Sıra Dışı Hayatlar

Yok Olan Bir Deha: William James Sidis!

Yok Olan Bir Deha: William James Sidis!

Dünya üzerinde İbn-i Sina, El-Harezmi, Da Vinci, Newton veya daha yakın zamanda Einstein, Hawking gibi büyük bilim insanları geldi geçti. Bu kişiler insanlık adına birçok buluşa ve icada imza attı, önayak oldu. Dünya deha listesinde bir de William James Sidis isimli bir dahi var ancak ne yazık ki diğer isimler gibi o, dünyaya adını pek duyuranlardan değil…
İşte kaybolmuş bir deha; William James Sidis.

William James Sidis kimdir;

Yahudi asıllı William James Sidis 1 Nisan 1898 tarihinde New York’ta dünyaya geldi. Babası Boris Sidis psikiyatr, annesi Sarah Sidis ise doktordu.

William James Sidis çocukluğundan itibaren her anlamda farklıydı ve ileride bir dahi olacağı her halinden anlaşılıyordu. Çünkü William, henüz 3 yaşını doldurmadan okumayı sökmüş, 8 yaşına geldiğinde tam 8 ayrı dili tercüme edebilecek kadar bilir duruma gelmişti. Bunlar; Latince, Yunanca, Fransızca, Rusça, Almanca, İbranice, Ermenice ve Türkçe. (Şimdi 3 yaşında insan nasıl okumayı söker diye bir soru kendinize soruyorsanız, bunu anormal bir durum olarak düşünün, en basitinden bir hastalık gibi mesela. Çok fazla zeki, deha deline insanları diğer insanlar üzerinden değerlendirmeyin, onlar her anlamda farklı olur ve bazı şeyleri çok daha erkenden öğrenmeye ve uygulamaya başlarlar.)
Hatta öyle ki bu diller bir yana William James Sidis ”Vindergood” adını verdiği bir de dil geliştirdi. William’ın ilkokul yılları olamadı çünkü ilkokulu 9 aylık bir sürede tamamladı. Bu büyük zekası ona kısa zamanda şöhreti getirdi ve dünyanın en zeki çocuğu olarak gazete ve dergilerde yer aldı.

Harvard tarihinin en genç öğrencisi;

İlkokul eğitimini tamamlayan William 9 yaşında iken Harvard Üniversitesi’ne başvurdu. Yazılı sınavlarda başarılı olmasına rağmen okul yönetimi William’ın üniversite için gerekilen olgunluğa erişemediği gerekçesiyle başvurusunu reddetti. 2 yıl sonra 11 yaşında tekrar başvuru yapan William, Harvard tarihinin en genç öğrencisi olarak tarihe geçti.

William James Sidis

William, Harvard Üniversitesi’ndeki ilk yılında ”4 Boyutlu Objeler” üzerine, seyirci olarak profesörlerin de aralarında bulunduğu konferanslar vermeye başladı.
16 yaşına geldiğinde üniversite eğitimini tamamlayan William hukuk eğitimi almaya başladı. William, belki de dünya üzerinde yaşamış en zeki insandı ancak hukuk öğrenmeye başlaması ile hayatı çok farklı yönlere doğru gitmeye başladı.
Aldığı bu eğitimler sırasında Marksist bir düşünce yapısına sıkıca sarılan William, bilim ve hukuk eğitimini bir kenara koyarak eylemlere, mitinglere katılmış ve bu ona pahalıya mal olmuştu. 1919 yılında 21 yaşında iken Boston’da katıldığı şiddet dolu bir sosyalist törende tutuklandı ve 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

William çıktığı duruşmada sosyalist olduğunu ”Hristiyanların büyük patronu” gibi bir tanrıya inanmadığını, vicdanı retçi olduğunu dile getirmiştir. Bu söylemleri medyada haber olmuş ve büyük dahi, büyük umut William James Sidis halk arasında gözden düşmüştü.
Babası Boris Sidis’in avukatının düzenlediği bir temyiz davası ile William hapisten çıkarıldı ve hapiste geçirmesi gereken 1 yıllık süreyi California New Hampshire sanatoryumunda geçirdi. Ailesi, William için büyük umutlar beslemiş ve bu kötü gidişatın son bulması için tüm çabayı göstermişlerdi.
Ancak William ülke çapında oldukça popüler birisiydi ve bu popülerliği, söylemlerine karşı ağır eleştirilere maruz kalmasına neden oldu.

250’nin üstünde IQ’su vardı;

Çevresel faktörler William’ı bilimden uzaklaştırdı ve William eskiye göre daha sade bir hayat sürmeye başladı. 1923 yılına gelindiğinde ise beyin kanamasından babasını kaybetti.
IQ’su 250’den fazla olan, 40 dil bilen biri olarak sadece 4 tane kitap yazabilen William James Sidis, zekasını kullanamadığı veya zekasını kullanmasına engel olunduğu için, adını duyuracak buluşlara imza atamadan 17 Temmuz 1944 tarihinde tıpkı babası gibi beyin kanaması geçirerek 46 yaşında hayatını kaybetti.

William James Sidis 1925 yılında yayımladığı ”The Animate and the Inanimate” adlı makalesinde uzayda ışığı yutan termodinamik alanlardan bahsetmiştir. Burada bahsettiği şey kara deliklerdir. Daha o zamanlar kara delik hakkında çok az bilgiye sahip ve pek konuşulmaz iken William’ın bu yapıdan bahsetmesi dünya için çok büyük bir kayıp olduğu da apaçık ortada.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar