Sıra Dışı Hayatlar

Yüzlerce İnsanı İntihardan Döndüren Kahraman: Don Ritchie!

Bugün Don Ritchie adında çok özel bir insandan bahsedeceğiz. Fakat öncesinde konuyla alakalı olduğu için dünyadaki intihar vakalarından kısaca söz etmek istiyorum;

Türkiye ve Dünya’da intihar;

Dünya çapında her yıl yaklaşık 15 milyon insan intihar girişiminde bulunuyor. Bu kişiler arasından ortalama 800 bin insan ise kendi canına kıyarak hayatını kaybediyor. En fazla intiharın görüldüğü ülkeler Sri Lanka, Guyana, Moğolistan iken 2019’da en fazla Litvanya’da görülmüş. Bu ülkelerin yanı sıra gelişmiş ülkelerde de çok fazla intihar gerçekleşiyor.

Türkiye’de ise 2002 ve 2018 yılları arasında 50 binden fazla kişi intihar ederek hayatını kaybetmiş. Sayıların neden bu kadar yüksek olduğu konusu tartışılır ve bu başka bir konu, fakat biz bugün intiharlardan değil insanları intihardan vazgeçirmeye çalışan birinden bahsedeceğiz.

Gerçek bir kahraman;

19 Aralık 1925 tarihinde Avustralya’da dünyaya gelen Donald Taylor Ritchie daha çok bilinen adıyla Don Ritchie, 2. Dünya Savaşı’nda da görev yapmış bir askerdi. Belki de görev yapmış olduğu o korkunç savaşta hayatın ne kadar değerli olduğunu da o zamanlar anlamış bu abimiz.

Savaştan sonra doğduğu şehir Sidney’e dönen Don Ritchie, The Gap bölgesinde yaşamına devam etmiş. The Gap denilen bu yer South Head yarımadasında okyanusa sınırı olan bir uçurum. Muazzam bir manzarası olsa da burada intiharlar çok gerçekleştiği için, bölge kötü de bir ün yapmış.

The Gap

Bir çay ile başlayan yeni bir hikaye;

Don Ritchie intihar etmek için uçurum kenarına gelen insanlara önce bir merhaba diyerek konuşmaya başlıyor ve o insanları evine bir çay veya kahve içmek için davet ediyor. Sonuçta intihar etmek isteyen kişilerin hemen hemen hepsi de son bir çaya ve biraz da sohbete hayır demiyor.

Don Ritchie bu şekilde insanlar ile konuşarak onları hayata tekrar bağlamanın bir şekilde yolunu buluyor ve 2009 yılına kadar bilinen 160 insanı intihar etmekten vazgeçirmeyi başarıyor. Fakat ailesinin (eşi ve kızının) söylediğine göre bu sayı 400’den daha fazla.

İntihardan vazgeçen insanlar ara sıra Don’un yanına gelerek yeni bir hayata başladıklarını, yeni bir iş kurduklarını, yeni şeylerle meşgul olduklarını söylüyormuş ve bu Don’u aşırı mutlu ediyormuş. Bir röportajında da “Orada öylece oturup onları izleyemedim” diyor Don Ritchie.

İlgili İçerik: İlham veren bir hayat öyküsü, Demir Leydi!

Gap’in Meleği;

Kurtardığı hayatlar için birçok ödüle layık görülen Don, 2006 yılında Avustralya Hükumeti tarafından “Şeref Madalyası” ve 2011 yılında “Yerel Kahraman” ödüllerine layık görülmüş. 2010 yılında ise eşi Moya ile birlikte “Yılın Vatandaşları” seçilmişler.

Donald Taylor Ritchie

13 Mayıs 2012’de arkasında yüzlerce yaşam bırakarak 86 yaşında hayatını kaybeden Don, Angel of the Gap yani The Gap’in Meleği lakabıyla da anılmaktadır. Don Ritchie, hayat boyu kurtardığı insanlarla mutlu olurken, kurtaramadıkları için de kaç gece uykusundan olmuştur, kim bilir…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar