak ülkesine ihanet etmiş casuslar gibi birçok kişi yer alıyor.

Şimdiye kadar bu hapishanede yatmış kişilerden birçok isim idam edildi. Çoğu kişi ise birkaç kez hayat boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mesela Terry Nichols ismindeki mahkum Oklahoma’da gerçekleşen terör saldırısında 168 kişinin ölümünden sorumlu tutulmuş ve kendisine 161 kez ömür boyu hapis cezası verilmiştir.

Terry Nichols

Diğer bazı mahkumlar ve suçları;

Zacarias Moussaoui: 11 Eylül saldırılarını planlayan suçlulardan biri olduğu iddia edildi. 6 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Ramzi Yousef: 1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan bombalı saldırıda 6 kişinin ölümü ve binden fazla insanın yaralanması suçlarından 240 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Eric Rudolph: 1996, 1998 yıllarında terör olaylarına karışan Eric, son olarak 2005 yılında Atlanta Centennial Olimpiyat Parkı’nda gerçekleştirdiği bir bombalı saldırı sonucunda yakalandı. 4 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Robert Hanssen: Eski bir FBI Ajanı olan Robert istihbarat görevlisi olarak çalışırken gizli bilgileri Rusya’ya aktardığı gerekçesi ile casusluk suçundan mahkum edildi. 15 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Dzhokhar Tsarnaev: 2013 yılında Boston’da gerçekleşen bombalı saldırıda 3 kişinin öldüğü 250’den fazla kişinin yaralandığı bombayı yerleştiren kişi. 2015 yılında ölüme mahkum edildi, şu an infaz tarihini bekliyor.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar