Çok OkunanlarSuç ve Şiddet

Yeşil Yol Filmine İlham Olan Çocuk; George Stinney!

YEŞİL YOL FİLMİNE İLHAM OLAN ÇOCUK; GEORGE STİNNEY!

Irkçılığın ne kadar zalimce bir hastalık olduğunu gösteren en hüzünlü hayat hikayelerinden biri; George Stinney

1944 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Carolina Eyaleti’ne bağlı Alcolu bölgesinde iki küçük kız çocuğu kayboldu. Gece ilerleyen saatlerde kızlar evlerine dönmeyince bölge halkı korkuya kapılmış ve iki kız çocuğunu arama koyulmuştu. Kızlar kasabada en son bisiklet sürerken görülmüşlerdi.

Çocuklar Ölü Bulundu;

Bu küçük kız çocukları 7 yaşındaki Mary Emma Thames ve 11 yaşındaki Betty June Binnicker’dı. Bölge halkı ve polislerin arama çalışmaları sonucunda bir fabrikanın yakınlarında çocukların cesetleri bulundu. Daha sonraki incelemelerde kız çocukları metal bir parça ya da bir silahla dövülerek öldürülmüşlerdi.

Mary Emma Thames ve Betty June Binnicker

Irkçılığın yoğun yaşandığı o yıllarda gözler hemen siyahi kişilere döndü. Kasaba halkı öfkeliydi, hemen suçlu bulunup idam edilmesi için baskı yapıyordu. O bölgede yaşayan Stinney ailesinin iki erkek çocuğu George Stinney ve abisi Johnny Stinney göz altına alındı ve daha sonra abisi Johnny’i saldılar fakat George tutuklu kalmaya devam etti.

İlgili İçerik: Harika Öğretmen Jane Elliott ve Irkçılık Deneyi!

İtiraf Etmeye Zorlandı;

George Stinney’e suçunu itiraf etmesi için baskı yapıldı, bunlar yetmeyince aç bırakıldı ve itiraf edersen yemek vereceklerini söylediler. George Stinney suçunu itiraf etmeyince bu sefer onun adına bir savunma yazıldı. George kızları takip etmiş ve daha sonra kızları öldürerek onlara tecavüz etmeye çalışmıştı.

Fakat bu yalandan yazılmış itiraf tıbbi muayene raporlarında desteklenmese de örtbas edildi ve George mahkemeye bu itiraf ile çıkarıldı. Mahkeme çok uzun sürmedi, çünkü devlet 14 yaşındaki George’un karşısındaydı. Siyasetçiler ve George’un avukatı bile onun karşısındaydı. Nitekim jüriler çok kısa sürede kararını verdi, genç çocuk yargısız infaz edilmişti, karar idamdı.

Bu çocuk sadece siyah bir cilde sahip olduğu için hiç kimse onu savunmadı. Ailesine tehditler geldi ve yaşadıkları yerden dahi uzaklaştırıldılar. George elektrikli sandalye ile idam edilecekti, süre çok uzun tutulmadı ve infaz sadece 83 gün sonra 16 Haziran 1944 olarak belirlendi.

Tek Başınaydı ve Kimsesi Yoktu;

O gün geldiğinde George Stinney ölmek istemediğini haykırdı, çığlıklar ile hücresinden çıkarılarak infaz odasına getirildi. Boyu o kadar kısaydı ki elinde tuttuğu İncil’i oturduğu yere koydular. Daha sonra bağlayarak George’a; ”Son sözün nedir?” diye sordular, George cevap vermedi ve sadece başını iki yana salladı. Gözyaşları yanaklarına akan küçük çocuğa elektrik verilmeye başlandı, kafasına takıldığı maskeden yanan saçları gözüküyordu, ağzından tükürükler çıkmıştı. Yaklaşık sekiz dakika sonra George Stinney hayatını kaybetti ve Amerika tarihinin en genç idam edilen vatandaşı olarak kayıtlara geçti.

Güney Carolina’da ise artık adalet yerini bulmuş, iki kız çocuğunu canice öldüren bu kişi acılar içinde idam edilmiş, kasabalı artık rahatlığa ve huzura kavuşmuştu. Böylesine cani bir insan artık aralarında yer almıyordu!
George Stinney infazdan bir gün sonra 17 Haziran 1944’de ailesine verildi ve aile yanmış çocuğunu toprağa verdi…

George Stinney’in infaz sonrası çekilmiş fotoğrafları

Geç Gelen Adalet;

Aradan 60 yıl geçtikten sonra 2004 yılında yine o bölgede büyüyen tarihçi George Frierson okuduğu bir gazete küpüründen sonra bu olayı araştırmaya başladı. Birkaç avukat ile birlikte dava yeniden açıldı, uzun süren davanın sonucunda 2014 yılında Hakim Carmen Mullen toplanan kanıtlar sonucunda George Stinney’in adil bir şekilde yargılanmadığını, jürilerin özellikle beyazlardan seçildiğini, adli tıp sonuçlarının göz ardı edildiğini ve savunmalarda ne bir imza ne bir mührün yer aldığını ve daha birçok nedenden dolayı çocuğun haksız yere idam edildiğini belirtti ve George Stinney ölümünden 70 yıl sonra suçsuz bulundu.

İlgili İçerik: Siyah Eldivenler Protestosu; Tarihe Geçen Bir An!

George Stinney geç gelen adalet ile suçsuz olduğu ortaya çıkmıştı, 14 yaşındaki bu küçük çocuk yalnızca siyah bir tene sahip olduğu için haksız yere idam edilmişti.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar