İlginç Bilgiler

Yeşilçam Filmleri Hakkında Az Bilinen Bilgiler!

Yeşilçam Filmleri Hakkında Az Bilinen Bilgiler!

Yeşilçam denilince içimiz bir hoş olur, çünkü eğer Yeşilçam olmasaydı Türk Sineması diye bir şey de olmazdı. Özellikle günümüze bakıldığında sinemanın tamamen bir ticarethaneye dönüşmüş olması bizi Yeşilçam’a daha da yakınlaştırıyor. Binlerce filmin yer aldığı ve bazılarını hala izlemeye doyamadığımız Yeşilçam filmleri hakkında hazırladığımız 8 bilgi;

1 – Yeşilçam’ın İlk Filmi;

Yeşilçam sinemasının miladı olarak kabul edilen ”Kanun Namına” isimli film 27 Ekim 1952 tarihinde gösterime girmiştir. Ömer Lütfi Akad’ın yönettiği filmin başrol oyuncuları Ayhan Işık ve Gülistan Deniz’di. Osman Seden tarafından gerçek bir cinayet üzerinden yola çıkılarak yazılmıştır.

2 – Uluslararası İlk Ödül;

1963 yılı yapımı ”Susuz Yaz” isimli bu film uluslararası ödül alan ilk filmimizdir. Başrol isimlerinde Hülya Koçyiğit ve Erol Taş’ın yer aldığı film Metin Erksan tarafından yönetilmiştir. İzmir’in Urla ilçesinde çekilen bu drama filmi 1964 yılında Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanmıştır.

3 – İlk Dublajsız Film;

Yeşilçam filmlerinde ilk zamanlarda dublaj kullanılıyordu. İlk dublajsız film ise Sadri Alışık ve Çolpan İlhan çiftinin başrol oldukları filmdir. Ayrıca bu çift yine beraber oynadıkları ”Yalnızlar Rıhtımı” film çekimleri sırasında aşk hayatları başlamış ve daha sonra evlenmişlerdi.

4 – Tabuları Yıkan Filiz Akın;

Yine Yeşilçam’ın ilk dönemlerinde ilginç bir algı vardı, sarışından başrol olmaz. Olsa olsa metres falan olur. Ancak Filiz Akın yeteneği ve başarılı oyunculuğu ile bu algıyı yıkmış, Yeşilçam’ın en iyi kadın oyuncularından ve aranan isimlerinden biri olmuştur.

5 – İlk Renkli Film;

Yönetmen koltuğunda Muhsin Ertuğrul’un yer aldığı ”Halıcı Kız” filmi 13 Nisan 1953 tarihinde gösterime girmiştir. İlk uzun metrajlı renkli film olan Halıcı Kız aynı zamanda sponsor desteği ile çekilen ilk filmdir. Başrol isimler; Heyecan Başaran, Asuman Korad ve Müfit Kiper’di.

6 – İlk Korku Filmi;

4 Mart 1953 tarihinde gösterime giren korku filmi Drakula İstanbul’da Ali Rıza Seyfi’nin romanı Kazıklı Voyvoda isimli romanından uyarlanmıştır. Mehmet Muhtar’ın yönettiği filmin başrol oyuncuları Atıf Kaptan, Annie Ball ve Bülent Oran’dı. Amerika’da düzenlenen bir film festivalinde yayınlanmış ve film ayakta alkışlanmıştır.

7 – Senarist Safa Önal;

Yaklaşık 400 filmin senaristliğini yapmış ve aynı zaman onlarca filmin yönetmenliğini yapmış Safa Önal bu alanda Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Yeşilçam’ın birçok filmini o yazmıştır. Bunlar arasında en ünlü olanları; Tatar Ramazan, Yumurcak, Ah Güzel İstanbul, Menekşe Gözler ve Evlidir Ne Yapsa Yeridir filmleridir. Ayrıca; Cingöz Recai, Sezercik Yavrum Benim, Küçük Ev gibi filmlerin yönetmenliğini yapmıştır.

8 – Hababam Sınıfı;

Hababam Sınıfı serisinden bahsetmemek olmaz sanırım. İlk filmi 1 Nisan 1975 tarihinde gösterime girmiştir. Rıfat Ilgaz’ın yazdığı romandan uyarlanan film Türk Sinema Tarihi’nin en önemli serilerinden biri haline gelmiştir. Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe gibi dev isimlerin yer aldığı serinin yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez yer almıştır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar