Ülkelere Dair

Yeni Zelanda Hakkında Bilgiler: Güneydeki Cennet!

Yeni Zelanda Hakkında Bilgiler: Güneydeki Cennet!

Yeni Zelanda veya resmi adı ile Yeni Zelanda Milletler Topluluğu, Büyük Okyanus’un güneyinde yer alan bir ada ülkesidir. Başlıca iki büyük ada ve birçok küçük adadan oluşmaktadır, bu adalar Kuzey Ada ve Güney Ada olarak geçer.

Yönetim;

Kraliçe 2. Elizabeth, birçok ülke de olduğu gibi buranın da kraliçesidir. 19 Ekim 2017 yılında beri başbakanlığı Jacinda Ardern üstlenmektedir. Ülke, Yeni Zelanda meşruti monarşi ve parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir. Wellington şehri ülkenin başkentidir.

Coğrafi özellikleri;

268 bin kilometrekarelik yüz ölçümü ile yaklaşık olarak Türkiye’nin 3’de 1’i kadardır. Ülkenin yüzde 30’u ise ormanlarla kaplıdır. Güney Yarım Küre’de olan bir ülke olduğu içi yazın en sıcak ayları Ocak ve Şubat, en soğuk ayları Haziran ve Temmuz’dur. Ilıman bir iklime sahip Yeni Zelanda, kış aylarında iç kesimlerine göre sahillerinde havalar daha yumuşak geçer.

Nüfus ve Din;

Yaklaşık olarak 5 milyonluk bir nüfusa sahip Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası daha küçük olmasına rağmen daha yüksek bir nüfusa sahiptir. Nüfusun büyük çoğunluğunu Avrupa kökenli insanlar oluştururken yaklaşık olarak yüzde 15’ini yerli halk Maoriler oluşturur. Hristiyanlık ülke genelinde baskın olan dindir, ancak ateist sayısı da oldukça fazladır. Geri kalan kısmı ise Müslümanlardan, Budistlerden ve Hindulardan oluşur.

Doğal güzellikleri;

Kiwi adındaki kanatsız bir kuş sadece Yeni Zelanda’ya özgü bir kuştur ve ülkenin simgelerinden biridir. İlginçtir ki bu ülkede hiç yılan bulunmaz, diğer yılan bulunmayan yerler ise Antarktika kıtası, İzlanda, İrlanda ve Newfoundland adasıdır. Ülkenin en kalabalık şehri Auckland, 2011’de dünyanın en yaşanabilir ve 3. şehri seçilmiştir.

Deniz ile aranız iyi ise Yeni Zelanda sizin için muhteşem bir yer olacaktır. Ada, 6 bin kilometreden daha uzun bir kıyı şeridine sahip olmakla birlikte ülkenin neresinde olursanız olun, Tasman denizine veya okyanusa ortalama en fazla 125 km uzaklıkta olursunuz.

Dünyadaki ilkleri;

Dünyada kadınlara seçme hakkı ve toplumsal cinsiyet ilişkilerinde eşitlik hakkı ilk olarak 19 Eylül 1893 tarihinde Yeni Zelanda tarafından verilmiştir. Bir diğer ilk olma özelliği ise dünyanın en yüksek tepesi olan Everest Dağı’na ilk tırmanan kişi Yeni Zelandalı dağcı Edmund Hillary’dir.

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit;

Tabii ki bu başlığı es geçemeyiz. Dünya çapında büyük hayran kitlesine sahip Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmleri Amerika ve Almanya’da ama büyük çoğunluğu Yeni Zelanda’da çekilmiştir. Özellikle Hobbit köyünün bulunduğu bölge filmin çekimlerinden sonra binlerce turisti buraya çekmiştir.

Kısa bilgiler;

Bu ülkede arabaların direksiyonu Türkiye’nin aksine soldan akmaktadır.
2016 Dünya refah düzeyi araştırması sonucuna göre Yeni Zelanda dünyada refah düzeyi en yüksek ülke olarak 1. sırada yer almıştır.
Yeni Zelanda’ya ilk kez 1000 yıl önce Polinezyalı Maoriler yerleşmiştir. Adaya ilk ayak basan Avrupalı ise, 1642 yılında Hollandalı Abel Tasman olmuştur.
İngiliz Kraliyeti, 1840’ta Maori şefleri ile Waitangi anlaşmasını yaparak Yeni Zelanda’yı İmparatorluğu’nun kolonisi olarak ilan etmiştir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar